In English
Hoppa till sidans innehåll

Arkiv Vårserien


SAMMANLAGT RESULTAT 2016: I Eventor

 

INBJUDAN 2016Inbjudan_Vårserien_2016

Etapp Datum Arrangör Lokalisering Eventor
1 Lör 30 april OK Landehof Landehofsstugan, Landvetter X
2 Tis 24 maj FK Herkules Herkulesgården, Mölndal X
3 Tis 31 maj Tolereds AIK Tuvevallen, Tuve X
4 Lör 4 juni Göteborg-Majorna OK Hjällbovallen X
5 Lör 11 juni Sävedalens AIK Härlanda Tjärn X

PM, startlistor och resultatlistor finns i Eventor för respektive tävling.
Klicka på X höger om respektive tävling.

Samordnande klubb: Tolereds AIK
Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning för arrangörer: Vårserien arbetsordning rev 161129

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2015: I Eventor

INBJUDAN 2015inbjudan_varserien_2015

Etapp Datum Arrangör Lokalisering Eventor
1 25 april IFK Göteborg Gräsplan nedanför Skatås X
2 2 maj Frölunda OL Krokslättsskolan, Mölndal X
3 14 maj Utby IK Geråshallen, Bergsjön X
4 26 maj IK Uven Bunketorp, Lindome X
5 6 juni Kungälvs OK Enerbacken, Ytterby X


PM, startlistor och resultatlistor finns i Eventor för respektive tävling.
Klicka på X höger om respektive tävling.

Samordnande klubb: Kungälvs OK
Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning för arrangörer:

varserien_arbetsordning_rev_150922

 

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2014:  Eventor

Inbjudan 2014:  inbjudan_varserien_2014

Etapp Datum Arrangör Plats Eventor
Etapp 1 26/4 Mölndal Outdoor Eklanda Hage X
Etapp 2 10/5 IK Stern Delsjöns Camping X
Etapp 3 24/5 Göteborgs SK / IF Marin Väst Skatås X
Etapp 4 29/5 Lerums SOK Riddarstens scoutgård X
Etapp 5 6/6 Sjövalla FK Wendelsberg X

 

Samordnande klubb: Lerums SOK
Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga: varserien_arbetsordning_rev_130910

 

 

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2013:  I Eventor

Inbjudan 2013:  inbjudan_varserien_2013

Etapp      Datum     Arrangör            Plats                                       Eventor

Etapp 1     9 maj     OK Alehof         Dammekärr, Nödinge                       X
Etapp 2   18 maj     Kungälvs OK     Fontin, Kungälv                               X
Etapp 3   25 maj     IK Uven             Valåsskolan, Lindome                      X
Etapp 4     1 juni     Tolereds AIK      Tuvevallen                                       X
Etapp 5     6 juni     Sävedalens AIK  Vattenverket vid Hindtjärn, Kåsjön  X

Samordnande klubb: IK Uven
Banläggarstöd: Anders Spånér

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga: varserien_arbetsordning_rev_130910

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2012:   I Eventor

 

Inbjudan 2012: inbjudan_varserien_2012

Etapp      Datum     Arrangör                      Plats                Eventor

Etapp 1   28 april    IFK Göteborg                Skatås                   X     
Etapp 2    26 maj    FK Herkules                  Herkulesgården      X
Etapp 3     2 juni     Göteborg-Majorna OK   Hjällbo                   X
Etapp 4     6 juni     OK Landehof                 Landehofstugan     X
Etapp 5     9 juni     Lerums SOK                  Härskogen             X

Samordnande klubb 2012: Göteborg-Majorna OK
Bankonsulent: Anders Spånér

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga: varserien_arbetsordning_rev_110913

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2011:  varserien_2011_tot_resultat

 

Inbjudan 2011: inbjudan_varserien_2011

Etapp      Datum    Arrangör              Plats                          Eventor

Etapp 1    7 maj     IK Stern               Delsjöns Camping           X
Etapp 2  14 maj     Utby IK                Geråshallen, Bergsjön     X
Etapp 3  28 maj     Frölunda OL        Ruddalen                        X
Etapp 4    2 juni     Sävedalens AIK   Härlanda tjärn                  X
Etapp 5   12 juni    Sjövalla FK          Wendelsberg                   X
Samordnande klubb 2011: Frölunda OL

Vårserien 2011 på Facebook

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga: varserien_arbetsordning_rev_110913

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2010: varserien_2010_tot_resultat

 

Inbjudan 2010:  inbjudan_varserien_2010

Etapp      Datum      Arrangör                           Plats

Etapp 1     8 maj     OK Alehof                         Dammekärr, Nödinge
Etapp 2   13 maj     Skidklubben/IF Marin Väst  Brudarebacken, Delsjön
Etapp 3   22 maj     Tolereds AIK                      Tuvevallen, Tuve
Etapp 4   29 maj     IK Uven                             Bunketorp, Lindome
Etapp 5     5 juni     Kungälvs OK                     Ytterns idrottsplats
Samordnande klubb: IK Uven

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie_v2

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2009: varserien_2009_tot_resultat

 

Inbjudan 2009: inbjudan_varserien_2009

Etapp      Datum      Arrangör                                            Plats

Etapp 1     9 maj     Sävedalens AIK            Furulund-Åstebo
Etapp 2   16 maj     FK Herklues                  Rådasjön, Mölndal
Etapp 3   21 maj     IFK Göteborg                Stora Torp
Etapp 4   30 maj     OK Landehof                Landehofstugan
Etapp 5     6 juni     Göteborg-Majorna OK  Härlanda tjärn
Samordnande klubb: Sävedalens AIK

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie


SAMMANLAGT RESULTAT 2008:  varserien_2008_tot_resultat

Inbjudan 2008: inbjudan_varserien_2008

Etapp      Datum     Arrangör                                            Plats

Etapp 1   10 maj     Utby IK          Geråshallen Bergsjön
Etapp 2   17 maj     IK Stern         Delsjöns camping
Etapp 3   24 maj     Lerums SOK  Almekärrskolan, Lerum
Etapp 4   31 maj     Frölunda OL   Närheten av Ruddalen IP
Etapp 5     7 juni     Sjövalla FK     Wendelsberg, Mölnlycke

Ansvarig klubb 2008: IK Stern

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie


SAMMANLAGT RESULTAT 2007: varserien_2007_tot_resultat

Inbjudan 2007: inbjudan_varserien_2007

Etapp      Datum     Arrangör        Plats

Etapp 1     12 maj     Göteborg-Majorna OK                       Nya Påvelundskolan
Etapp 2     17 maj     IK Uven                                            Valåsskolan, Lindome
Etapp 3     26 maj     IF Marin Väst / Göteborgs Skidklubb  Skatås
Etapp 4     2 juni       Kungälvs OK                                    Övre Fontinskolan, Kungälv
Etapp 5     9 juni       OK Alehof                                        Gårdstensvallen, Gårdsten

Ansvarig klubb 2007: IF Marin Väst / Göteborgs Skidklubb

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2006: varserien_2006_tot_resultat

 

Inbjudan 2006: inbjudan_varserien_2006

Etapp      Datum     Arrangör             Plats
Etapp 1     6 maj     FK Herkules       Torrekulla
Etapp 2   13 maj     Sävedalens AIK  Öjersjö Storegård
Etapp 3   20 maj     IFK Göteborg      Skatås
Etapp 4   25 maj     OK Landehof       Landehofsstugan, Landvetter
Etapp 5     3 juni     Tolereds AIK       Länsmansgården
Ansvarig klubb 2006: Sävedalens AIK
Arrangerande klubbar 2006: Sävedalens AIK, FK Herkules, OK Landehof, IFK Göteborg och Tolereds AIK (som bytt med GMOK)

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2005: varserien_2005_tot_resultat

 

Inbjudan 2005:   varserien_2005_inbjudan

Etapp      Datum     Arrangör         Plats
Etapp 1     5 maj     IK Uven          Bunketorp, Lindome
Etapp 2   14 maj     IK Stern         Skatås/Delsjön
Etapp 3   21 maj     Sjövalla FK     Wendelsberg, Mölnlycke
Etapp 4   28 maj     Frölunda OL    Frölundagymnasiet
Etapp 5     4 juni     Kungälvs OK   Fontin, Kungälv

Arrangörer för 2005:  Sjövalla FK, Frölunda OL, IK Stern, Kungälvs OK, IK Uven
Ansvarig för Vårserien 2005: Sjövalla FK

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie

PM till tävlingsledare av Vårserien:  varserien_2005_pm_tavlingsledare

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2004: varserien_2004_tot_resultat

 

Inbjudan 2004: inbjudan_varserien_2004

Etapp       Datum     Arrangör         Plats
Etapp 1     8 maj     Tolereds AIK                       Tuve
Etapp 2    15 maj     Lerums SOK                      Almekärr
Etapp 3    20 maj     OK Alehof                          Gårdsten
Etapp 4    29 maj     IF Marin Väst/Skidklubben   Påvelund
Etapp 5      5 juni     Utby IK                               Bergsjön
Arrangörer för 2004: OK Alehof, Utby IK, Lerums SOK, Tolereds AIK och IF Marin Väst / Skidklubben
Ansvarig för Vårserien 2004: OK Alehof

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2003:  varserien_2003_tot_resultat

 

Inbjudan 2003:   varserien_2003_inbjudan

Etapp      Datum     Arrangör                      Plats
Etapp 1   10 maj     IFK Göteborg               Ridbanan Skatås
Etapp 2   17 maj     FK Herkules                Gunnebo
Etapp 3   24 maj     Sävedalens AIK            Björnåsberget
Etapp 4   29 maj     Göteborg Majorna OK   Vättlestugan, Angered
Etapp 5     7 juni     OK Landehof                Landehofstugan

Ansvarig för Vårserien 2003:  FK Herkules

Nyheter för 2003

  • U1 och U2 delas upp i Herrar och Damer

  • D13 och H13 blir nya klasser

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2002:  varserien_2002_tot_resultat

 

Inbjudan 2002varserien_2002_inbjudan

Etapp       Datum    Arrangör    
Etapp 1     4 maj     Frölunda OL
Etapp 2     9 maj     Lerums SOK
Etapp 3     18 maj   IK Stern
Etapp 4     25 maj   Utby IK
Etapp 5     1 juni     Sjövalla FK

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2001:  varserien_2001_tot_resultat

 

Etapp        Datum              Arrangör    
Etapp 1     Lördag 5 maj      IK Uven
Etapp 2     Lördag 12 maj    OK Alehof
Etapp 3     Lördag 19 maj    Kungälvs OK
Etapp 4     Torsdag 24 maj   IF Marin Väst och Skidklubben
Etapp 5     Lördag 2 juni      Tolereds AIK

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2000:  varserien_2000_tot_resultat

 

Etapp       Datum                Arrangör    
Etapp 1     Lördag 6 maj      Sävedalens AIK
Etapp 2     Lördag 13 maj    FK Herkules
Etapp 3     Lördag 20 maj    OK Landehof
Etapp 4     Lördag 27 maj    GMOK
Etapp 5     Torsdag 1 juni     IFK Göteborg

 

Uppdaterad: 2017-02-08 22:06
Skribent: Robert Jerkstrand

Hittaorientering

Eventor-loggaGrenar

skidorientering

mountainbikeorientering

precisionsorientering

Motionsaktiviteter

Hittaut.nu

Naturpasset

Motiosorientering logga

Elitmiljö

Elitmiljö Göteborg

Projekt

Utvecklingsmiljö GBG

Postadress:
Göteborgs Orienteringsförbund
Orienteringens Hus, Skatås
416 55 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031256020
E-post: This is a mailto link