In English
Hoppa till sidans innehåll

2014


Datum Klubb som ordnar Aktivitet Kommentar
2014      
Januari      
Ons 8 SOK Vintercup

Resultat del 3 / Totalresultat 

Ons 15 SSOK Nattcup #6 Resultat / Totalresultat 
Ons 22 SOK Vintercup Resultat 
Ons 29 VKU Nattcup #7 Resultat / Totalresultat
       
Februari      
Ons 5 SOK Vintercup Resultat / Totalresultat 
Ons 12 TSOK Nattcup #8 Resultat / Totalresultat 
Ons 19 SOK Vintercup Resultat / Totalresultat 
Ons 26 NOK Nattcup #9 Resultat / Totalresultat 
       
Mars      
Ons 12 SOK Nattcup #10, avslutning Slutresultat Nattcupen 
Lör 15 SOK TvåÅker INSTÄLLT 
Sön 16 SOK MSOC dag INSTÄLLT
Tis 18 SOK MSOC Natt INSTÄLLT
Ons 19 SOK Vintercup, avslutning  
Lör 22 NOK SkidO DM Lång INSTÄLLT
Sön 23 NOK SkidO DM Medel INSTÄLLT
       
April      
Fre 11 Sigtuna OK SM Natt  
Tis 22 NGO MOF Teknik  
Tors 24 SSOK Run To The Hills 1  
Tis 29 SOK MOF Teknik  
       
Maj      
Tors 1 OK Hammaren Hammarslaget, Sprint+Medel  
Tors 1 SSOK Run To The Hills 2  
Fre 2 -
Sön 4
Eksjö 10-mila  
Tis 6 SSOK MOF Teknik  
Ons 7 TSOK 4-sprint 1  
Tors 8 NOK Sommarserie 1  
Lör 10 -
Sön 11
SOK Teknikläger Ungdomar 12-16 år
Sön 11 VKU När OL  
Tis 13 SOK MOF Teknik  
Tors 15 TSOK Veteran OL  
Tors 15 SSOK Run To The Hills 3  
Fre 16 NOK Tour de Medelpad, Medel  
Lör 17 NOK Tour de Medelpad, Lång  
Sön 18 SOK Tour de Medelpad, Lång  
Tis 20 VKU MOF Teknik  
Ons 21 SSOK 4-sprint 2  
Tors 22 SSOK Veteran OL  
Tors 22 NOK Sommarserie 2  
Lör 24 OK Nipan Nipstigen, Medel  
Sön 25 OK Nipan Nipstigen, Lång  
Tis 27 TSOK MOF Teknik  
Tors 29 Söderhamns OK Faxeträffen, Medel  
Tors 29 Härnösands OK Öbacka challange, Medel  
Fre 30 Söderhamns OK Faxeträffen, Lång  
Lör 31 Rehns BK Rehns nationella, Medel + Sprint  
Lör 31 Örnsköldsviks OK Bussbyloppet, Medel  
Lör 31 OK Linné SM Sprint, kval  
       
Juni      
Sön 1 Rehns BK Rehns nationella, Lång  
Sön 1 Skogslöparna Skogslöparnas nordiska, Lång  
Sön 1 OK Linné SM Sprint, final  
Tis 3 NGO MOF Teknik  
Ons 4 SOK Vårruset Löpning för tjejer, 5 km
Tors 5 VKU  Veteran OL   
Tors 5 SSOK  Run To The Hills 4   
Fre 6 Alfta-Ösa OK  ÖSA träffen, Medel   
Fre 6 IFK Umeå  Västerbottens 3-dagars, Lång   
Lör 7 Alfta-Ösa OK  ÖSA träffen, Lång   
Lör 7 IFK Umeå  Västerbottens 3-dagars, Medel   
Sön 8 Alfta-Ösa OK ÖSA träffen, Medel  
Sön 8 IFK Umeå Västerbottens 3-dagars, Lång  
Mån 9 KIF DM Sprint  
Tis 10 SOK MOF Teknik  
Tors 12 NOK Veteran OL  
Tors 12 NOK Sommarserie 3  
Lör 14 -
Sön 15 
Koupio Jukola kavlen  
Sön 15 ÅOK DM Medel  
Tis 17 TSOK MOF Teknik  
Ons 18 SSOK Run To The Hills 5  
(Ons 18) NOK TjOL kvalen Flyttad till 1/9 
Tors 19 KIF Veteran OL  
Mån 23 -
Lör 28 
Sälen Rikslägret För ungdomar
Tors 26 SOK Veteran OL  
Tors 26 NOK Sommarserie 4  
Lör 28 -
Sön 29 
SOK Breddläger Barn & Ungdomar tom 12 år
       
Juli      
Tis 1 VKU MOF Teknik  
Tors 3 SSOK Run To The Hills 6  
Fre 4 -
Sön 6 
Jämtland/Härjedalen Vålådalen, Sprint+Medel+Lång  
Tis 8 SSOK MOF Teknik  
Tors 10 NOK Sommarserie 5  
Tis 15 NGO MOF Teknik  
Tors 17 NOK Sommarserie 6  
Sön 20 -
Fre 25
Skåne O-ringen, 5-dagars  
Tis 29 SOK MOF Teknik  
       
Augusti      
Fre 1 Jämtland/Härjedalen Fjäll OL INSTÄLLT 
Lör 2 -
Sön 3 
Jämtland/Härjedalen Fjäll OL INSTÄLLT
Lör 2 -
Sön 3 
Västergötland Ungdomens 10-mila  
Tis 5 SSOK MOF Teknik
Tors 7 SSOK Veteran OL  
Tors 7 SSOK Run To The Hills 7 INSTÄLLT 
Fre 8 - Sön 10 Ljusdal NM, Sprint + Medel + Lång  
Tis 12 NOK MOF Teknik  
Tors 14 SOK Veteran OL  
Tors 14 NOK Sommarserie 7  
Fre 15 -
Sön 17
SSOK
Selånger marknad
Sön 17 OK Nolaskogsarna Höga kusten medeldistans  
Tis 19 NGO MOF Teknik  
Tors 21 KIF Veteran OL  
Tors 21 NOK Sommarserie 8  
Lör 23 TSOK / VKU DM, Lång  
Sön 24 VKU / TSOK DM, Stafett  
Tis 26 NOK MOF Teknik  
Ons 27 SSOK 4-sprint 3  
Tors 28 IFS Veteran OL  
Tors 28 SSOK Run To The Hills 7  
       
September      
Mån 1 NOK Tj-OL kavlen Inbjudan
Tis 2 SOK MOF Teknik  
Tors 4 TSOK Veteran OL  
Tors 4 SSOK Run To The Hills 8  
Sön 7 SOK Ungdomsstafett med öppna klasser  
Tis 9 NGO MOF Teknik  
Ons 10 TSOK 4-sprint 4  
Tors 11 NOK Veteran OL  
Lör 13 -
Sön 14 
Jämtland/Härjedalen Loffelunken + Älgjakten  
Tis 16 SSOK DM Natt  
Tors 18 VKU Veteran OL  
Tors 18 SSOK Run To The Hills 9 Flyttat till mån 22/9 
Fre 19 -
Sön 21 
Västmanland USM  
Lör 20 -
Sön 21 
Uppland SM  
Mån 22 SSOK Run To The Hills 9 Avslutningen
Tis 23 SOK Öppet Natt-KM Öppet för andra än SOK 
Tors 25 SOK Veteran OL  
Fre 26 -
Sön 28 
Uppland SM  
Fre 26 Söderhamn Veteransprinten I samband med Veteran-SM
Lör 27 -
Sön 28 
Söderhamn Veteran SM (medel + lång)  
       
Oktober      
Lör 4 SSOK Selångerträffen, Medel  
Sön 5 SSOK Miälvastafetten  
Lör 11 Haninge / Ravinen 25-mannastafetten  
Sön 12 Haninge / Ravinen 25-mannakorten  
Lör 18 Dalarna Daladubbeln  
Sön 19 Dalarna Daladubbeln  
Ons 22 SOK MOF Nattcup #1 Information WinSplit
       
November      
Ons 5 KIF MOF Nattcup #2  Resultat
Lör 8 Hökens IF Höknatten  
Ons 19 NOK MOF Nattcup #3  
Ons 26 SOK Vintercup #1 Resultat
Lör 29 SSOK Adventstöpet  
       
December      
Ons 3 TSOK  MOF Nattcup #4  
Ons 10 SOK Vintercupen #2 Resultat 
Ons 17 VKU MOF Nattcup #5  
       
Uppdaterad: 21 MAR 2018 22:32 Skribent: Thomas Engberg
Partners
 Våra partners
Länkar
 

Ut i det fria

Postadress:
Medelpads Orienteringsförbund
Nordichallen, Box 890
851 24 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 0702482115
Fax: 060566370
E-post: This is a mailto link

Se all info