In English
Hoppa till sidans innehåll

2017


Månad

Datum

 

Aktivitet

Arrangör

Anm

2017

         

Jan

11-jan

on

MOF Nattcup #6

SOK

 
 

18-jan

on

Vintercupen deltävling 3

SOK

 
 

25-jan

on

MOF Nattcup #7

SSOK

 
 

28-jan

lör

SkidO, SM, medel

Skellefteå OK

SkidO

 

29-jan

sön

SkidO, SM, stafett, publiktävling

Skellefteå OK

SkidO

Feb

01-feb

on

Vintercupen deltävling 4

SOK

 
 

08-feb

on

MOF Nattcup #8

NOK

 
 

15-feb

on

Vintercupen deltävling 5

SOK

 
 

18-feb

lör

SkidO, SM, Sprint

Dalaklubbar

SkidO

 

19-feb

sön

SkidO, SM, Lång

Dalaklubbar

SkidO

 

22-feb

on

MOF Nattcup #9

KIF

 
 

25-feb

lör

SkidO, Nordiska ungdomsspelen medel

Östersunds OK

SkidO

 

26-feb

sön

SkidO, Nordiska ungdomsspelen lång

Östersunds OK

SkidO

Mar

01-mar

on

Vintercupen deltävling 6

SOK

 
 

11-mar

lör

SkidO, DM lång

SSOK

SkidO, MOFs årscup

 

12-mar

sön

SkidO, DM medel

SSOK

SkidO, MOFs årscup

 

14-mar

tis

SkidO, DM natt

NOK

SkidO, MOFs årscup

 

15-mar

on

Vintercupen deltävling 7

SOK

 
 

18-mar

lör

Medelpad SkidO cup#2

SOK

SkidO

 

19-mar

sön

SkidO, Förenings-DM Stafett

SOK

SkidO

 

22-mar

on

MOF Nattcup #10

SOK

Avsl. m fika.

April

18-apr

tis

MOF Teknik 1

Zeke

 
 

19-apr

on

Nattmackan

SSOK

 
 

21-apr

fre

Uppsala Möte natt/SM natt

Uppland/Örebro

 
 

22-apr

lör

Uppsala Möte Medel

Uppland

 
 

23-apr

sön

Uppsala Möte Lång

Uppland

 
 

25-apr

tis

MOF Teknik 2

SOK

 
 

28-apr

fre

10 Mila Open

Göteborg

 
 

29-apr

lör

Run to the hills # 1/ Tiomila

SSOK/Göteborg

 
 

30-apr

sön

10 Mila

Göteborg

 

Maj

01-maj

mån

När-OL

SOK

 
 

02-maj

tis

MOF Teknik 3

NOK

 
 

06-maj

lör

Run to the Hills # 2/Teknikläger 11-16 år

SSOK/MOF

 
 

07-maj

sön

Nipstigen/Teknikläger 11-16 år

OK Nipan/MOF

 
 

09-maj

tis

MOF Teknik 4

SOK

 
 

11-maj

tor

Sommarserien 1/VOL

NOK/SOK

 
 

12-maj

fre

Bollnästräffen Swedish league Sprint

Rehns BK/Segersta OK

 

13-maj

lör

Bollnästräffen Swedish league Medel

Rehns BK/Segersta OK

 

14-maj

sön

Bollnästräffen Swedish league Lång

Rehns BK/Segersta OK

 

16-maj

tis

MOF Teknik 5

KIF

 
 

18-maj

tor

Run to the Hills # 3/VOL

SSOK/KIF

 
 

20-maj

lör

Tour de Medelpad dag 1, lång

Njurunda OK

 
 

21-maj

sön

Tour de Medelpad dag 2, medel

VK Uvarna

 
 

23-maj

tis

4-sprinten # 1

SSOK

 
 

25-maj

tor

Faxeträffen Lång / USM-läger Umeå

Söderhamns OK

 
 

26-maj

fre

Faxeträffen Medel / USM-läger Umeå

Söderhamns OK

 
 

27-maj

lör

Forsarännet Lång / USM-läger Umeå

Forsa OK

 
 

28-maj

sön

Forsarännet Medel / USM-läger Umeå

Forsa OK

 
 

30-maj

tis

4-sprinten # 2

TSOK

 

Juni

01-jun

tor

Sommarserien 2/VOL

NOK/NOK

 
 

03-jun

lör

Bussbyloppet Medel
Ösaträffen dag 1 Lång
MTBO Edsbyns OK dag 1 Medel

Örnsköldsviks OK
Alfta Ösa OK
Edsbyns OK

 
 

04-jun

sön

Skogslöparnas Nordiska Lång
Ösaträffen dag 2 Medel
MTBO Edsbyns OK dag 2 Lång

Skogslöparna
Alfta Ösa OK
Edsbyns OK

 
 

05-jun

mån

Ösaträffen dag 3 Medel

Alfta Ösa OK

 
 

06-jun

tis

Ösaträffen dag 4 Medel

Alfta Ösa OK

 
 

08-jun

tor

Run to the Hills # 4/VOL

SSOK/TSOK

 
 

10-jun

lör

DM, medel, Medelpad

Selånger SOK

MOFs årscup

 

12-jun

mån

Vårruset

SOK

 
 

13-jun

tis

MOF Teknik 6

TSOK

 
 

15-jun

tor

Sommarserien 3/VOL

NOK/VKU

 
 

17-jun

lör

Jukola

Finland

 
 

18-jun

sön

Jukola

Finland

 
 

20-jun

tis

MOF Teknik 7

SOK

 
 

22-jun

tor

Run to the Hills # 5

SSOK

 
 

29-jun

tor

Sommarserien 4/VOL

NOK/SOK

 

Juli

04-jul

tis

MOF Teknik 8

VKU

 
 

06-jul

tor

Sommarserien 5/VOL

NOK/ÅOK

 
 

07-jul

fre

Vålådalens 3 dagars, Sprint

Östersunds OK

 
 

08-jul

lör

Vålådalens 3 dagars, Medel

Östersunds OK

 
 

09-jul

sön

Vålådalens 3 dagars, Lång

Östersunds OK

 
 

11-jul

tis

MOF Teknik 9

SOK

 
 

13-jul

tor

Sommarserien 6

NOK

 
 

19-jul

on

Sommarserien 7

NOK

 
 

23-jul

sön

Oringen Värmland etapp 1

Värmlands OF

 
 

24-jul

mån

Oringen Värmland etapp 2

Värmlands OF

 
 

26-jul

on

Oringen Värmland etapp 3

Värmlands OF

 
 

27-jul

tor

Oringen Värmland etapp 4

Värmlands OF

 
 

28-jul

fre

Oringen Värmland etapp 5

Värmlands OF

 

Aug

03-aug

tor

Sommarserien 8/VOL

NOK/SOK

 
 

04-aug

fre

U-10 mila

Västergötland

 
 

08-aug

tis

MOF Teknik 10

NOK

 
 

10-aug

tor

Run to the Hills # 6/VOL

SSOK/SSOK

 
 

11-aug

fre

NM, sprint

Sundsvalls OK

 
 

12-aug

lör

NM, Medel + stafett

Sundsvalls OK

 
 

13-aug

sön

NM, lång

Sundsvalls OK

 
 

15-aug

tis

MOF Teknik 11

SOK

 
 

17-aug

tor

Sommarserien 9/VOL

NOK/NOK

 
 

22-aug

tis

MOF Teknik 12

SSOK

 
 

24-aug

tor

Run to the Hills # 7/VOL

SSOK/KIF

 
 

26-aug

lör

DM Lång Medelpad + Ångermanland

OK Nolaskogsarna

MOFs årscup

 

27-aug

sön

DM Stafett Medelpad + Ångermanland

OK Nolaskogsarna

 
 

29-aug

tis

MOF Teknik 13

SOK

 
 

30-aug

on

TJ-OL kavlen

VKU

 
 

31-aug

tor

Run to the Hills # 8/VOL

SSOK/SOK

 

Sept

02-sep

lör

DM, sprint, Medelpad

Sundsvalls OK

MOFs årscup

 

05-sep

tis

MOF Teknik 14

Zeke

 
 

06-sep

on

4-sprinten # 3

TSOK

 
 

07-sep

tor

VOL

VKU

 
 

09-sep

lör

Loffelunken

Östersunds OK

 
 

10-sep

sön

Run to the Hills # 9 / Älgjakten

SSOK/Östersunds OK

 

12-sep

tis

4-sprinten # 4

SSOK

Final

 

14-sep

tor

VOL

TSOK

 
 

15-sep

fre

Ungdoms-SM sprint, publiktävling

Umeå OK

 
 

16-sep

lör

Ungdoms-SM lång, publiktävling

Umeå OK

 
 

17-sep

sön

Ungdoms-SM Distriktstafett

Umeå OK

 
 

20-sep

on

Närtävling, Natt

SOK

 
 

21-sep

tor

VOL

SSOK

 
 

22-sep

fre

Veteran SM-Sprint

Östergötland

 
 

23-sep

lör

Run to the Hills # 10/SM-Medel/Vet-SM Med

SSOK/Örebro/Östergötl.

 

24-sep

sön

SM-Stafett/Veteran SM-Lång

Örebro/Östergötland

 

29-sep

fre

DM, natt, Medelpad

Kovlands IF

MOFs årscup

Okt

01-okt

sön

Midälvastafetten

Kovlands IF

 
 

07-okt

lör

25-Manna

Stockholm

 
 

08-okt

sön

25-mannakorten

Stockholm

 
 

14-okt

lör

Daladubbeln stafett

Dalarna

 
 

15-okt

sön

Daladubbeln patrull

Dalarna

 
 

25-okt

on

MOF Nattcup #1

SOK

 
 

28-okt

lör

Smålandskavlen

Småland

 
 

29-okt

sön

Smålandskavlen

Småland

 

Nov

04-nov

lör

Rodhenloppet

Uppland

 
 

08-nov

on

MOF Nattcup #2

KIF

 
 

11-nov

lör

Höknatten

Hökens IF

40-årsjubileum

 

22-nov

on

MOF Nattcup #3

NOK

 
 

25-nov

lör

Adventsstöpet

SSOK

Fika, prisutdelning RTTH

Dec

06-dec

on

MOF Nattcup #4

SOK

 
 

13-dec

on

Vintercupen deltävling 1

SOK

 
 

20-dec

on

MOF Nattcup #5

VKU

 
 

27-dec

on

Vintercupen deltävling 2

SOK

 
           

2018

         

Jan

10-jan

on

MOF Nattcup #6

SOK

 
 

17-jan

on

Vintercupen deltävling 3

SOK

 
 

24-jan

on

MOF Nattcup #7

SSOK

 
 

31-jan

on

Vintercupen deltävling 4

SOK

 

Feb

07-feb

on

MOF Nattcup #8

NOK

 
 

14-feb

on

Vintercupen deltävling 5

SOK

 
 

21-feb

on

MOF Nattcup #9

VKU

 
 

28-feb

on

Vintercupen deltävling 6

SOK

 

Mars

14-mar

on

Vintercupen deltävling 7

SOK

 
 

21-mar

on

MOF Nattcup #10

SOK

Avsl. med fika

 

Uppdaterad: 17 MAR 2019 15:17 Skribent: Jonas Karlsson
Epost: This is a mailto link
Partners
 Våra partners
Länkar
 

Ut i det fria

Postadress:
Medelpads Orienteringsförbund
Nordichallen, Box 890
851 24 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 0702482115
Fax: 060566370
E-post: This is a mailto link

Se all info