In English
Hoppa till sidans innehåll

Ungdomsserien


Löpex och Närkes Skogskarlars ungdomsserie 2018 är för klasserna D12, H12, D14, H14, D16 och H16, och består av de individuella tävlingar som arrangeras i Örebro län under 2018.

Aktuell ställning

Dessa 13 tävlingar ingår i serien 2018:

5 maj - Tisarträffen, dag 1 (lång)

6 maj - Tisarträffen, dag 2 (medel)

10 maj - Närkekvartetten, dag 1 (lång)

11 maj - Närkekvartetten, dag 2 (medel)

12 maj - Närkekvartetten, dag 3 (lång)

13 maj - Närkekvartetten, dag 4 (medel)

19 maj - Klackenloppet, dag 1 (medel)

20 maj - Klackenloppet, dag 2 (medel)

10 juni - DM Sprint

24 juni - Örebro citysprint

24 augusti - DM Natt

25 augusti - DM Medel

26 augusti - DM Lång

Av dessa 13 tävlingar  så får man tillgodoräkna sig sina 7 bästa tävlingar. 

Den här poängtabellen används vid deltävlingarna:
1 plats: 12 poäng
2 plats: 9 poäng
3 plats: 7 poäng
4 plats: 6 poäng
5 plats: 5 poäng
6 plats: 4 poäng
7 plats: 3 poäng
8 plats: 2 poäng
Därefter får alla som fullföljer/blir godkända 1 poäng.

Om två löpare hamnar på samma poäng i totalställningen, vinner den som har har högsta poängsumman räknat till alla tävlingar man fullföljt/blivit godkänd.  

Seriesegrare, samt tvåor och treor, belönas med presentkort på Löpex. Dessutom lottas ett antal presentkort ut. Ju fler starter i serien desto större chans att vinna. Prisutdelningen sker traditionsenligt under Daladubbeln i Falun i oktober.

 

Resultat för 2017:

D16:

1:a - Lovisa Gustafsson, KFUM Örebro OK

2:a - Sofie Franzén, Almby IK

3:a -  Lisa Hallmén, OK Tisaren

H16:

1:a - Valter Pettersson, OK Tisaren

2:a - William Segura, KFUM Örebro OK

3:a - Melker Forsberg, KFUM Örebro OK

D14:

1:a - Karin Lindgren, KFUM Örebro OK

2:a - Julia Berg, KFUM Örebro OK

3:a - Sofia Green, Almby IK

H14:

1:a - Hugo Örn, KFUM Örebro OK

2:a - Anton Kruse, KFUM Örebro OK

3:a - Emil Larsson, OK Tisaren

D12:

1:a - Julia Gustafsson, KFUM Örebro OK

2:a - Johanna Berg, KFUM Örebro OK

3:a - Nelly Mårtensson, Garphyttans IF

H12:

1:a - Måns Bergqvist, Garphyttans IF

2:a - Olle Malm, KFUM Örebro OK

3:a - Robin Helmersson, OK Tisaren

Här är det slutliga resultatet från 2016

Här är det slutliga resultatet från 2015

Här är det slutliga resultatet från 2014

Uppdaterad: 11 MAR 2018 10:29 Skribent: Elin Sundkvist Berg
Epost: This is a mailto link
Till svenskorientering.se
Partners
 
Annonser
Ut i det fria

Postadress:
Örebro Läns Orienteringsförbund
Inga Holmström, Lodstigen 20
713 72 Gyttorp

Besöksadress:
Lodstigen 20
713 72 Gyttorp

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link