In English
Hoppa till sidans innehåll

Prisutdelning DM-sprintstafett (justerad)

2017-11-25 14:33
lördag den 25 November (Föreningsledarkonferensen Ånnaboda)
  • Uppdaterad: 2017-11-25 20:08

Vid prisutdelningen av DM-sprintstafetten, vilken avgjordes i Arboga den 11 juni 2017, blev det fel i listan för två klasser (H21 & D21). Detta fel berodde på att några lag hade markerats i Eventor som lag från Västmanland. Nu är detta korrigerat och rätt föreningar och lag har till slut fått sina plaketter och vi gratulerar samtliga pristagare.

Nedanstående justerade prisutdelningslista publiceras. 

D21 Ö, 10 startande

1 OK Tisaren , Ellinor Eriksson & Lovisa Persson
2 Hagaby GoIF Örebro 1, Elin Vinblad & Karin E Gustafsson
3 OK Milan 1, Josefin Erlandsson & Lisa Westerberg

H21 Ö, 9 startande

1 Hagaby GoIF Örebro 1, Viktor Larsson & Oskar Eklöf
2 OK Tisaren 1, Oskar Andrén & Erik Fernlund
3 OK Tisaren 4, Johan Aronsson & Gustav Hindér

D16 Ö, 7 startande

1 Almby IK 1, Sofie Bodin & Sofia Green
2 Hagaby GoIF Örebro 1, Ellen Andersson & Edith Fållsten
3 OK Milan 1, Sanna Sander & Vilma Larsson

(3 KFUM Örebro 1/Almby IK (kombinationslag ej DM meriterad) 

H16 Ö, 12 startande

1 KFUM Örebro OK 1, William Segura & Melker Forsberg
2 OK Tisaren 1, Emil Larsson & Valter Pettersson
3 KFUM Örebro OK 2, Linus Malm & Marcus Klasenius

D12 Ö, 5 startande 

1 Hagaby GoIF Örebro 1, Judit Wennblom & Fia Andersson
2. OK Tisaren 1, Maja Sjödin & Hedda Lindberg
3. Övriga lag ej godkända

H12 Ö, 6 startande

1 KFUM Örebro OK 1, Albin Klasenius & Olle Malm
2 Almby IK 1, Alvin Isenström & Axel Kylborn
3 OK Tisaren 3, Alfred Sjödin & Robin Helmersson

H50 Ö, 4 startande

1 Almby IK 1, Björn Alpberg & Mats Carlsvärd 

 

Skribent: Björn Alpberg
Epost: Adressen Gömd
Partners
Annonser
Ut i det fria

Postadress:
Örebro Läns Orienteringsförbund
Inga Holmström, Lodstigen 20
713 72 Gyttorp

Besöksadress:
Lodstigen 20
713 72 Gyttorp

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info