In English
Hoppa till sidans innehåll

Planerad verksamhet 2018


Planerad verksamhet

Läger                                                                                                                           Ansvarig

20-21/1               Vinterläger 13-16 år                  Furuboda               Susanne/Lunds OK

18-21/6               Regionläger 14 år                      Eksjö                     Småland                       

19-21/6               Sommarläger 11-16 år              Degeberga (bredd)  Klara Andersson

3-7/8                   Teknikläger i anslutning till U-10mila 13-18 år          Pontus Gustavsson

12-14/10            Helg utan älg 11-18 år                   Gotland          

Ungdomsserien

Datum                Tävling                                          Arrangör                                        Tävlingstyp

Lö 17/3               Romeleträffen                               Lunds OK                                        Medel

Må 2/4                Hästveda OK                                 Hästveda OK                                 Lång

Sö 22/4               Göingefejden                                  FK Göingarna                                 Lång

Sö 6/5                 Palmsprinten                                  OK Kontinent                                 Sprint

Lö 25/8               DM, Medel                                      Helsingborgs SOK                        Medel

Sö 23/9               DM Lång                                         FK Åsen                                         Lång

Dessutom räknas, för DH12/14/16, en nattävling före sista deltävlingen 23/9.

 Datum                Alternativ-tävlingar                    Arrangör                                        Tävlingstyp

Lö 27/5               DM Sprint                                       Lunds OK                                      Sprint

Lö 3/3                 Panvåren                                         OK PAN-Kristianstad                    Sprint

Lö 29/9               Älgots cup Final                             Örkelljunga                                    Lång

Älgots Cup

Varje klubb/krets ska arrangera minst en tävlingsförberedande aktivitet varje år.

Lö 29/9               Älgots Cup                                    Örkelljunga

Lö 29/9               Ungdomsnatta                              Örkelljunga

Sö 30/9              Ungdomens 7-manna                  Örkelljunga

Unionsmatchen (Lag tillsammans med Halland)                                                    Ansvarig

26/5                 Individuellt                               Buskeryd – Norge            Malmö OK

27/5                 Stafett                                       Buskeryd - Norge             Malmö OK

SSM                                                                              

7/4                    Individuellt                              Karlskrona – Blekinge      FK Boken

8/4                    Stafett                                      Karlskrona – Blekinge      FK Boken

 GM

10/8                     Sprint                                    Eksjö – Småland              Skåneslättens OL

11/8                     Individuellt                           Eksjö – Småland               Skåneslättens OL

12/8                     Stafett                                     Eksjö – Småland              Skåneslättens OL

USM

31/8                    Sprint                                      Luleå - Norrbotten

1/9                      Långdistans                             Luleå - Norrbotten

2/9                      Stafett                                      Luleå - Norrbotten

Baltic Junior Cup (Lag tillsammans med Halland och Blekinge)     SKOF Junior/elit

20-21/10            Individuellt och stafett              Litauen              

Konferenser, träffar och möten

20 januari           Ungdomsledarträff/Utbildning Furuboda

april/maj            Ungdomsledarträff i samband m tävling

29 september      Ungdomsledarträff                    Örkelljunga

Oktober               Regionskonferens                     Värnamo

November           Ungdomsledarkonferens          

Uppdaterad: 19 FEB 2018 13:36
Skribent: Sven-Åke Granquist
Epost: This is a mailto link

Skribent: Sven-Åke Granquist
E-post: This is a mailto link

Partners
Annonser
Ut i det fria

Postadress:
Skånes Orienteringsförbund
Granquist, Falkviksvägen 8
294 35 Sölvesborg

Kontakt:
Tel: 0456-19240, 0705130750
Fax: 0456-19240
E-post: This is a mailto link