In English
Hoppa till sidans innehåll

SM-segrare i Småland


Lång (f.d. klassisk)
Klass År Segrare Klubb
H 21 1947 Sven Davidsson I 11 GoIF, Växjö
  1990 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  1998 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  2000 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  2001 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
       
H 19-20 1951 Per Larsson Ankarsrums OK
  1962 Göran Öhlund IK Hakarpspojkarna
  1966 Jerker Axelsson Bottnaryds IF
  1975 Jan-Olof Eriksson Bredaryds SOK
  1995 Emil Wingstedt Växjö OK
       
H 17-18 1966 Ingemar Gustavsson Bottnaryds IF
  1988 Klas Karlsson Gårdsby IK
  1995 Håkan Petersson Nybro OK
  2006 Erik Liljequist OK Älme
       
D 21 1996 Anette Granstedt IK Hakarpspojkarna
       
D 19-20 1975 Lillemor Eliasson Sommen-Bygdens SK
  1977 Karin Gunnarsson Alvesta SOK
  1978 Karin Gunnarsson Alvesta SOK
  1981 Monica Kollberg Tranås AIF
  1992 Hanna Larsson IK Hakarpspojkarna
  2017  Linnéa Golsäter  Eksjö SOK 
       
D 17-18 1976 Karin Gunnarsson Alvesta SOK
  1979 Monica Kollberg Tranås AIF
  1996 Lena Gummesson Nybro OK
  2015  Linnéa Golsäter  Eksjö SOK 
  2017  Isa Envall  IK Hakarpspojkarna 
       
Medel (f.d. kort)  
H 21 1996 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  1999 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  2001 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  2003 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  2007 Emil Wingstedt Växjö OK
  2017 Johan Runesson OK Vivill
       
H 19-20 1994 Emil Wingstedt Växjö OK
  2002 Isak Bergman Bredaryds SOK
       
H 17-18 1993 Emil Wingstedt Växjö OK
  1995 Håkan Petersson Nybro OK
  2001 Henrik Carlsson SOK Viljan
  2017  Emil Auselius Bredaryds SOK 
       
D 17-18 1998 Anna Persson Växjö OK
  2002 Marie Andersson Jönköpings OK
  2015  Linna Golsäter  Eksjö SOK 
  2017  Isa Envall  IK Hakarpspojkarna 
       
Sprint      
H 21 2007 David Andersson IK Hakarpspojkarna
  2008 Emil Wingstedt Växjö OK
       
D 19-20 2017 Linnéa Golsäter Eksjö SOK
       
H 17-18 2005 Patrik Karlsson Växjö OK
  2015 Oscar Lind Eksjö SOK
       
D 17-18 2015 Linna Golsäter Eksjö SOK
       
Natt      
H 21 1978 Kjell Lauri IK Hakarpspojkarna
  1988 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  1991 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  1994 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  1995 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  1998 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  2002 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
       
H 19-20 1973 Bo Håkansson OK Bävern
  2001 Isak Bergman Bredaryds SOK
  2002 Jonas Palm OK Älme
  2014 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna
       
H 17-18 1993 Johan Larsson OK Njudung
       
D 21 1985 Anne Josephson IK Hakarpspojkarna
  1997 Anette Granstedt IK Hakarpspojkarna
       
D 19-20 2014 Josefine Klintberg

Eksjö SOK

  2017  Linnéa Golsäter  Eksjö SOK 
       
D 17-18 1989 Hanna Larsson OK Njudung
       
Ultralång (f.d. långdistans)  
H 21 1966 Göran Öhlund IK Hakarpspojkarna
  1968 Göran Öhlund IK Hakarpspojkarna
  1979 Kjell Lauri Växjö OK
  1990 Thomas Asp OK Stigen
  1992 Andreas Rangert IK Hakarpspojkarna
  1994 Thomas Asp OK Stigen
  1995 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  1996 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
  1998 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
  1999 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
  2002 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
       
D 21 1999 Karin Hellman IK Hakarpspojkarna
       
D 19-20 2016 Gabriella Gustafsson  IK Hakarpspojkarna
  2017  Linnéa Golsäter  Eksjö SOK 
       
H 19-20 2016 Lucas Sundblad Eksjö SOK
       
H 17-18 2013 Gustav Sparrevik IK Hakarpspojkarna
       
D 17-18  2016  Sofia Björnlinger Ik hakarpspojkarna 
       
Stafett (f.d. budkavle)
H 21 1966 IK Hakarpspojkarna Mats Hagvall
      Stig Karlsmo
      Göran Öhlund
  1968 IK Hakarpspojkarna Anders Sellgren
      Stefan Green
      Göran Öhlund
  1970 IK Hakarpspojkarna Göran Öhlund
      Gunnar Öhlund
      Stefan Green
  1971 IK Hakarpspojkarna Anders Sellgren
      Gunnar Öhlund
      Göran Öhlund
      Stefan Green
  2006 IK Hakarpspojkarna Håkan Öhlund
      Andreas Jansson
      Mattias Karlsson
      David Andersson
       
H 17-20 1963 IK Hakarpspojkarna Stefan Green
      Gunnar Öhlund
      Anders Sellgren
  1967 Bottnaryds IF Hans-Åke Arnesson
      Verner Ivarsson
      Ingemar Gustavsson
  1986 OK Stigen Thomas Asp
      Krister Persson
      Tommy Söderström
  1987 OK Stigen Håkan Johansson
      Tommy Söderström
      Hans Samuelsson
  1988 Gårdsby IK Mikael Ekelöf
      Mikael Johansson
      Klas Karlsson
  2015  IK Hakarpspojkarna  Anton Hansson 
      Arvid Nord
      Albin Axelsson
       
D 21 2002 IK Hakarpspojkarna Hanna Palm
      Anette Granstedt
      Karin Hellman
       
D 17-20 2006 IK Hakarpspojkarna Anna-Karin Klaesson
      Martina Karlsson
      Johanna Jonsson
  2010 Eksjö SOK Beatrice Gustavsson
      Anna Segersson
      Therese Klintberg
  2012 Eksjö SOK Lisa Holer
      Olivia Kollberg
      Josefine Klintberg
       
SM Grand Slam
Klass År Segrare Klubb
H 21 2001 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
  2002 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna

Uppdaterad: 08 DEC 2017 12:12 Skribent: 

Postadress:
Smålands Orienteringsförbund
Box 485
551 16 Jönköping

Besöksadress:
S:t Göransvägen 31
554 54 Jönköping

Kontakt:
Tel: 036345486
E-post: This is a mailto link

Se all info