In English
Hoppa till sidans innehåll

Poängställning


Individuellt
Poängställningen för de individuella sammanräkningarna i DH14, DH16, DH18 och DH20 finns som serie i Eventor.

Länk till slutresultatet individuellt

Klubb
Poängställningen för klubbsammanräkningarna Bästa klubb och Mesta klubb finns som excel och i topp-10 tabell nedan.

Länk till slutresultatet 2017

Bästa klubb 2017, slutresultat

1 Trollhättans SOK 973
2 Falköpings AIK OK 946
3 IF Hagen 914
4 OK Tranan 911
5 Hestra IF 893
6 Mullsjö SOK 890
7 Vänersborgs SK 861
8 OK Skogshjortarna 850
9 IK Gandvik 792
10 Ulricehamns OK 741

 

Mesta klubb 2017, slutresultat

1 Trollhättans SOK 2481
2 Falköpings AIK OK 2402
3 IK Gandvik 2379
4 OK Tranan 1979
5 Ulricehamns OK 1961
6 IF Hagen 1956
7 Mullsjö SOK 1664
8 Hestra IF 1607
9 Vänersborgs SK 1323
10 OK Skogshjortarna 1284

 

Individuella slutresultat topp sex

D14 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Lisa Åkesson Markbygdens OK 172
  2 Erika Åkesson Markbygdens OK 164
  3 Moa Skoog Falköpings AIK OK 155
  4 Vera Pettersson Falköpings AIK OK 139
  5 Moa Eriksson Trollhättans SOK 133
  6 Ida Johansson Främmestads IK 122
         
H14 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Johan Mårtensson OK Skogsstjärnan 169
  2 Lukas Larsson OK Skogshjortarna 167
  3 Edvin Henrysson Tibro OK 148
  4 Anton Carlsson IF Hagen 146
  5 David Almén Trollhättans SOK 121
  6 Olle Melén Trollhättans SOK 120
         
D16 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Alva Sonesson Falköpings AIK OK 175
  2 Malin Kristiansson Trollhättans SOK 161
  3 Alma Hjertberg Hestra IF 144
  4 Ida Roos IF Hagen 142
  5 Emely Weihart Hestra IF 115
  6 Irma Svensson OK Klyftamo 112
         
H16 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Alfred Pettersson Mullsjö SOK 170
  2 Linus Kristiansson Trollhättans SOK 154
  3 Hugo Ström Mullsjö SOK 153
  4 Hugo Setthagen OK Tranan 147
  5 Joar Tryggö Trollhättans SOK 128
  6 Axel Nalbin Mullsjö SOK 127
         
D18 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Maja Kindlund OK Tranan 160
  2 Alice Södervall IK Gandvik 142
  3 Alma Liderud Lidköpings VSK 138
  4 Elin Johansson Främmestads IK 134
  5 Julia Elverlind OK Tranan 110
  6 Hanna Mårtensson OK Skogsstjärnan 102
         
H18 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Carl Holmberg IF Hagen 147
  2 Oscar Karlsson Trollhättans SOK 142
  3 Hugo Håkansson IK Ymer 96
  4 Eskil Tryggö Trollhättans SOK 88
  5 Olle Hedman IF Hagen 87
  6 Daniel Bogren IF Hagen 82
         
D20 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Elvira Björklund Trollhättans SOK 137
  2 Emma Kindbom IF Hagen 109
  3 Hanna Lindström OK Tranan 90
  4 Malin Jansson Hjobygdens OK 83
  5 Wilma Jansson Vänersborgs SK 83
  6 Vilma Blennow Falköpings AIK OK 62
         
H20 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Ola Holtbring OK Amne 94
  2 Elias Bäcklund Ekvall Trollhättans SOK 70
  3 Rickard Djerf Tibro OK 64
  4 Victor Helgesson Hestra IF 62
  5 Filip Karlsson IF Hagen 61
  6 Edvin Carlsson Markbygdens OK 55
Uppdaterad: 11 SEP 2017 10:39
Skribent: Magnus Sundmark

Plats för aktuella inbjudningar!

Postadress:
Västergötlands Orienteringsförbund
Box 418
541 28 Skövde

Besöksadress:
Gustav Adolfs gata 49
541 45 Skövde

Kontakt:
Tel: 0725-447736
E-post: This is a mailto link

Vill du annonsera här? 

Våra samarbetspartner