In English
Hoppa till sidans innehåll

SM Långdistans D 21


1940 Vivan Salomonsson, Ludvika FFI (Tävlingen genomfördes som Riksmästerskap)
1941 Eva Zettergren, Nynäshamns IF 
1942 Vivan Salomonsson, Ludvika FFI
1943 Greta Bergström, Holmens IF 
1944 Beata Bergström, IF Goterna 
1945 Stina Jutterström, IFK Kumla 
1946 Gertrud Håkansson, Göteborgs Kvinnliga IK 
1947 Beata Björkman, IF Goterna 
1948 Vivan Eriksson, Ludvika FFI 
1949 Märta Hansson, Rehns BK 

1950 Greta Nilsson, Rehns BK
1951 Elsa Larsson, OK Dellen 
1952 Ingrid Hedberg, Rembo IK 
1953 Ingrid Hedberg, Rembo IK 
1954 Siv Jonsson, KvIK Sport 
1955 Elvy Lindström, Hestra IF 
1956 Siri Lundkvist, Tunafors SK 
1957 Maud Wirstam, IFK Enskede 
1958 Evy Garsell, FK Friskus 
1959 Anny Carlsten, Bodens BK 

1960 Emy Gauffin, IF Thor
1961 Gunnel Börjesson, IK Uven 
1962 Emy Gauffin, IF Thor 
1963 Ulla Lindkvist, OK Tjärnen 
1964 Ulla Lindkvist, OK Tjärnen 
1965 Gunborg Åhling, Filipstads OK 
1966 Ulla Lindkvist, OK Tjärnen 
1967 Ulla Lindkvist, OK Tjärnen 
1968 Eivor Steen-Olsson, Kungälvs OK
1969 Ulla Lindkvist, OK Tjärnen 

1970 Ulla Lindkvist, OK Tjärnen
1971 Ulla Lindkvist, OK Tjärnen 
1972 Birgitta Johansson, Kristinehamns OK 
1973 Ulla Lindkvist, OK Tjärnen 
1974 Anne Lundmark, Fjärås AIK 
1975 Birgitta Johansson, Kristinehamns OK 
1976 Karin Rabe, Fjärås AIK 
1977 Karin Rabe, IK Jarl 
1978 Inga-Lill Ström, Selånger SK 
1979 Lena Tjernlund, OK Ravinen 

1980 Ulla Klingström, Bromma OK
1981 Annichen Kringstad, Stora Tuna IK 
1982 Karin Rabe, Almby IK 
1983 Kerstin Månsson, Ronneby OK 
1984 Annichen Kringstad, Stora Tuna IK 
1985 Annichen Kringstad, Stora Tuna IK
1986 Barbro Lönnkvist, Tullinge SK 
1987 Katarina Borg, IFK Södertälje 
1988 Marita Skogum, Hestra IF 
1989 Christina Blomqvist, Malmby IF 

1990 Annika Zell, Sundsvalls OK
1991 Katarina Borg, IFK Södertälje 
1992 Marita Skogum, Hestra IF 
1993 Cecilia Nilsson, Chalmers OL 
1994 Anette Nilsson, Pan/Önos 
1995 Catarina Öberg, Linköpings OK 
1996 Anette Granstedt, IK Hakarpspojkarna 
1997 Marlena Jansson, OK Tisaren 
1998 Marlena Jansson, OK Tisaren 
1999 Emma Engstrand, Stora Tuna IK

2000 Cecilia Nilsson, OK Orion
2001 Emma Engstrand, Stora Tuna IK
2002 Katarina Allberg, Sundsvalls OK
2003 Karolina A Höjsgaard, Domnarvets GoIF
2004 Gunilla Svärd, IF Thor
2005 Karolina A Höjsgaard, Domnarvets GoIF
2006 Jenny Johansson, Ulricehamns OK
2007 Simone Niggli, Ulricehamns OK
2008 Helena Jansson, IF Hagen
2009 Kajsa Nilsson, FK Göingarna

2010 Emma Claesson, Stora Tuna OK
2011 Helena Jansson, Leksands OK
2012 Lina Strand, Göteborg-Majorna OK
2013 Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
2014 Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
2015 Helena Jansson, OK Ravinen
2016 Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
2017 Tove Alexandersson, Stora Tuna OK

Fram till och med 2004 hette distansen "klassisk distans"

Uppdaterad: 18 SEP 2017 09:33
Partners
 Våra partners
Länkar
 

Ut i det fria

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765360
E-post: This is a mailto link