In English
Hoppa till sidans innehåll

Hellas historiska premiärvinnare


Här följer alla vinnarlag i herrklassen i Tiomila, samt tävlingsdatum, antalet startande lag i herrtävlingen och var tävlingen genomförts. För åren 1945-66 anges start- respektive målplats. Under åren 1967-1969 utgick man från samma centralort men växlingsplatserna fanns utspridda runt centralorten. Därefter har tävlingen genomförts med ett samlat tävlingscentrum. 

1945 Uppsala-Enebyberg

28-29 april, 66 lag
SoIK Hellas, Stockholm
Olle Oldaeus, Lars Åkerlind, Holger Thorsson, Åke Ivarsson, Stig Hedenström, Arne Marténg, Gösta Pettersson, Arne Nyhammar, Folke Gustafsson, Erik Sjölander.

1946 Gripsholms slott-Älvsjöbadet

27-28 april, 73 lag
IF Goterna, Stockholm
Olle Svensson, Arne Tivander, Lennart Sundström, Holger Lind, Arne Malmberg, Rudolf Österlund, Nils Lundström, Hans Hedlund, Nils Kinnestrand, Nils Wåhlén.

1947 Uppsala-Helenelund

26-27 april, 74 lag
IF Matteuspojkarna, Stockholm
Bengt Johansson, Curt Kjerrström, Per Högfeldt, Allan Lindgren, Curt Högfeldt, Arne Roos, Eskil Svensson, Gunnar Bergman, Ivan Nordenstad, Bengt Törnkvist.

1948 Nynäs-Mälarhöjden

24-25 april, 104 lag
Skogsuvarnas IK, Stockholm
Rune Bergendahl, Alf Pettersson, Tage Sundin, Olle Sjöberg, Sten Björkman, Lars Hagberg, Georg Åreby, Gösta Norling, Gunnar Faringer, Börje Lundkvist.

1949 Norrtälje-Hägernäs

23-24 april, 109 lag
Turebergs IF, Stockholm
Erik Wiklander, John Majling, Stig Dahlberg, Folke Andersson, Lars Andersson, Ingemar Karlsson, Per Pettersson, Arne Schön, Karl-Axel Jansson, Malte Larsson.

1950 Sala-Läby Vad

29-30 april, 119 lag
OK Fyrismalm, Uppsala
Rune Holmqvist, Ingemar Taxén, Bertil Thor, Hans Hansson, Kalle Nelin, Lennart Jansson, Gösta Roosling, Erik Eriksson, Alvar Andersson, Henry Pettersson.

1951 Trosa-Södertälje

27-28 april,  121 lag
IFK Lidingö, Stockholm
Anders Wretman, Åke Gustavsson, Arthur Viker, Nils Lundström, Axel Jacobson, Åke Sundqvist, Lars Bjellerstedt, Gunnar Bergström, Ragnar Andersson, Marthe Andersson.

1952 Tyresö-Tullinge

26-27 april, 121 lag
SoIK Hellas, Stockholm
Lars Åkerlind, Åke Ivarsson, Bengt Åhman, Holger Thorsson, Per-Otto Lundblad, Lars Ottosson, Arne Nyhammar, Gunnar Olsson, Arne Marténg, Stig Sjökvist.

1953 Malmköping-Bränninge

25-26 april, 152 lag
Arboga OK
Lennart Fredriksson, Torsten Andersson, Nils Jansson, Nils Andersson, Bertil Olsson, Olle Eriksson, Atle Persson, Hans Lindin, Gunnar Molander, Lennart Öberg.

1954 Enebyberg-Gamla Uppsala

24-25 april, 125 lag
Helsingin Suunnistajat, Helsingfors, Finland
Einar Virtanen, Matti Niemi, Ilmo Hakkarainen, Erkki Kupiainen, Juhani Hämäläinen, Arvo Ek, Olavi Mäenpää, Erkki Aro, Tapio Haarma, Juhani Salmenkylä.

1955 Tveta-Saltskog

7-8 maj, 134 lag
Arboga OK
Atle Persson, Lennart Fredriksson, Bertil Olsson, Olle Eriksson, Gunnar Molander, Arvid Imark, Torsten Andersson, Lennart Götelid, Hans Lindin, Lennart Öberg. 

1956 Barkarby-Knivsta

5-6 maj, 147 lag
IF Thor, Uppsala
Sune Lindberg, Sture Westin, Rolf Ohlström, Bengt Bönnemark, Olle Bönnemark, Folke Lindberg, Nils Gustavsson, Åke Falkenström, Tore Jonsson, Karl-Olov Pettersson.

1957 Rådmansö-Åkersberga

4-5 maj, 148 lag
IFK Hedemora
Valter Persson, John Gunnarsson, Henning Arvidsson, Ingvar Arvidsson, Lennart Strandberg, Bengt Sjögren, Sven Gustafson, Pontus Carlson, John Johansson, Bertil Norman.

1958 Flen-Nyköping

3-4 maj, 157 lag
Nyköpings SK
Karl-Axel Nordkvist, Sten Åhlin, Biger Carlborg, Rune Tidsjö, Kurt Thorén, Olle Pettersson, Gösta Sundström, Tage Carlsson, Kalle Johansson, Gunnar Ericsson.

1959 Rimbo-Länna bruk

2-3 maj, 145 lag
Stockholms OK
Ingvar Bernhardsson, Folke Heidemo, Gösta Ahl, Gösta Salomonsson, Arne Reger, Patrik Frisk, K-G Jansson, Bengt Lorichs, Tage Olsson, Gunnar Pettersson.

1960 Eskilstuna-Mariefred

151 lag, 7-8 maj
IFK Hedemora
Ingemar Johansson, Henning Arvidsson, Helge Norman, Haldo Hansson, Bertil Norman, Allan Eriksson, Hans Gretas, Karl Johansson, Anders Morelius, Sven Gustavsson.

1961 Edsviken-Norrtälje

146 lag, 6-7 maj
Södertälje IF
Jarl Sandh, Bertil Eriksson, Birger Olofsson, Nils Magnusson, Bernt Karlson, Sven Spjuth, Helmer Gustafsson, Gunnar Carlander, Åke Johansson, Ingvar Törnström.

1963 Sjösa-Trosa

4-5 maj, 175 lag
Rotebro IS, Stockholm
Holger Lundström, Evert Lindberg, Jörgen Klasson, Göran Lundberg, Ingvar Rittsél, Harry Karlsson, Sven Lindberg, Lars-Erik Hult, Bertil Lindberg, Jan Eliasson.

1964 Mölnbo-Malma hed

2-3 maj, 165 lag
Stora Tuna IK, Borlänge
Rune Sund, Anders Thunström, Göran Berglund, Seppo Simonen, Bertil Jansson, Hans Nordström, Lars Arvidsson, Jan Limell, Håkan Rystedt, Kenneth Hindsberg. 

1965 Hälleforsnäs-Strängnäs

8-9 maj, 166 lag
OK Malmia, Grängesberg
Birger Pers, Helge Andersson, Folke Ernstson, Thorvald Jansson, Gunnar Åkerström, Karl Strandell, Bo Larsson, Sten-Åke Karlsson, Sture Björk, Anders Morelius.

1966 Stavsjö Bruk-Ålberga

7-8 maj, 217 lag
Tierps IF
Mats Lindh, Börje Jansson, Erik Hilmersson, Roland Johansson, Bertil Persson, Hans Nordström, Sivar Nordström, Ingvar Nordström, Tord Lindh, Inge Jansson.

1967 Riala

6-7 maj, 230 lag
Kristinehamns OK
Alf Johansson, Rune Jakobsson, Jan Spånberg, Bo Öhgren, Lars-Åke Gustavsson, Gunnar Högberg, Olle Klaveness, Göte Gustavsson, Lennart Lidman, Lennart Larsson.

1968 Riksten

11-12 maj, 243 lag
Järfälla OK, Stockholm
Ulf Eriksson, Stefan Johansson, Eric Ericsson, Göran Tornling, Jan Liljedahl, Tommy Uvhagen, Hans Holmberg, Eje Molin, Yngve Johansson, Sören Runesson.

1969 Åkers Styckebruk

10-11 maj, 270 lag
IK Hakarpspojkarna
Elis Tällberg, Kjell Holmqvist, Sven Olsson, Mats Hagvall, Stig Karlsmo, Gunnar Öhlund, Göran Öhlund, Anders Green, Anders Sellgren, Stefan Green.

1970 Järna

9-10 maj, 330 lag
IK Hakarpspojkarna, Huskvarna
Hans Bredh, Bruno Pettersson, Kjell Holmqvist, Mats Hagvall, Gunnar Öhlund, Elis Tällberg, Göran Öhlund, Stig Karlsmo, Anders Sellgren, Stefan Green.

1971 Bogesund

22-23 maj, 393 lag
IK Fyris, Uppsala
Anders Jons, Anders Brunk, Bengt Gustavsson, Leif Jansson, Hans Tärnlund, Bertil Mäkinen, Hans Andersson, Hans Brunk, Gunnar Sjögren, Torbjörn Danielsson.

1972 Södertörn

13-14 maj, 298 lag
Järfälla OK, Stockholm
Ulf Radler, Jan Carlsson, Tommy Uvhagen, Nils Fogeby, Gunnar Eriksson, Sören Runesson, Jan Liljedahl, Yngve Johansson, Kalle Wegerfeldt, Hans Holmberg.

1973 Mariefred

12-13 maj, 288 lag
Ludvika OK
Arne Johnsen, Rolf Jacobsson, Christer Hellström, Bertil Höök, Per Eriksson, Per-Åke Hellman, Ulf Johnsen, Lars-Uno Rystedt, Sture Björk, Bengt Gustafsson.

1974 Sorunda

11-12 maj, 272 lag
IK Hakarpspojkarna, Huskvarna
Elis Tällberg, Torbjörn Danielsson, Bruno Petersson, Kjell Holmqvist, Stig Karlsmo, Göran Öhlund, Kjell Lauri, Gunnar Öhlund, Anders Sellgren, Stefan Green.

1975 Vallentuna

3-4 maj, 327 lag
Hagaby GoIF, Örebro
Ingemar Larsson, Anders Winbladh, Ola Lindskog, Tord Lidström, Stefan Blomgren, Billy Höglund, Arne Yngström, Anders Bergman, Göran Hedberg, Rolf Pettersson.

1976 Riala

8-9 maj, 445 lag
Hagaby GoIF, Örebro
Arne Salomonsson, Ola Lindskog, Jan Carlsson, Stefan Blomgren, Anders Winbladh, Billy Höglund, Erik Oskarsson, Anders Bergman, Rolf Pettersson, Göran Hedberg.

1977 Tyresta

7-8 maj, 448 lag
OK Ravinen, Nacka
Lars Forsberg, Stefan Olsson, Anders Gezelius, Eidar Lindgren, Tore Tjernlund, Claes Gustavsson, Arne Nåbo, Lars Lönnkvist, Olle Nåbo, Björn Rosendahl.

1978 Fiskeså

13-14 maj, 446 lag
Gustavsbergs IF
Tomas Wester, Bertil Lundqvist, Hans Develius, Leif Strandberg, Lars-Göran Fransson, Magnus Haraldsson, Mats Söderlund, Göran Persson, Björn Nordin, Göran Andersson.

1979 Enhörna

5-6 maj, 486 lag
OK Ravinen, Nacka
Lars Forsberg, Stefan Olsson, Johan Norrsell, Roland Warenius, Tore Tjernlund, Arne Nåbo, Claes Gustavsson, Lars Lönnkvist, Olle Nåbo, Björn Rosendahl.

1980 Ösmo

10-11 maj, 435 lag
Gustavsbergs IF
Tomas Wester, Göran Persson, Mats Söderlund, Bertil Lundkvist, Lars-Göran Fransson, Leif Strandberg, Arne Johansson, Björn Nordin, Magnus Haraldsson, Göran Andersson.

1981 Tranbygge

2-3 maj, 519 lag
OK Ravinen, Nacka
Stefan Olsson, Johan Norrsell, Björn Rosendahl, Kent Bergman, Lars Forsberg, Tore Tjernlund, Arne Nåbo, Claes Gustavsson, Olle Nåbo, Lars Lönnkvist.

1982 Eskilstuna

8-9 maj, 508 lag
Liedon Parma, Åbo (Lieto) Finland
Veikko Kiili, Harri Peltola, Yrjö Kujala, Harri Kottonen, Tarmo Mäkeläinen, Jan Lång, Tuomo Peltola, Timo Peltola, Urho Kujala, Hannu Kottonen.

1983 Skeppsta bruk

7-8 maj, 542 lag
Kalevan Rasti, Joensuu, Finland
Risto Vairinen, Timo Ikonen, Timo Alapiha, Pasi Ikonen, Urpo Väänänen, Jussi Silvennoinen, Arto Muhonen, Markku Piironen, Hannu Pulli, Mika Ruuhiala.

1984 Rörkens motorstadion

5-6 maj, 542 lag
Tullinge SK, Stockholm
Lennart Agén, Nils-Robert Persson, Tomas Sjökvist, Stefan Fredlund, Björn Axelsson, Gert Pettersson, Göran Pettersson, John Fredlund, Tommy Eriksson, Lars Lönnkvist.

1985 Dunker

4-5 maj, 533 lag
Almby IK, Örebro
Jan Granstedt, Lars-Göran Stenberg, Kalle Wegerfeldt, Ulf Larsson, Roger Lönn, Kjell Lauri, Bengt Levin, Stefan Branth, Björn Stenberg, Jörgen Mårtensson.

1986 Rikstens gård

3-4 maj, 520 lag
IFK Södertälje
Anders Lillstrand, Gunnar Hedlund, Andreas Oxenstierna, Anders Lindeborg, Anders Friberg, Kjell Nilsson, Michael Wehlin, Atle Hansen, Mats Hellstadius, Björn Stenberg.

1987 Gimo

2-3 maj, 502 lag
Pan-Önos, Kristianstad
Lars Svantesson, Bo Granstedt, Roland Hansson, Tony Månsson, Jörgen Modig, Anders Borg, Håkan Kallur, Jan Nilsson, Stefan Kallur, Niklas Löwegren.

1988 Malmköping

7-8 maj, 500 lag
Malmby IF, Strängnäs
Roger Glännefors, Mats Eriksson, Fredrik Smedberg, Kjell Ericsson, Alf Jernberg, Mats Fryxell, Sven-Olof Hellström, Mikael Lindqvist, Anders Jönsson, Jörgen Mårtensson.

1989 Bogesund

6-7 maj, 513 lag
OK Tyr, Karlstad
Colin McIntyre, Benny Larsson, Ismo Mäkirinta, Bengt Johansson, Sten Leandersson, Sixten Westlund, Bengt Levin, Håkan Gustafsson, Jens Andersson, Håkan Eriksson.

1990 Norrtälje

5-6 maj, 548 lag
OK Tyr, Karlstad
Colin McIntyre, Sten Leandersson, Ismo Mäkirinta, Sixten Westlund, Lars Johansson, Bengt Levin, Håkan Gustafsson, Jens Andersson, Steven Hale, Håkan Eriksson.

1991 Ånhammar

4-5 maj, 534 lag
Angelniemen Ankkuri, Salo, Finland
Petteri Kähäri, Raimo Kauppila, Timo Alapiha, Juha Koskela, Terho Heikkilä, Markku Kaartinen, Mika Ruuhiala, Ari Kattainen, Mika Kuisma, Jarmo Reiman.

1992 Sorunda

3-4 maj, 555 lag
IFK Södertälje
Gunnar Eriksson, Anders Lindqvist, Thomas Andersson, Kjell Nilsson, Lennart Olsson, Mikael Boström, Allan Mogensen, Petri Forsman, Melker Karlsson, Michael Wehlin. 

1993 Österbybruk

14-15 augusti, 409 lag
IFK Södertälje
Pablo Jensen, Gunnar Eriksson, Kari Enckell, Roald von Schultz, Anders Lindqvist, Michael Wehlin, Johan Sundén, Atle Hansen, Mats Hellstadius, Allan Mogensen.

1994 Hälleforsnäs

7-8 maj, 446 lag
Turun Suunnistajat, Åbo, Finland
Rasmus Ödum, Lassi Virtanen, Pasi Tölkkö, Jouni Hannula, Ville Repo, Jyrki Nieminen, Tommi Tölkkö, Jukka Nikulainen, Petri Forsman, Janne Salmi.

1995 Riala

6-7 maj, 450 lag
IK Hakarpspojkarna, Huskvarna
Peter Nilsson, Mattias Karlsson, Håkan Öhlund, Bo Granstedt, Mats Granstedt, Fridolf Eskilsson, Ingvar Åkesson, Johan Ivarsson, Andreas Rangert, Matti Envall.

1996 Enköping

4-5 maj, 426 lag
IFK Södertälje
Panu Piiparinen, Gunnar Eriksson, Kari Enckell, Lennart Borg, Magnus Grahn, Johan Sundén, Mats Hellstadius, Pontus Jonsson, Michael Wehlin, Allan Mogensen.

1997 Eskilstuna

3-4 maj, 446 lag
Bækkelagets SK, Oslo, Norge
Erik Paulsrud, Yngvar Christiansen, Truls Veslum, Anders Storbraaten, Jan Sverre Edström, Jarle Gullaksen, Bo Engdahl, Johan Ivarsson, Allan Mogensen, Björnar Valstad

1998 Haninge

2-3 maj, 425 lag
Halden SK, Norge
Dickie Jones, Torgeir Snilsberg, Pål Backström, Joacim Carlsson, Helmer Westlund, Thormod Berg, Tore Sandvik, Petter Thoresen, Bernt Björnsgård, Kjetil Björlo

1999 Enköping

24-25 april, 371 lag
Halden SK, Norge
Jon Duncan, Dickie Jones, Urs Flühmann, Thormod Berg, Torgeir Snilsberg, Helmer Westlund, Tore Sandvik, Bernt Björnsgård, Kjetil Björlo, Petter Thoresen

2000 Solbacka

29-30 april, 361 lag
Halden SK, Norge
Thormod Berg, Dickie Jones, Torgeir Snilsberg, Björn Eriksen, Öystein Kristiansen, Chris Terkelsen, Jarkko Houvila, Tore Sandvik, Kjetil Björlo, Bernt Björnsgaard

2001 Strängnäs

28-29 april, 358 lag
Bækkelagets SK, Oslo, Norge
Daniel Marston, John Are Myhren, Hans Olof Amblie, Jim Öystein Nybråten, Jörn Sundby, Johan Ivarsson, Thormod Berg, Bernt Björnsgaard, Holger Hott Johansen, Björnar Valstad

2002 Surahammar

27-28 april, 364 lag
Halden SK, Norge
Jon Duncan, Björn Eriksen, Joacim Carlsson, Öystein Kristiansen, Torgeir Snilsberg, Petter Thoresen, Kjetil Björlo, Mats Haldin, Jarkko Houvila, Tore Sandvik

2003 Kungsör

26-27 april, 385 lag
Halden SK, Norge
Marian Davidik, Andreas Johansson, Jon Duncan, Petter Thoresen, Öystein Kristiansen, Tore Sandvik, Kjetil Björlo, Jarkko Houvila, Mats Haldin, Emil Wingstedt

2004 Timmergata, Kolmården

24-25 april, 392 lag
Halden SK, Norge
Björn Eriksen, Joacim Carlsson, Öyvind Helgerud, Kjetil Björlo, Jarkko Huovila, Petter Thoresen, Emil Wingstedt, Öystein Kristiansen, Tore Sandvik, Mats Haldin

2005 Kungsängen

23-24 april, 351 lag
Södertälje-Nykvarn Orientering
Pål Skogtjärn, Isak Bergman, Jens Molin, Michael Wehlin, Matthias Gilgien, Daniel Blohm, Anders Axelsson, Jon-Are Myhren, Niclas Jonasson, Petr Losman

2006 Hallsberg

29-30 april, 344 lag
Halden SK, Norge
Marius Bjugan, Andreas Johansson, Petter Thoresen, Tore Sandvik, Mattias Karlsson, Erik Axelsson, Emil Wingstedt, Marian Davidik, Jarkko Huovila, Mats Haldin

2007 Eskilstuna

28-29 april, 337 lag
Halden SK, Norge
Andreas Johansson, Sami Hämälistö, Sindre Saksäther, Erik Axelsson, Tore Sandvik, Mattias Karlsson, Marius Bjugan, Mats Haldin, Lukas Bartak, Emil Wingstedt

2008 Rosersberg

26-27 april, 342 lag
Kristiansand OK, Norge
Andreas Höye, Arild Nomeland, Eirik Svensen, Rasmus Djurhuus, Ivar Haugen, Jostein Andersen, Baptiste Rollier, Holger Hott, Damien Renard, Daniel Hubmann

2009 Äktaboden, Perstorp/Klippan

18-19 april, 345 lag
Kristiansand OK, Norge
Andreas Höye, Audun Bjerkrem Nielsen, Eirik Svensen, Rasmus Djurhuus, Öystein Petersen, Jostein Andersen, Baptiste Rollier, Christian Bobach, Holger Hott, Daniel Hubmann

2010 Finspång

1-2 maj, 350 lag
Kalevan Rasti, Joensuu, Finland
Mika Hernelahti, Aaro Asikainen, Jan Prochazka, Tommi Tölkkö, Hannu Airila, Jere Pajunen, Adam Chromy, Philippe Adamski, Fabian Hertner, Thierry Gueorgiou

2011 Riksten, Tullinge

30 april-1 maj, 348 lag
Kalevan Rasti, Joensuu, Finland
Kiril Nikolov, Mika Hernelahti, Hannu Airila, Jere Pajunen, Adam Chromy, Simo Martomaa, Jan Prochazka, Philippe Adamski, Fabian Hertner, Thierry Gueorgiou

2012 Kvarn, Borensberg

5-6 maj, 333 lag
Halden SK, Norge
Mats Haldin, Jon Pedersen, Erik Axelsson, Vincent Coupat, Marcus Millegård, Emil Wingstedt, Mattias Karlsson, Magne Daehli, Sören Bobach, Olav Lundanes

2013 Gällöfsta, Kungsängen

4-5 maj, 328 lag
Kalevan Rasti, Joensuu, Finland
Kiril Nikolov, Antti Nurminen, Simo-Pekka Fincke, Jere Pajunen, Jarkko Houvila, Hannu Airila, Fabian Hertner, Phillipe Adamski, Jan Prochazka, Thierry Gueorgiou

2014 Eksjö

3-4 maj, 329 lag
Kalevan Rasti, Joensuu, Finland
Kiril Nikolov, Juuso Metsälä, Jere Pajunen, Hannu Airila, Aaro Asikainen, Phillipe Adamski, Adam Chromy, Fabian Hertner, Thierry Gueorgiou, Jan Prochazka

2015, Skepptuna

9-10 maj, 317 lag
IFK Göteborg
Andreas Solberg, Jonas Pilblad, Francois Gonon, Simon Smedberg, Vetle Ruud Bråten, Tobias Noborn, Thor Növskov, Johan Högstrand, Sören Schwartz, Eskil Kinneberg

2016, Falun

14-15 maj, 339 lag
Södertälje-Nykvarn OF
Bartosz Pawlak, Kent Ohlsson, Ivar Lundanes, Andreu Blanes Reig, Erik Lijeqvist, Rickard Ohlsson, Jakob Enmark, Ralph Street, Eric Börjeskog, Jonas Leandersson

2017, Partille, Göteborg

29-30 april, 315 lag
IFK Göteborg
Andreas Sölberg, Fredrik Edén, Morten Jarvis Westergård, Johan Högstrand, Marius Trahne Ödum, Jonas Pilblad, Vetle Ruud Bråten, Max Peter Bejmar, Eskil Kinneberg, Fredrik Bakkman

2018, Nynäshamn

28-29 april, 328 lag
IFK Göteborg
Morten Jarvis Westergård, Fredrik Edén, Anders Carlsson, Johan Högstrand, Jonas Pilblad, Jens Wängdahl, Vetle Ruud Bråten, Max Peter Bejmar, Fredrik Bakkman, Eskil Kinneberg

Uppdaterad: 25 JUN 2018 13:57
Partners
 Våra partners
Länkar
Ut i det fria

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765360
E-post: This is a mailto link