In English
Hoppa till sidans innehåll

2008


Ventspils, Lettland

Sprint, herrar, 3,3 km, 19 kontroller

1. Emil Wingstedt, Sverige, 13.11
2. Daniel Hubmann, Schweiz, 13.25
3. Andrej Khramov, Ryssland, 13.35
6. Peter Öberg, Sverige, 13.44
12. Martin Johansson, Sverige, 13.51
29. William Lind, Sverige, 14.29
32. Mattias Millinger, Sverige, 14.37
46. Erik Öhlund, Sverige, 15.33

Sprint, damer, 2,5 km, 14 kontroller

1. Anne Margrethe Hausken, Norge, 11.11
2. Heli Jukkola, Finland, 11.14
3. Helena Jansson, Sverige, 11.17
7. Linnea Gustafsson, Sverige, 11.46
8. Sofie Johansson, Sverige, 11.53
13. Emma Engstrand, Sverige, 12.08

Långdistans, herrar, 16,9 km, 33 kontroller

1. Dmitri Tsvetkov, Ryssland, 1.29.12
2. Daniel Hubmann, Schweiz, 1.29.45
3. Emil Wingstedt, Sverige, 1.29.46
5. Martin Johansson, Sverige, 1.31.42
11. Mattias Millinger, Sverige, 1.33.22
13. Mats Troeng, Sverige, 1.33.36
24. Erik Öhlund, Sverige, 1.38.12
40. William Lind, Sverige, 1.42.02

Långdistans, damer, 11 km, 24 kontroller

1. Anne Margrethe Hausken, Norge, 1.08.55
2. Tanja Ryabkina, Ryssland, 1.09.48
3. Emma Engstrand, Sverige, 1.10.33
5. Sofie Johansson, Sverige, 1.11.48
9. Annika Billstam, Sverige, 1.14.33
10. Lina Persson, Sverige, 1.15.14
28. Linnea Gustafsson, Sverige, 1.26.52

Medeldistans, herrar, 6,7 km, 22 kontroller

1. Thierry Gueorgiou, Frankrinke, 35.41
2. Martins Sirmais, Lettland, 36.07
3. Pasi Ikonen, Finland, 36.31
5. Emil Wingstedt, Sverige, 37.18
6. Mats Troeng, Sverige, 37.34
10. Peter Öberg, Sverige, 38.03
25. David Andersson, Sverige, 41.19
42. Anders Homberg, Sverige, 47.07
49. William Lind, Sverige, 55.20

Medeldistans, damer, 5,2 km, 16 kontroller

1. Heli Jukkola, Finland, 31.05
2. Merja Rantanen, Finland, 31.31
3. Minna Kauppi, Finland, 31.55
10. Helena Jansson, Sverige, 34.01
12. Lina Persson, Sverige, 34.23
14. Emma Engstrand, Sverige, 34.33
17. Linnea Gustafsson, Sverige, 35.24
17. Annika Billstam, Sverige, 35.24
33. Sofie Johansson, Sverige, 39.01

Stafett, herrar (3 x 8,9-9,1 km)

1. Ryssland, 2.03.13
(Dmitri Tsvetkov, Andrej khramov, Valentin Novikov)
2. Schweiz, 2.03.28
3. Finland, 2.05.32
6. Sverige lag 2, 2.06.46
(Erik Öhlund, Mattias Millinger, Martin Johansson)
9. Sverige lag 1, 2.09.47
(Peter Öberg, David Andersson, Emil Wingstedt)

Stafett, damer (3 x 6,1-6,3 km)

1. Sverige, 1.45.10
(Lina Persson, Emma Engstrand, Helena Jansson)
2. Ryssland, 1.45.22
3. Finland, 1.46.29
5. Sverige lag 2, 1.49.09
(Linnea Gustafsson, Annika Billstam, Sofie Johansson)

Uppdaterad: 24 FEB 2013 13:53
Partners
 Våra partners
Länkar
 

Ut i det fria
full koll

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765360
E-post: This is a mailto link

Annons