In English
Hoppa till sidans innehåll

2014


Palmela, Portugal, 9-16 april

Medeldistans, Herrar, 7,9 km, 180 m stigning, 22 kontroller
1 Daniel Hubmann, Switzerland, 32:23
2 Fabian Hertner, Switzerland, 32:41
3 Thierry Gueorgiou, France, 33:04
14 Gustav Bergman, Sweden, 34:33
20 Johan Runesson, Sweden, 35:00
35 Rassmus Andersson, Sweden, 36:11
35 Albin Ridefelt, Sweden, 36:11
Jerker Lysell, Sweden, Utgått

Medeldistans, Damer, 6,4 km, 140 m stigning, 17 kontroller
1 Signe Söes, Denmark, 30:45
2 Maja Alm, Denmark, 31:02
3 Tove Alexandersson, Sweden, 31:03
4 Lena Eliasson, Sweden, 32:01
5 Maria Magnusson, Sweden, 32:41
18 Lina Strand, Sweden, 34:13
25 Lilian Forsgren, Sweden, 34:46
30 Helena Jansson, Sweden, 35:30

Långdistans, Herrar, 20,3 km, 480 m stigning, 30 kontroller
1 Daniel Hubmann, Switzerland, 1:30:23
2 Olav Lundanes, Norway, 1:30:48
3 Fredrik Johansson, Sweden, 1:30:50
6 William Lind, Sweden, 1:32:59
7 Oskar Sjöberg, Sweden, 1:33:32
17 Anton Östlin, Sweden, 1:35:20
20 Filip Dahlgren, Sweden, 1:35:53
40 Emil Svensk, Sweden, 1:44:22

Långdistans, Damer, 13,3 km, 360 m stigning, 23 kontroller
1 Judith Wyder, Switzerland, 1:10:19
2 Svetlana Mironova, Ryssland, 1:11:44
3 Catherine Taylor, Great Britain, 1:12:44
12 Lena Eliasson, Sweden, 1:15:33
13 Alva Olsson, Sweden, 1:16:12
16 Tove Alexandersson, Sweden, 1:18:01
17 Karolin Ohlsson, Sweden, 1:18:07
26 Annica Gustafsson, Sweden, 1:21.49
46 Helena Karlsson, Sweden, 1:29:30

Sprintdistans, Herrar, 2,8 km, 22 kontroller
1 Jonas Leandersson, Sweden, 14:25
2 Jerker Lysell, Sweden, 14.34
3 Martin Hubmann, Switzerland, 14:35
20 Filip Dahlgren, Sweden, 15:07
42 Emil Svensk, Sweden, 16:06

Sprintdistans, Damer, 2,3 km, 19 kontroller
1 Judith Wyder, Switzerland, 15:29
2 Nadya Volynska, Ukraina, 15:31
3 Julia Gross, Switzerland, 15:46
10 Lina Strand, Sweden, 16:25
12 Karolin Ohlsson, Sweden, 16:28
16 Lilian Forsgren, Sweden, 16:41
22 Alva Olsson, Sweden, 17:01

Stafett, Herrar
1 Sweden 1, Jonas Leandersson, Fredrik Johansson, Gustav Bergman, 1:48:27
2 Czech Republic 1, Jan Petrzela, Vojtech Kral, Jan Prochaka, 1:48:31
3 France 1, Frederic Tranchand, Lucas Basset, Thierry Gueorgiou, 1:49:39
5 Sweden 2, Oskar Sjöberg, William Lind, Jerker Lysell, 1:50:00

Stafett, Damer
1 Switzerland 1, Julia Gross, Sabine Hauswirth, Judith Wyder, 1:33.00
2 Sweden 2, Lilian Forsgren, Karolin Ohlsson, Alva Olsson, 1:34:40
3 Ryssland 1, Julia Novikova, Irina Nyberg, Natalia Vinogradova, 1:34:52
6 Sweden 1, Lina Strand, Helena jansson, Lena Eliasson, 1:35.53

Uppdaterad: 23 SEP 2016 08:45 Skribent: Tommy Eriksson
Partners
 Våra partners
Länkar
 

Ut i det fria
full koll

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765360
E-post: This is a mailto link

Annons