In English
Hoppa till sidans innehåll

2016


Jesenik, Tjeckien, 21-28 maj

Medeldistans, Herrar, 5,7 km, 210 m stigning, 24 kontroller

1 Matthias Kyburz, Schweiz, 31.56
2 Gustav Bergman, Sverige, 32.30
3 Lucas Basset, Frankrike, 32.47
4 Oskar Sjöberg, 32.58
9 Johan Runesson, 33.54
16 Jonas Leandersson, 34.30
20 Peter Öberg, 34.55
25 Albin Ridefelt, 35.25

Medeldistans, Damer, 5,0 km, 170 m stigning, 21 kontroller

1 Tove Alexandersson, Sverige, 32.37
2 Judith Wyder, Schweiz, 34.50
3 Marika Teini, Finland, 35.02
7 Helena Jansson, 36.08
9 Lina Strand, 36.22
20 Anna Bachman, 38.20
34 Emma Johansson, 40.56
40 Sara Hagström, 42.29

Långdistans, Herrar, 16,1 km, 650 m stigning, 23 kontroller

1 Daniel Hubmann, Schweiz, 1.36.25
2 Magne Daehli, Norge, 1.37.47
3 Martin Regborn, Sverige, 1.38.33
6 Fredrik Bakkman, 1.39.32
19 Marcus Millegård, 1.45.02
47 Johan Runesson, 2.02.26
Rassmus Andersson, ej godkänd
William Lind, ej start

Långdistans, Damer, 10,3 km, 410 m stigning, 15 kontroller

1 Tove Alexandersson, Sverige, 1.14.20
2 Anne Margrethe Hausken Nordberg, Norge, 1.15.01
3 Svetlana Mironova, Ryssland, 1.16.53
19 Alva Olsson, 1.22.01
21 Anna Bachman, 1.23.40
35 Karolin Ohlsson, 1.28.16
38 Emma Johansson, 1.29.17
44 Josefin Tjernlund, 1.31.40

Sprintdistans, Herrar, 3,4 km, 130 m stigning, 22 kontroller

1 Matthias Kyburz, Schweiz, 13.42
2 Gustav Bergman, Sverige, 13.44
3 Florian Howald, Schweiz, 13.45
4 Martin Regborn, 13.59
9 Oskar Sjöberg, 14.30
12 Jonas Leandersson, 14.44
17 Emil Svensk, 14.53
20 Anton Johansson, 14.58

Sprintdistans, Damer, 3,0 km, 115 m stigning, 18 kontroller

1 Judith Wyder, Schweiz, 14.23
2 Nadya Volynska, Ukraina, 14.28
3 Maja Alm, Danmark, 14.34
15 Lina Strand, 15.31
20 Karolin Ohlsson, 15.52
26 Lilian Forsgren, 16.10
29 Josefin Tjernlund, 16.23
32 Alva Olsson, Sweden, 16.35

B-final, Damer, 2,6 km, 100 m stigning, 17 kontroller

1 Sara Hagström, Sverige, 14.17

Sprintstafett, 3,8-4,3-4,3-3,8 km, 30 m stigning, 20-24-24-20 kontroller

1 Ryssland, Natalia Vinogradova, GlebTikhonov, Andrey Khramov, Galin Vinogradova, 1.03.01
2 Danmark, Cecilie Klysner, Tue Lassen, Sören Bobach, Maja Alm, 1.03.15
3 Schweiz, Judith Wyder, Andreas Kyburz, Martin Hubmann, Rahel Friederich, 1.03.28
Sverige, Lina Strand, Gustav Bergman, Jonas Leandersson, Helena Jansson, Ej godkänd

Stafett, Herrar, 6,0-6,0-6,3 km, 260 m stigning, 21-22 kontroller

1 Schweiz 2, Florian Howald, Baptiste Rollier, Martin Hubmann, 1.46.07
2 Norge 1, Carl Godager Kaas, Eskil Kinneberg, Magne Daehli, 1.46.15
3 Tjeckien 1, Jan Petržela, Jan Šedivý, Vojtěch Král, 1.46.20
4 Sverige 2, Jonas Leandersson, Johan Runesson, Martin Regborn, 1.47.09
5 Sverige 1, Fredrik Bakkman, Oskar Sjöberg, Gustav Bergman, Ej godkänd

Stafett, Damer, 4,9-4,9-5,2 km, 240 m stigning, 19-20 kontroller

1 Finland 1, Sari Anttonen, Marika Teini, Merja Rantanen, 1.42.57
2 Sverige 1, Lina Strand, Emma Johansson, Tove Alexandersson, 1.43.01
3 Ryssland 1, Anastasia Rudnaya, Natalia Vinogradova, Svetlana Mironova, 1.43.12
7 Sverige 2, Lilian Forsgren, Anna Bachman, Alva Olsson, 1.47.14

 

Uppdaterad: 23 SEP 2016 08:51 Skribent: Tommy Eriksson
Epost: Adressen Gömd
Partners
 Våra partners
Länkar
 

Ut i det fria
full koll

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765360
E-post: This is a mailto link

Annons