In English
Hoppa till sidans innehåll

Topp fem från tävlingar 2000-2011


Elitserien infördes 2000 och består av en serie tävlingar för den yppersta eliten. Avsikten är att höja kvaliteten på såväl löpare som arrangemang, samt att höja intresset för elitorienteringen. Genom införandet av rejäla prischeckar, 50.000 kronor till totalsegrarna redan under premiäråret 2000, har serien lyft statusen för elitorienteringen.

Elitserien 2011

Damer
1. Annika Billstam, IFK Lidingö SOK
2. Tove Alexandersson, Stora Tuna OK
3. Lena Eliasson, Domnarvets GoIF
4. Linnea Gustafsson, OK Hällen
5. Helena Jansson, Leksands OK

Herrar
1. William Lind, Malungs OK Skogsmårdarna
2. Olav Lundanes, Halden SK
3. Oleksander Kratov, OK Orion
4. Gustav Bergman, OK Ravinen
5. Erik Rost, Malungs OK Skogsmårdarna

Elitserien 2010

Herrar
1. David Andersson, Malungs OK Skogsmårdarna
2. Oleksander Kratov, OK Orion
3. Fredrik Johansson, IFK Lidingö SOK
4. Erik Rost, Malungs OK Skogsmårdarna
5. Pavlo Ushkvarok, Stora Tuna OK

Damer
1. Annika Billstam, IFK Lidingö SOK
2. Lena Eliasson, Domnarvets GoIF
3. Elin A-Skantze, Järla Orientering
4. Emma Claesson, Stora Tuna OK
5. Eva Jurenikova, Domnarvets GoIF

Elitserien 2009

Herrar
1. Emil Wingstedt, Halden SK
2. Martin Johansson, IFK Moras OK
3. Jonas Pilblad, IFK Göteborg
4. Marcus Millegård, Sävedalens AIK
5. Peter Öberg, OK Hällen

Damer
1. Helena Jansson, IF Hagen
2. Linnea Gustafsson, OK Hällen
3. Maria Magnusson, Sävedalens AIK
4. Signe Söes, IFK Lidingö SOK
5. Emma Johansson, Domnarvets GoIF

Elitserien 2008

Herrar
1. Peter Öberg, OK Hällen
2. Erik Öhlund, Ulricehamns OK
3. Mats Haldin, IFK Göteborg
4. Mattias Karlsson, IK Hakarpspojkarna
5. Mattias Karlsson, Halden SK

Damer
1. Helena Jansson, IF Hagen
2. Lina Bäckström, OK Linné
3. Emma Engstrand, Stora Tuna OK
4. Karolina A. Höjsgaard, Domnarvets GoIF
5. Annica Gustafsson, IF Thor

Elitserien 2007

Herrar
1. Peter Öberg, OK Hällen
2. David Andersson, IK Hakarpspojkarna
3. Jonas Pilblad, OK Skogsfalken
4. Mattias Millinger, OK Linné
5. Martin Johansson, IFK Moras OK

Damer
1. Simone Niggli, Ulricehamns OK
2. Tanja Ryabkina, SoIK Hellas
3. Helena Jansson, IF Hagen
4. Annika Billstam, OK Linné
5. Emma Engstrand, Stora Tuna OK

Elitserien 2006

Herrar
1. Jonas Pilblad, OK Skogsfalken
2. Valentin Novikov, Delta
3. Anders Nordberg, Bäkkelagets SK
4. Niclas Jonasson, Leksands OK
5. David Andersson, IK Hakarpspojkarna

Damer
1. Simone Niggli, Ulricehamns OK
2. Tanja Ryabkina, SoIK Hellas
3. Emma Engstrand, Stora Tuna IK
4. Kajsa Nilsson, Halden SK
5. Lena Eliasson, IK Hakarpspojkarna

Elitserien 2005

Herrar
1. Valentin Novikov, Delta
2. Mats Troeng, OK Linné
3. Johan Modig, Pan-Kristianstad
4. Martin Johansson, IFK Moras OK
5. Jonas Pilblad, OK Skogsfalken

Damer
1. Simone Niggli-Luder, Ulricehamns OK
2. Emma Engstrand, Stora Tuna IK
3. Karolina A Höjsgaard, Domnarvets GoIF
4. Annika Billstam, OK Linné
5. Jenny Johansson, Ulricehamns OK

Elitserien 2004

Herrar
1. Mats Troeng, OK Linné
2. Johan Näsman, IFK Lidingö SOK
3. Jarkko Huovila, Halden SK
4. Kalle Dalin, Leksands OK
5. Valentin Novikov, Delta

Damer
1. Simone Niggli-Luder, Ulricehamns OK
2. Jenny Johansson, Ulricehamns OK
3. Karolina A Höjsgaard, Domnarvets GoIF
4. Tatiana Ryabkina, SoIK Hellas
5. Gunilla Svärd, IF Thor

Elitserien 2003

Herrar
1. Mikhail Mamleev, OK Orion
2. Johan Näsman, IFK Lidingö SOK
3. Erik Axelsson, Södertälje-Nykvarn Orientering
4. Hans Mård, Järfälla OK
5. Peter Öberg, OK Hällen

Damer
1. Karolina Arewång, Domnarvets GoIF
2. Gunilla Svärd, IF Thor
3. Jenny Johansson, Ulricehamns OK
4. Emma Engstrand, Stora Tuna IK
5. Elin Dahlstedt, Leksands OK

Elitserien 2002

Herrar
1. Johan Näsman, IFK Lidingö SOK
2. Mattias Karlsson, IK Hakarpspojkarna
3. Fredrik Löwegren, IFK Lidinmgö SOK
4. Thomas Asp, IFK Göteborg
5. Erik Axelsson, Södertälje-Nykvarn

Damer
1. Emma Engstrand, Stora Tuna IK
2. Karin Hellman, IK Hakarpspojkarna
3. Katarina Allberg, Sundsvalls OK
4. Gunilla Svärd, IF Thor
5. Hanna Palm, IK Hakarpspojkarna

Elitserien 2001

Herrar
1. Michail Mamleev, Ronneby OK
2. Tobias Andersson, OK Orion
3. Mats Troeng, Storviks IF
4. Thomas Asp, IFK Göteborg
5. Fredrik Löwegren, IFK Lidingö SOK

Damer
1. Anette Granstedt, IK Hakarpspojkarna
2. Katarina Allberg, Sundsvalls OK
3. Emma Engstrand, Stora Tuna IK
4. Karolina Arewång, Domnarvets GoIF
5. Cecilia Nilsson, OK Orion

Elitserien 2000

Herrar
1. Niclas Jonasson, Leksands OK
2. Fredrik Löwegren, IFK Lidingö SOK
3. Jimmy Birklin, Malungs OK Skogsmårdarna
4. Thomas Asp, IFK Göteborg
5. Jörgen Olsson, Pan-Kristianstad

Damer
1. Karolina Arewång, Domnarvets GoIF
2. Katarina Allberg, Sundsvalls OK
3. Jenny Johansson, Ulricehamns OK
4. Jenny Borgström, Svärdsjö IF
5. Maria Sandström, OK Ravinen

Uppdaterad: 2017-09-06 09:31
Huvudsponsor
TeamSportia_2radig_CMYK
Partners
Annonser
Ut i det fria

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 010-4765360
E-post: This is a mailto link