In English
Hoppa till sidans innehåll

Silva Junior Cup


Juniorcupen startade 1982 med Skogssports dåvarande redaktör Pelle Elfström som initiativtagare. Inledningsvis var namnet Skogssports Juniorcup, men blev senare Skogssport Cup. Mellan år 2000 och 2011 benämnes tävlingen Silva Junior Cup.

Från och med 2012 ingår juniorcupen i Silva League.

Syftet med juniorcuptävlingarna är att erbjuda bra tillfällen för våra elitjuniorer att mötas i hård konkurrens och med utslagsgivande banor och terräng. Silva Junior Cup ska ses som ett utbildningssteg från elitjunior till världstopp i seniorsammahang.

Tävlingen ska naturligtvis också skapa ökad uppmärksamhet kring juniorerna.

Cupvinnare sedan starten 1982

1982

H 20 Niklas Löwegren, VIK-Orientering
D 20 Laila Höglund, FK Herkules
H 18 Stefan Kallur, OS Svackan
D 18 Katarina Borg, Oxvretens SK

1983

H 20 Tony Månsson, Örkelljunga FK
D 20 Kerstin Haglund, OK Hedströmmen
H 18 Thomas Asp, OK Stigen
D 18 Maria Munther, Sävedalens AIK

1984

H 20 Roine Pettersson, IFK Göteborg
D 20 Katarina Borg, Oxvretens SK
H 18 Tomas Andersson, IFK Södertälje
D 18 Lena Johansson, Säterbygdens OK

1985

H 20 Jonas Giding, IFK Lidingö
D 20 Anna Simes, Hylte OK
H 18 Mikael Lindqvist, Malmby IF
D 18 Lena Molin, Boxholms OK

1986

H 20 Anders Östberg, Linköpings OK
D 20 Lena Molin, Boxholms OK
H 18 Per Ek, Nyköpings OK
D 18 Anette Nilsson, OK Klippan

1987

H 20 Per Ek, Nyköpings OK
D 20 Anette Nilsson, OK Klippan
H 18 Johan Sundén, Oxvretens SK
D 18 Karin Wollbrand, Tullinge SK

1988

H 20 Per Ek, Nyköpings OK
D 20 Anna-Karin Jansson, OK Skuruhäll
H 18 Klas Karlsson, Gårdsby IK
D 18 Karin Wollbrand, Tullinge SK

1989

H 20 Jimmy Birklin, Utby IK
D 20 Marlena Jansson, OK Tisaren
H 18 Magnus Palmberg, OK Hammaren
D 18 Karolina Arewång, OK Måsen

1990

H 20 Jimmy Birklin, Utby IK
D 20 Karolina Arewång, OK Måsen
H 18 Casper Giding, IFK Lidingö
D 18 Karin Hellman, Sundsvalls OK

1991

H 20 Andreas Nilsson, FK Boken
D 20 Karin Hellman, Sundsvalls OK
H 18 Casper Giding, IFK Lidingö
D 18 Maria Sandström, OK Ravinen

1992

H 20 Fredrik Löwegren, IFK Lidingö
D 20 Hanna Larsson, IK Hakarpspojkarna
H 18 Jacob Bohlin, OK Tisaren
D 18 Lena Birkebaek, Falkenbergs OK

1993

Inställt på grund av tävlingsuppehållet

1994

H 20 Robert Wallsten, OK Ravinen
D 20 Pia Olsson, OK Silva
H 18 Jon Engkvist, Ronneby OK
D 18 Annika Björk, OK Kåre

1995

H 20 Robert Wallsten, OK Ravinen
D 20 Annika Björk, OK Kåre
H 18 Johan Modig, Pan-Kristianstad
D 18 Jenny Johansson, Ulricehamns OK

1996

H 20 Henrik Tryggeson, Hässleholms OK
D 20 Annika Björk, Domnarvets GoIF
H 18 Linus Kaisajuntti, OK Skogsfalken
D 18 Rose-Marie Forslund, Rembo IK

1997

H 20 Johan Modig, Pan-Kristianstad
D 20 Emma Engstrand, Rehns BK
H 18 Greger Tysk, Bjursås OK
D 18 Lina Bäckström, OK Österåker

1998

H 20 Mats Troeng, Storviks IF
D 20 Eva Jurenikova, IFK Lidingö
H 18 Peter Öberg, OK Hällen
D 18 Maria Bergkvist, IFK Mora OK

1999

H 20 Martin Lampinen, Södertälje Orientering
D 20 Regula Hulliger, Gustavsbergs IF
H 18 Jan Troeng, Storviks IF
D 18 Karolina Norin, Kungälvs OK

2000

H 20 Peter Öberg, OK Hällen
D 20 Sofia Olsson, OK Skogsfalken
H 18 Johan Höij, Norbergs OK
D 18 Kajsa Nilsson, FK Göingarna

2001

H 20 Jan Troeng, Storviks IF
D 20 Kajsa Nilsson, FK Göingarna
H 18 Anders Holmberg, Järla IF OK
D 18 Anna Lampinen, Södertälje-Nykvarn Orientering

2002

H 20 Daniel Blohm, Södertälje-Nykvarn Orientering
D 20 Anna Lampinen, Södertälje-Nykvarn Orientering
H 18 Anders Holmberg, Järla IF OK
D 18 Marie Andersson, Jönköpings OK

2003

H 20 Emil Lauri, OK Tisaren
D 20 Anna Lampinen, Södertälje-Nykvarn Orientering
H 18 Martin Härberg, Järla IF OK
D 18 Helena Jansson, IF Hagen

2004

H 20 Anders Holmberg, Järla IF OK
D 20 Helena Jansson, IF Hagen
H 18 Fredrik Johansson, OK Kullingshof
D 18 Anna Persson, FK Göingarna

2005

H 20 William Lind, Sävedalens AIK
D 20 Anna Persson, FK Göingarna
H 18 Johan Aronsson, OK Tisaren
D 18 Jenny Lönnkvist, Tullinge SK

2006

H 20 Mikael Kristensson, OK Torfinn
D 20 Elin A Skantze, Järla IF OK
H 18 Johan Aronsson, OK Tisaren
D 18 Jenny Lönnkvist, Tullinge SK

2007

H 20 Johan Aronsson, OK Tisaren
D 20 Frida Aspnäs, Sidensjö IK
H 18 Erik Johansson, Halmstad OK
D 18 Jenny Lönnkvist, Tullinge SK

2008

H 20 Erik Liljequist, OK Älme
D 20 Beata Falk, Hagaby GoIF
H 18 Olle Boström, Järla IF OK
D 18 Tove Alexandersson, Stora Tuna OK

2009

H 20 Olle Boström, Järla IF OK
D 20 Jenny Lönnkvist, Tullinge SK
H 18 Albin Ridefelt, OK Linné
D 18 Tove Alexandersson, Stora Tuna OK

2010

H 20 Gustav Bergman, OK Ravinen
D 20 Lilian Forsgren, OK Tisaren
H 18 Johan Högstrand, Markbygdens OK
D 18 Tove Alexandersson, Stora Tuna OK

2011

H 20 Albin Ridefelt, OK Linné
D 20 Helena Karlsson, Bromma-Vällingby SOK
H 18 Jens Wängdahl, Nyköpings OK
D 18 Frida Sandberg, Säterbygdens OK

Uppdaterad: 2017-09-06 09:31
Huvudsponsor
TeamSportia_2radig_CMYK
Partners
Annonser
Ut i det fria

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 010-4765360
E-post: This is a mailto link