In English
Hoppa till sidans innehåll

Fick sin egen stafett 1977


Damerna fick sin egen klass i Tiomila 1977. Här följer alla vinnare samt tävlingsdatum, antalet startande lag, samt plats för tävlingscentrum.

1977 Tyresta

7 maj, 299 lag
Gävle OK
Ingrid Wiklander, Ing-Marie Åsenlund, Annika Edberg, Åsa Kindlundh, Eva Moberg

1978 Fiskeså

13 maj, 328 lag
IK Jarl, Rättvik
Kerstin Åkerlund, Karin Rabe, Annika Åkerlund, Eva Moberg, Monica Andersson

1979 Enhörna

5 maj, 394 lag
OK Ravinen, Nacka
Åsa Kronqvist, Barbro Storbjörk, Jenny Tjernlund, Karin Nåbo, Lena Tjernlund

1980 Ösmo

10 maj, 397 lag
OK Ravinen, Nacka
Ranveig Narbuvold, Annichen Kringstad, Åsa Kronqvist, Karin Nåbo, Lena Tjernlund

1981 Tranbygge

2 maj, 467 lag
OK Ravinen, Nacka
Ranveig Narbuvold, Lena Tjernlund, Åsa Kronqvist, Barbro Lönnkvist, Annichen Kringstad

1982 Eskilstuna

8 maj, 440 lag
Stora Tuna IK, Borlänge
Anne Bössfall, Karin Gunnarsson, Gunilla Lundström, Ylva Grape, Annichen Kringstad

1983 Skeppsta bruk

7 maj, 459 lag
Romerikslaget, Norge
Siri Paulsen, Karen-Marie Eid-Kaarby, Anne-Berit Eid, Anne-Edith Corneliussen, Anneline Nydal

1984 Rörkens motorstadion

5 maj, 495 lag 
Stora Tuna IK, Borlänge
Anne Bössfall, Ylva Grape, Ingrid Lentz, Karin Gunnarsson, Annichen Kringstad-Svensson

1985 Dunker

4 maj, 489 lag
NTHI, Trondheim, Norge
Malin Wästlund, Helle Johansen, Kjersti Hov, Hilde Tellesbö, Ellen Sofie Olsvik

1986 Rikstens gård

3 maj, 470 lag
NTHI, Trondheim, Norge
Malin Wästlund, Helle Johansen, Kjersti Hov, Hilde Tellesbö, Ellen Sofie Olsvik

1987 Gimo

2 maj, 469 lag
NTHI, Trondheim, Norge
Malin Wästlund, Synnöve Larsen, Maria Munther, Hilde Tellesbö, Ellen Sofie Olsvik

1988 Malmköping

7 maj, 495 lag
Tullinge SK
Yvonne Andersson, Karin Wollbrand, Anna-Karin Sundqvist, Ingrid Svensson, Barbro Lönnkvist

1989 Bogesund

6 maj, 499 lag
IFK Södertälje
Sofia Heldt, Anita Seger, Charlotte Nilsson, Monica Hatlen, Katarina Borg

1990 Norrtälje

5 maj, 523 lag
Tampereen Pyrintö, Tammefors, Finland
Marja Joutsen, Hilkka Hakomäki, Riitta Karjalainen, Outi Borgenström-Anjala, Annika Viilo

1991 Ånhammar

4 maj, 520 lag
Tampereen Pyrintö, Tammefors, Finland
Anita Knuuttila, Tiina Juntonen, Marja Joutsen, Riitta Karjalainen, Annika Viilo

1992 Sorunda

3 maj, 507 lag
NTHI, Trondheim, Norge
Tove Andersen, Heidi Arnesen, Hilde Gröneng, Torunn Fossli, Hanne Sandstad

1993 Österbybruk

14 augusti, 397 lag
Tullinge SK
Yvonne Andersson, Maria Jonsson, Anna-Lena Hultqvist, Barbro Lönnkvist, Karin Wollbrand

1994 Hälleforsnäs

7 maj, 431 lag
Hämeenlinnan Suunnistajat, Finland
Kirsi Arvola, Liisa Anttila, Satu Mäkitammi, Sirpa Liukkonen, Anniina Paronen

1995 Riala

6 maj, 447 lag
Sundsvalls OK
Annika Andersson, Karin Hellman, Katarina Allberg, Karin Noborn, Annika Zell

1996 Enköping

4 maj, 400 lag
Sundsvalls OK
Annika Andersson, Karin Noborn, Karin Hellman, Katarina Allberg, Annika Zell

1997 Eskilstuna

3 maj, 400 lag
Bækkelagets SK, Oslo, Norge
Ragnhild Myrvold, Torunn Fossli-Sæthre, Hanne Sandstad, Yvette Hague, Hanne Staff

1998 Haninge

2 maj, 380 lag
Bækkelagets SK, Oslo, Norge
Ragnhild Myrvold, Aasne Fenne-Hoksrud, Isa Heggedal, Yvette Hague, Hanne Staff

1999 Enköping

24 april, 358 lag
Pargas IF, so Åbo, Finland
Ingela Mattsson, Yvonne Gunell, Hanna Heiskanen, Sanna Nymalm, Eija Koskivaara

2000 Solbacka

29 april, 334 lag
Domnarvets GoIF, Borlänge
Maria Bergfält, Eva Jurenikova, Annika Björk, Arja Hannus, Karolina Arewång

2001 Strängnäs

28 april, 329 lag
Kalevan Rasti, Joensuu, Finland
Monica Boström, Heidi Liljeström, Katalin Olah, Kirsi Boström, Johanna Asklöf

2002 Surahammar

27 april, 357 lag
Halden SK, Norge
Kaisa Salminen, Ragnhild Bente Andersen, Käthi Widler, Maria Hoffman, Heather Monro

2003 Kungsör

26 april, 387 lag
Turun Suunnistajat, Åbo, Finland
Bohdana Terova, Johanna Seppinen, Johanna Ryynäänen, Vroni König-Salmi, Simone Luder

2004 Timmergata, Kolmården

24 april, 394 lag
Ulricehamns OK
Stina Grenholm, Martina Fritschy, Alexandra Vejedal, Jenny Johansson, Simone Niggli-Luder

2005 Kungsängen

23 april, 366 lag
Domnarvets GoIF, Borlänge
Elin Dahlin, Zuzana Macuchova, Eva Jurenikova, Dana Brozkova, Karolina A Höjsgaard

2006 Hallsberg

28 april, 366 lag
Nydalens SK, Norge
Ellen Moen, Lene Moe, Annika Zell, Elisabeth Ingvaldsen, Marianne Andersen

2007 Eskilstuna

28 april, 366 lag
SoIK Hellas, Stockholm
Larisa Stanchenko, Capucine Vercelotti, Kristina Rybakovaite, Irina Petrova, Tanja Ryabkina

2008 Rosersberg

26 april, 357 lag
Stora Tuna OK, Borlänge
Lena Gillgren, Anna Mårsell, Juliette Soulard, Emma Engstrand, Lena Eliasson

2009 Äktaboden, Perstorp/Klippan

18 april, 321 lag
Halden SK, Norge
Celine Dodin, Vendula Klechova, Ida Marie Näss Björgul, Kajsa Nilsson, Anne Margrethe Hausken

2010 Finspång

1 maj, 340 lag
IFK Lidingös SOK
Elisabeth Hansson, Malin Sand, Annica Gustafsson, Signe Söes, Annika Billstam 

2011 Riksten, Tullinge

30 april, 340 lag
Tampereen Pyrintö, Tammefors, Finland
Venla Niemi, Riina Kuuselo, Heidi Haapasalo, Saila Kinni, Anni-Maija Fincke

2012 Kvarn, Borensberg

5 maj, 340 lag
Halden SK, Norge
Vendula Klechova, Bodil Holmström, Ida Marie Naess Björgul, Mari Fasting, Ann Margrete Hausken Nordberg

2013 Gällöfsta, Kungsängen

4 maj, 343 lag
Domnarvets GoIF, Borlänge
Karolina A Höjsgaard, Dana Brozkova, Johanna Lindberg, Emma Johansson, Lena Eliasson

2014, Eksjö

3 maj, 323 lag
OK Pan-Århus, Danmark
Miri Thrane Ödum, Ita Klingenberg, Ida Bobach, Maja Alm, Signe Söes

2015, Skepptuna

9 maj, 327 lag
Domnarvets GoIF
Elin Dahlin, Karolina Höjsgaard, Dana Safka Brozkova, Lena Eliasson, Emma Johansson

2016, Falun

14 maj, 321 lag
OK Pan Århus, Danmark
Signe Söes, Stine Bagger Hagner, Josefine Lind, Ida Bobach, Maj Alm

2017, Partille, Göteborg

29-30 april, 340 lag
Stora Tuna OK, Borlänge
Anna Mårsell, Magdalena Olsson, Julia Gross, Frida Sandberg, Tove Alexandersson

2018, Nynäshamn

28-29 april, 329 lag
Järla Orientering, Nacka
Stina Haraldsson, Emma Klingenberg, Sara Sjökvist, Elin Hemmyr Skantze, Karolin Ohlsson

Uppdaterad: 25 JUN 2018 13:52
Partners
 
Länkar
Ut i det fria

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 010-4765360
E-post: This is a mailto link