In English
Hoppa till sidans innehåll

Arkiv Vårserien


VÅRSERIEN 2021 inställd!!

Vi har beslutat att ställa in Vårserien 2021 pga pandemin och de restriktioner som finns. Nya riktlinjer kan komma i början av maj men det är inte troligt, med tanke på smittoläget i Sverige, att det blir någon drastiskt lättnad så ett Vårseriearrangemang kan genomföras.

Vi hoppas klubbar kommer att hitta egna alternativ i mindre skala för resp. klubb eller i samarbete med några klubbar. Under 2020 var det många klubbar som lyckades köra några mindre arrangemang för alla nivåer bland ungdomarna. 

TÄVLINGSLIKA KLUBBTRÄNINGAR

Vårserien 2021 är inställd och vi vet inte hur restriktionerna kommer att se ut i maj. Flera av oss som skulle ha arrangerat Vårserien väljer istället att ordna tävlingslika klubbträningar. Varje tillfälle blir en serie slutna klubbträningar efter varandra. Träningarna kommer ha en tävlingslik start och tidtagning med Sportident.

2020 blev Vårserien inställd pga Corona-pandemin.

SAMMANLAGT RESULTAT 2019: I Eventor

INBJUDAN 2019Inbjudan Vårserien 2019

Etapp Datum Arrangör Lokalisering Eventor
1 Tis 7 maj OK Landehof Landehofstugan, Landvetter X
2 Lör 11 maj OK Alehof Dammekärr, Nödinge X
3 Tis 21 maj Sävedalens AIK Härlanda Tjärn X
4 Tor 30 maj IK Uven Bunketorp, Lindome X
5 Tor 6 juni Göteborg-Majorna OK Hjällbovallen X

PM, startlistor och resultatlistor finns i Eventor för respektive tävling.
Klicka på X höger om respektive tävling.

Samordnande klubb: Sävedalens AIK
Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning för arrangörer: Vårserien arbetsordning rev 190621

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2018: I Eventor

INBJUDAN 2018Inbjudan Vårserien 2018

Etapp Datum Arrangör Lokalisering Eventor
1 Tis 1 maj Tolereds AIK Backavallen X
2 Lör 5 maj Kungälvs OK Fontin X
3 Tis 22 maj Utby IK Geråshallen, Bergsjön X
4 Lör 2 juni Frölunda OL Ruddalen X
5 Lör 9 juni IFK Göteborg Skatås X

PM, startlistor och resultatlistor finns i Eventor för respektive tävling.
Klicka på X höger om respektive tävling.

Plakettlista 2018

Samordnande klubb: IFK Göteborg
Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning för arrangörer: Vårserien arbetsordning rev 180901

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2017: I Eventor

INBJUDAN 2017Inbjudan Vårserien 2017

Etapp Datum Arrangör Lokalisering Eventor
1 Lör 6 maj OK Alehof Dammekärr, Nödinge X
2 Tis 13 maj Lerums SOK Riddarsten, Lerum X
3 Tor 25 maj Sjövalla FK Wendelsberg, Mölnlycke X
4 Lör 3 juni Gbg's Skidklubb + IF Marin Väst Skatås X
5 Tis 6 juni Mölndal Outdoor IF Rådasjöns badplats X

PM, startlistor och resultatlistor finns i Eventor för respektive tävling.
Klicka på X höger om respektive tävling.

Samordnande klubb: Mölndal Outdorr IF

Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning för arrangörer: Vårserien arbetsordning rev 170911

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2016: I Eventor

INBJUDAN 2016Inbjudan_Vårserien_2016

Etapp Datum Arrangör Lokalisering Eventor
1 Lör 30 april OK Landehof Landehofsstugan, Landvetter X
2 Tis 24 maj FK Herkules Herkulesgården, Mölndal X
3 Tis 31 maj Tolereds AIK Tuvevallen, Tuve X
4 Lör 4 juni Göteborg-Majorna OK Hjällbovallen X
5 Lör 11 juni Sävedalens AIK Härlanda Tjärn X

PM, startlistor och resultatlistor finns i Eventor för respektive tävling.
Klicka på X höger om respektive tävling.

Samordnande klubb: Tolereds AIK
Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning för arrangörer: Vårserien arbetsordning rev 161129

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2015: I Eventor

INBJUDAN 2015inbjudan_varserien_2015

Etapp Datum Arrangör Lokalisering Eventor
1 25 april IFK Göteborg Gräsplan nedanför Skatås X
2 2 maj Frölunda OL Krokslättsskolan, Mölndal X
3 14 maj Utby IK Geråshallen, Bergsjön X
4 26 maj IK Uven Bunketorp, Lindome X
5 6 juni Kungälvs OK Enerbacken, Ytterby X


PM, startlistor och resultatlistor finns i Eventor för respektive tävling.
Klicka på X höger om respektive tävling.

Samordnande klubb: Kungälvs OK
Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning för arrangörer:

varserien_arbetsordning_rev_150922

 

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2014:  Eventor

Inbjudan 2014:  inbjudan_varserien_2014

Etapp Datum Arrangör Plats Eventor
Etapp 1 26/4 Mölndal Outdoor Eklanda Hage X
Etapp 2 10/5 IK Stern Delsjöns Camping X
Etapp 3 24/5 Göteborgs SK / IF Marin Väst Skatås X
Etapp 4 29/5 Lerums SOK Riddarstens scoutgård X
Etapp 5 6/6 Sjövalla FK Wendelsberg X

 

Samordnande klubb: Lerums SOK
Banläggarstöd: Mats Strandhagen

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga: varserien_arbetsordning_rev_130910

 

 

 

SAMMANLAGT RESULTAT 2013:  I Eventor

Inbjudan 2013:  inbjudan_varserien_2013

Etapp      Datum     Arrangör            Plats                                       Eventor

Etapp 1     9 maj     OK Alehof         Dammekärr, Nödinge                       X
Etapp 2   18 maj     Kungälvs OK     Fontin, Kungälv                               X
Etapp 3   25 maj     IK Uven             Valåsskolan, Lindome                      X
Etapp 4     1 juni     Tolereds AIK      Tuvevallen                                       X
Etapp 5     6 juni     Sävedalens AIK  Vattenverket vid Hindtjärn, Kåsjön  X

Samordnande klubb: IK Uven
Banläggarstöd: Anders Spånér

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga: varserien_arbetsordning_rev_130910

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2012:   I Eventor

 

Inbjudan 2012: inbjudan_varserien_2012

Etapp      Datum     Arrangör                      Plats                Eventor

Etapp 1   28 april    IFK Göteborg                Skatås                   X     
Etapp 2    26 maj    FK Herkules                  Herkulesgården      X
Etapp 3     2 juni     Göteborg-Majorna OK   Hjällbo                   X
Etapp 4     6 juni     OK Landehof                 Landehofstugan     X
Etapp 5     9 juni     Lerums SOK                  Härskogen             X

Samordnande klubb 2012: Göteborg-Majorna OK
Bankonsulent: Anders Spånér

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga: varserien_arbetsordning_rev_110913

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2011:  varserien_2011_tot_resultat

 

Inbjudan 2011: inbjudan_varserien_2011

Etapp      Datum    Arrangör              Plats                          Eventor

Etapp 1    7 maj     IK Stern               Delsjöns Camping           X
Etapp 2  14 maj     Utby IK                Geråshallen, Bergsjön     X
Etapp 3  28 maj     Frölunda OL        Ruddalen                        X
Etapp 4    2 juni     Sävedalens AIK   Härlanda tjärn                  X
Etapp 5   12 juni    Sjövalla FK          Wendelsberg                   X
Samordnande klubb 2011: Frölunda OL

Vårserien 2011 på Facebook

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga: varserien_arbetsordning_rev_110913

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2010: varserien_2010_tot_resultat

 

Inbjudan 2010:  inbjudan_varserien_2010

Etapp      Datum      Arrangör                           Plats

Etapp 1     8 maj     OK Alehof                         Dammekärr, Nödinge
Etapp 2   13 maj     Skidklubben/IF Marin Väst  Brudarebacken, Delsjön
Etapp 3   22 maj     Tolereds AIK                      Tuvevallen, Tuve
Etapp 4   29 maj     IK Uven                             Bunketorp, Lindome
Etapp 5     5 juni     Kungälvs OK                     Ytterns idrottsplats
Samordnande klubb: IK Uven

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie_v2

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2009: varserien_2009_tot_resultat

 

Inbjudan 2009: inbjudan_varserien_2009

Etapp      Datum      Arrangör                                            Plats

Etapp 1     9 maj     Sävedalens AIK            Furulund-Åstebo
Etapp 2   16 maj     FK Herklues                  Rådasjön, Mölndal
Etapp 3   21 maj     IFK Göteborg                Stora Torp
Etapp 4   30 maj     OK Landehof                Landehofstugan
Etapp 5     6 juni     Göteborg-Majorna OK  Härlanda tjärn
Samordnande klubb: Sävedalens AIK

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie


SAMMANLAGT RESULTAT 2008:  varserien_2008_tot_resultat

Inbjudan 2008: inbjudan_varserien_2008

Etapp      Datum     Arrangör                                            Plats

Etapp 1   10 maj     Utby IK          Geråshallen Bergsjön
Etapp 2   17 maj     IK Stern         Delsjöns camping
Etapp 3   24 maj     Lerums SOK  Almekärrskolan, Lerum
Etapp 4   31 maj     Frölunda OL   Närheten av Ruddalen IP
Etapp 5     7 juni     Sjövalla FK     Wendelsberg, Mölnlycke

Ansvarig klubb 2008: IK Stern

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie


SAMMANLAGT RESULTAT 2007: varserien_2007_tot_resultat

Inbjudan 2007: inbjudan_varserien_2007

Etapp      Datum     Arrangör        Plats

Etapp 1     12 maj     Göteborg-Majorna OK                       Nya Påvelundskolan
Etapp 2     17 maj     IK Uven                                            Valåsskolan, Lindome
Etapp 3     26 maj     IF Marin Väst / Göteborgs Skidklubb  Skatås
Etapp 4     2 juni       Kungälvs OK                                    Övre Fontinskolan, Kungälv
Etapp 5     9 juni       OK Alehof                                        Gårdstensvallen, Gårdsten

Ansvarig klubb 2007: IF Marin Väst / Göteborgs Skidklubb

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2006: varserien_2006_tot_resultat

 

Inbjudan 2006: inbjudan_varserien_2006

Etapp      Datum     Arrangör             Plats
Etapp 1     6 maj     FK Herkules       Torrekulla
Etapp 2   13 maj     Sävedalens AIK  Öjersjö Storegård
Etapp 3   20 maj     IFK Göteborg      Skatås
Etapp 4   25 maj     OK Landehof       Landehofsstugan, Landvetter
Etapp 5     3 juni     Tolereds AIK       Länsmansgården
Ansvarig klubb 2006: Sävedalens AIK
Arrangerande klubbar 2006: Sävedalens AIK, FK Herkules, OK Landehof, IFK Göteborg och Tolereds AIK (som bytt med GMOK)

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2005: varserien_2005_tot_resultat

 

Inbjudan 2005:   varserien_2005_inbjudan

Etapp      Datum     Arrangör         Plats
Etapp 1     5 maj     IK Uven          Bunketorp, Lindome
Etapp 2   14 maj     IK Stern         Skatås/Delsjön
Etapp 3   21 maj     Sjövalla FK     Wendelsberg, Mölnlycke
Etapp 4   28 maj     Frölunda OL    Frölundagymnasiet
Etapp 5     4 juni     Kungälvs OK   Fontin, Kungälv

Arrangörer för 2005:  Sjövalla FK, Frölunda OL, IK Stern, Kungälvs OK, IK Uven
Ansvarig för Vårserien 2005: Sjövalla FK

Arbetsordning (instruktion) för Vårserieansvariga:  arbetsordning_varserie

PM till tävlingsledare av Vårserien:  varserien_2005_pm_tavlingsledare

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2004: varserien_2004_tot_resultat

 

Inbjudan 2004: inbjudan_varserien_2004

Etapp       Datum     Arrangör         Plats
Etapp 1     8 maj     Tolereds AIK                       Tuve
Etapp 2    15 maj     Lerums SOK                      Almekärr
Etapp 3    20 maj     OK Alehof                          Gårdsten
Etapp 4    29 maj     IF Marin Väst/Skidklubben   Påvelund
Etapp 5      5 juni     Utby IK                               Bergsjön
Arrangörer för 2004: OK Alehof, Utby IK, Lerums SOK, Tolereds AIK och IF Marin Väst / Skidklubben
Ansvarig för Vårserien 2004: OK Alehof

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2003:  varserien_2003_tot_resultat

 

Inbjudan 2003:   varserien_2003_inbjudan

Etapp      Datum     Arrangör                      Plats
Etapp 1   10 maj     IFK Göteborg               Ridbanan Skatås
Etapp 2   17 maj     FK Herkules                Gunnebo
Etapp 3   24 maj     Sävedalens AIK            Björnåsberget
Etapp 4   29 maj     Göteborg Majorna OK   Vättlestugan, Angered
Etapp 5     7 juni     OK Landehof                Landehofstugan

Ansvarig för Vårserien 2003:  FK Herkules

Nyheter för 2003

  • U1 och U2 delas upp i Herrar och Damer

  • D13 och H13 blir nya klasser

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2002:  varserien_2002_tot_resultat

 

Inbjudan 2002varserien_2002_inbjudan

Etapp       Datum    Arrangör    
Etapp 1     4 maj     Frölunda OL
Etapp 2     9 maj     Lerums SOK
Etapp 3     18 maj   IK Stern
Etapp 4     25 maj   Utby IK
Etapp 5     1 juni     Sjövalla FK

 

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2001:  varserien_2001_tot_resultat

 

Etapp        Datum              Arrangör    
Etapp 1     Lördag 5 maj      IK Uven
Etapp 2     Lördag 12 maj    OK Alehof
Etapp 3     Lördag 19 maj    Kungälvs OK
Etapp 4     Torsdag 24 maj   IF Marin Väst och Skidklubben
Etapp 5     Lördag 2 juni      Tolereds AIK

 


SAMMANLAGT RESULTAT 2000:  varserien_2000_tot_resultat

 

Etapp       Datum                Arrangör    
Etapp 1     Lördag 6 maj      Sävedalens AIK
Etapp 2     Lördag 13 maj    FK Herkules
Etapp 3     Lördag 20 maj    OK Landehof
Etapp 4     Lördag 27 maj    GMOK
Etapp 5     Torsdag 1 juni     IFK Göteborg

 

Uppdaterad: 04 JAN 2018 21:02 Skribent: Robert Jerkstrand

Nybörjarkurs för vuxnaNybörjarkurs för vuxna

 Hittaorientering

Eventor-loggaGrenar

skidorientering

mountainbikeorientering

precisionsorientering

Motionsaktiviteter

Hittaut.nu

Naturpasset

Motiosorientering logga

Elitmiljö

Elitmiljö Göteborg

Projekt

Utvecklingsmiljö GBG

Postadress:
Göteborgs Orienteringsförbund
Orienteringens Hus, Skatås
416 55 Göteborg

Kontakt:
Tel: 031256020
E-post: orientering.goteborg...