Etapp två bjöd på lite tuffare banor än etapp ett. Vädret var med oss hela dagen.
-
-
Skapad: 13 JUL 2019 19:33
Dagens tävling var långdistans. Det börjande med rejät långt för vissa till start. Fanns många när de kom i mål som var bra trötta efter varit ute länge på sina banor. Men när det gäller våra D21L och H21L så blev det lite omkastningar i toppen i dag. Inför morgondagens jaktstart så i D21 L går Maria Magnusson Sävedalens AIK ut med 28 sekunder före klubbkamraten Amilia Björklund. I klassen H21 L kommer Isac von Krusenstierna OK Kåre gå ut med ett försprång på 9.01 före Arvid Nord IKHP.
Men i en jaktstart kan allt hända. Runt 11.00 på söndag eftermiddag bör vi ha segraren i mål i H21L och vid 11.30 i D21L
Idag startade det totalt 2239 löpare. 204 fler än etapp 1.
Senare på eftermiddagen fanns det möjlighet att på på PreO. Här var "arenan" belägen i norraste änden av campingen. Banläggaren Roger Andersson hade fått till en klurig bana. Här blev det 38 stycken som testade på denna gren av orientering.
Nu tar vi och laddar alla batteri till sista etappen av Hallands 3-dagars 2019.