In English
Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2013


Vinnare REX RÖR cup 2013

Vinnarna på bild,

övre raden: Gustav Frænell SOK (H14), Oscar Sundlöf SOK (H16), Stina Nordin SOK (D16)

nedre raden: Albin Kårén SOK (H12), Frida Vikström SOK (D14), Sofie Fröjd SOK (D12)

 

2013 genomfördes ungdomscupen som Rex Rör cup med följande delävlingar

18 maj Tour de Medelpad, medeldistans
19 maj Tour de Medelpad, långdistans
12 juni DM medeldistans, Timrå SOK
19 juni DM sprint, Selånger SOK
14 juli Långdistans, Njurunda OK
24 aug DM långdistans, Skogslöparna
13 sep DM natt, IF Strategen

 

Resultaten finns också sammanräknade som en serie i Eventor

 

      18/5 19/5 12/6 19/6 14/7 24/8 13/9  TOTALT
  D12                  
1 Sofie Fröjd SOK 20 (15)   20 17 20 20 97
2 Alice Palmgren SOK 17 17 (15)    20 17 17 88
3 Nelly Persson SOK 15 20 20 14 14 (11) (1) 83
4 Elin Unander SOK 14 13 17 17  15 (13)   76
5 Tove Frænell SOK 11 (11) 14 15  12 12   64
6 Kajsa Lindqvist SSOK 12 10   13  11     46
7 Lina Pontén  SSOK  10  12  12         34
8 Anna Adetorp SOK   14 1     15   30
9 Hanna Nilsson VKU 13           15 28
10 Elsa Lampinen SSOK       12 13     25
11 Maja Engberg VKU 9     11       20
12 Julia Nordlander SOK     1 1   14   16
13 Alva Larsson SOK     13         13
                     
  H12                  
1 Albin Kårén SOK 17 17 17 20 20   (15)  91
2 Anton Söderberg SOK 20 20 13 17 15   (13) 85
3 Hannes Lindahl SOK 14 (1) (1) 15 17 15 20 81
4 Robin Edlund SOK  15 15  14 14  14 (1) (14)  72
5 Jonne Liukkonen SOK     20 11   17   48
6 Oskar Mårtensson SOK     15 10 1 14   40
7 Adrian Carlsson  SOK    14  10 8       32
7 Axel Lundgren SOK     12     20   32
9 Lukas Johansson SOK     11 9       20
10 Petter Erlandsson SOK             17 17
11 Theo Barkemo SOK       13       13
12 Lukas Bengtsson SSOK       12       12
13 Noel Boström VKU       7       7
                     
  D14                  
1 Frida Vikström SOK 20 20 (17) 20 20 20 (20)  100
2 Frida Svedberg SOK     20 15 17    15 67
3 Sara Nilsson VKU 17 15       17 17 66
4 Ann Johansson SOK 15 17 1 17       50
                     
  H14                  
1 Gustav Frænell SOK (14) (15) 17 20 20 20 20  97
2 Axel Lindqvist SOK 20 20 15 17       72
3 Nils Lundgren SOK 17 17 20        17 71
4 Björn Johansson SOK 15 14       17   46
                     
  D16                  
1 Stina Nordin SOK 20 20     17 17 20  94
2 Elin Nilsson VKU 15 15     14 15 17 76
3 Hanna Hugosson SOK 17 17      20 20   74
4 Anna Lampinen SSOK       20 15     35
5 Caroline Johansson SOK           1   1
                     
  H16                  
1 Oscar Sundlöf SOK 20 20 (15)   20 20 20  100
2 Axel Martin NOK 14 17   20 17 15   83
3 Johannes Björklund NOK 13 15   17   17  17 79
4 Axel Englund SOK 17 1 20 15     15 68
5 Martin Storkamp  SOK  15  14  14     14   57
6 Andreas Sandberg SOK     17 14     14  45
Uppdaterad: 15 APR 2017 06:05 Skribent: Thomas Engberg
Till svenskorientering.se
Partners
bagheera_eventor_paketpris_ol_mars21.gif
 Våra partners
Länkar




Svensk orienterings Instagram:

Postadress:
Medelpads Orienteringsförbund
Nordichallen, Box 890
851 24 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 0706865610
E-post: medelpad@orientering...

Annons