In English
Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2014


Namnet på denna cup för år 2014 är Hedern cup.

Vinnare Hedern cup 2014

Vinnare 2014 tillsammans med prisutdelare: Cecilia Romö från Hedern, Martin Storkamp (H16), Nils Lundgren (H14) och Astrid Rex (D12). Saknas gör Hanna Hugosson (D16), Frida Vikström (D14) och Oscar Vikström (H12)

 

Resultaten finns också sammanräknade som en serie i Eventor

 

D12

Plac

Namn

Klubb

16/5

18/5

9/6

15/6

23/8

16/9

4/10

Totalt

1

Astrid Rex

Sundsvalls OK

17

20

(11)

17

 

17

13

84

2

Irmelie Enström

Sundsvalls OK

   

15

14

17

15

20

81

3

Tove Ericsson

Sundsvalls OK

20

17

20

   

20

 

77

4

Nellie Näätänen

Sundsvalls OK

(11)

14

14

20

(1)

12

14

74

5

Julia Nordlander

Sundsvalls OK

15

15

13

11

15

   

69

6

Tove Frænell

Sundsvalls OK

12

13

10

13

14

   

62

7

Hanna Nilsson

VK Uvarna

   

17

15

20

   

52

8

Elsa Lampinen

Selånger SOK

   

12

10

13

 

12

47

9

Alva Larsson

Sundsvalls OK

14

12

       

15

41

10

Lisa Jakobsson

Sundsvalls OK

   

9

12

12

   

33

11

Tyra Karlsson

Sundsvalls OK

13

11

         

24

12

Emma Edlund

Sundsvalls OK

   

8

9

     

17

12

Lisa Källgren

Selånger SOK

           

17

17

14

Alice Larsson

Sundsvalls OK

         

14

 

14

15

Alva Eliasson

Sundsvalls OK

         

13

 

13

D14

Plac

Namn

Klubb

16/5

18/5

9/6

15/6

23/8

16/9

4/10

Totalt

1

Frida Vikström

Sundsvalls OK

17

17

20

 

20

20

 

94

2

Frida Svedberg

Sundsvalls OK

20

20

13

20

15

 

(13)

88

3

Sara Nilsson

VK Uvarna

15

(1)

 

15

17

15

20

82

4

Sofie Fröjd

Sundsvalls OK

(13)

14

17

17

(11)

17

15

80

5

Elin Unander

Sundsvalls OK

14

12

(11)

14

12

 

17

69

6

Anna Adetorp

Sundsvalls OK

 

15

12

13

 

14

11

65

7

Nelly Persson

Sundsvalls OK

   

15

12

14

 

12

53

8

Alice Palmgren

Sundsvalls OK

12

13

14

 

13

   

52

9

Kajsa Lindqvist

Selånger SOK

10

10

9

     

14

43

10

Lina Pontén

Selånger SOK

11

11

10

     

10

42

11

Magdalena Paldanius

Selånger SOK

           

1

1

D16

Plac

Namn

Klubb

16/5

18/5

9/6

15/6

23/8

16/9

4/10

Totalt

1

Hanna Hugosson

Sundsvalls OK

20

20

20

17

17

   

94

2

Stina Nordin

Sundsvalls OK

17

17

17

20

20

   

91

3

Ann Johansson

Sundsvalls OK

15

15

15

 

15

 

20

80

4

Anna Lampinen

Selånger SOK

13

14

 

14

13

 

15

69

5

Elin Nilsson

VK Uvarna

14

   

15

14

 

17

60

H12

Plac

Namn

Klubb

16/5

18/5

9/6

15/6

23/8

16/9

4/10

Totalt

1

Oscar Vikström

Sundsvalls OK

20

20

20

 

17

17

 

94

2

Axel Lundgren

Sundsvalls OK

14

 

15

 

20

15

20

84

3

Anton Söderberg

Sundsvalls OK

13

17

 

20

(1)

14

15

79

4

Petter Erlandsson

Sundsvalls OK

17

 

17

   

20

20

74

5

Jonne Liukkonen

Sundsvalls OK

 

15

14

17

15

 

12

73

6

Hannes Lindahl

Sundsvalls OK

12

13

(12)

(1)

14

13

14

66

7

Oskar Mårtensson

Sundsvalls OK

11

12

13

1

12

   

49

8

Tore Palmgren

Sundsvalls OK

15

14

   

13

   

42

9

Lukas Johansson

Sundsvalls OK

 

1

       

13

14

10

Lukas Bengtsson

Selånger SOK

   

11

       

11

11

Erik Engberg

Kovlands IF

   

10

       

10

H14

Plac

Namn

Klubb

16/5

18/5

9/6

15/6

23/8

16/9

4/10

Totalt

1

Nils Lundgren

Sundsvalls OK

20

20

(17)

20

(17)

20

20

100

2

Albin Kårén

Sundsvalls OK

15

17

15

 

20

17

(15)

84

3

Robin Edlund

Sundsvalls OK

14

 

(13)

17

14

15

14

74

4

Björn Johansson

Sundsvalls OK

17

15

   

15

 

17

64

5

Axel Lindqvist

Sundsvalls OK

   

20

       

20

6

Lars Wiklund

Kovlands IF

   

14

       

14

6

Adrian Carlsson

Sundsvalls OK

1

 

11

1

   

1

14

8

William Bylund

Njurunda OK

   

12

       

12

9

Manfred Blomqvist

Ånge OK

     

1

     

1

H16

Plac

Namn

Klubb

16/5

18/5

9/6

15/6

23/8

16/9

4/10

Totalt

1

Martin Storkamp

Sundsvalls OK

17

17

20

20

   

20

94

2

Gustav Frænell

Sundsvalls OK

15

(1)

17

 

20

20

17

89

3

Axel Englund

Sundsvalls OK

20

20

         

40

4

Herman Oscarsson

Ånge OK

     

17

     

17

5

Pär-Albin Persson

Sundsvalls OK

           

15

15

 

Deltävlingar

Datum 

Namn 

Arrangör 

Gren 

2014-05-16

Tour de Medelpad, Etapp 1 Njurundabommen Medel

Sundsvalls OK, Njurunda OK

medel

2014-05-18

Tour de Medelpad, Etapp 3 Sundsvallsträffen Lång

Sundsvalls OK, Njurunda OK

lång

2014-06-09

DM Sprint Medelpad

Kovlands IF

sprint

2014-06-15

DM Medel Medelpad

Ånge OK

medel

2014-08-23

DM Lång Medelpad + Ångermanland

Ångermanlands OF, Timrå SOK, VK Uvarna

lång

2014-09-16

DM Natt Medelpad

Selånger SOK

lång

2014-10-04

Selångerträffen

Selånger SOK

medel

Uppdaterad: 15 APR 2017 06:04 Skribent: Thomas Engberg
Till svenskorientering.se
.
World Orienteering Day
.
Partners
Banner_bagheera_22.jpg
 Våra partners
Länkar


Postadress:
Medelpads Orienteringsförbund
Nordichallen, Box 890
851 24 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 0706865610
E-post: medelpad@orientering...