In English
Hoppa till sidans innehåll

Resultat 2017


Namnet på denna cup för år 2017 är Hedern cup.

Resultaten finns sammanräknade som en serie i Eventor och samma sammanställning finns också nedan. 

 

Deltävlingar

Datum Namn Arrangör Gren
2017-05-20 Tour de Medelpad Njurunda OK lång
2017-05-21 Tour de Medelpad VK Uvarna medel
2017-06-10 DM medel Selånger SOK medel
2017-08-11 NM sprint Sundsvalls OK sprint
2017-08-23 NM lång Sundsvalls OK lång
2017-08-26 DM lång OK Nolaskogsarna lång
2017-09-03 DM sprint Härnösands OK sprint
2017-09-29 DM natt Kovlands IF lång

 

D12

Plac

Namn

Klubb

20/5

21/5

10/6

11/8

13/8

26/8

3/9

29/9

Totalt

1

Lovisa Dufva

Sundsvalls OK

20

(17)

20

(17)

(17)

20

20

20

100

2

Ida Bergfors

VK Uvarna

15

20

15

(14)

   

17

17

84

3

Wilma Larsson

Sundsvalls OK

(13)

(8)

14

15

20

17

(14)

15

81

4

Signe Feil

Sundsvalls OK

17

14

17

(13)

14

15

 

(1)

77

4

Alva Eliasson

Sundsvalls OK

(12)

15

13

20

15

14

(1)

 

77

6

Olivia Karlsson

Kovlands IF

10

11

11

     

15

 

47

7

Moa Karlsson

Sundsvalls OK

 

10

 

12

13

     

35

7

Ella Ytterström

Sundsvalls OK

14

12

9

         

35

9

Stina Olsson Wallin

Sundsvalls OK

11

13

10

         

34

10

Alice Lindqvist

Selånger SOK

9

9

         

14

32

11

Maja Jakobsson

Sundsvalls OK

           

13

 

13

12

Karin Viklund

Kovlands IF

   

12

         

12

 

H12

Plac

Namn

Klubb

20/5

21/5

10/6

11/8

13/8

26/8

3/9

29/9

Totalt

1

Simon Nordlander

Sundsvalls OK

 

20

20

20

20

20

(8)

(14)

100

2

Wilmer Rex

Sundsvalls OK

20

15

15

(14)

17

(15)

(12)

17

84

3

Hugo Nordlander

Sundsvalls OK

 

17

14

12

(12)

17

(11)

20

80

4

Elis Liukkonen

Sundsvalls OK

 

12

17

15

13

(12)

17

 

74

5

Mattias Larsson

Sundsvalls OK

 

13

13

17

14

(11)

14

(12)

71

5

Olov Norin

Sundsvalls OK

17

   

13

 

13

15

13

71

7

Oskar Erlandsson

Sundsvalls OK

 

14

   

15

14

20

 

63

8

Andrei Kuzmin

Sundsvalls OK

14

 

8

   

10

13

15

60

9

Emil Lundgren

Sundsvalls OK

15

11

10

11

   

10

 

57

10

Linus Andersson

Sundsvalls OK

   

9

     

9

 

18

11

Manfred Åberg

Sundsvalls OK

13

             

13

12

Kasper Larsson

Sundsvalls OK

   

12

         

12

13

Linus Ytterbom

Kovlands IF

   

11

         

11

 

D14

Plac

Namn

Klubb

20/5

21/5

10/6

11/8

13/8

26/8

3/9

29/9

Totalt

1

Irmelie Enström

Sundsvalls OK

20

20

20

20

(17)

20

(20)

(20)

100

2

Astrid Rex

Sundsvalls OK

17

(15)

(13)

17

(13)

17

17

17

85

3

Ebba Andersson

Sundsvalls OK

14

14

(11)

(14)

15

(14)

15

15

73

4

Elsa Granholm

Sundsvalls OK

   

17

15

12

15

(1)

13

72

5

Emma Johansson

Sundsvalls OK

11

(11)

12

13

(6)

12

 

14

62

6

Ebba Lindholm

Sundsvalls OK

13

9

14

11

(7)

11

   

58

7

Stina Lindholm

Sundsvalls OK

9

8

10

10

(8)

13

   

50

8

Ylva Sandström

Sundsvalls OK

 

12

9

9

14

1

(1)

 

45

9

Lisa Jakobsson

Sundsvalls OK

12

17

   

11

 

1

 

41

10

Tyra Karlsson

Sundsvalls OK

 

10

 

12

10

     

32

11

Alva Dahlin

Kovlands IF

10

13

           

23

11

Tova Grahn-Birve

Sundsvalls OK

8

 

15

         

23

13

Tove Ericsson

Sundsvalls OK

       

20

     

20

14

Sofia Lindberg

Sundsvalls OK

15

             

15

15

Ellen Kårén

Sundsvalls OK

     

1

9

     

10

 

H14

Plac

Namn

Klubb

20/5

21/5

10/6

11/8

13/8

26/8

3/9

29/9

Totalt

1

Tore Palmgren

Sundsvalls OK

(15)

20

20

(1)

20

20

20

(15)

100

2

Oskar Vikström

Sundsvalls OK

20

17

15

20

17

(14)

(1)

 

89

3

Edvin Lake

Sundsvalls OK

17

(14)

17

15

15

(15)

 

20

84

4

Petter Erlandsson

Sundsvalls OK

14

(12)

(14)

17

(14)

17

17

17

82

5

Viggo Östlund

Kovlands IF

13

15

 

14

13

     

55

6

Johan Lindén

Selånger SOK

12

13

       

15

14

54

7

Arvid Carlsson

Sundsvalls OK

11

11

 

13

       

35

 

D16

Plac

Namn

Klubb

20/5

21/5

10/6

11/8

13/8

26/8

3/9

29/9

Totalt

1

Alice Palmgren

Sundsvalls OK

20

20

(13)

(14)

20

20

20

(17)

100

2

Tove Frænell

Sundsvalls OK

15

(13)

(14)

17

17

17

(15)

20

86

3

Sofie Fröjd

Sundsvalls OK

17

15

1

20

   

17

 

70

4

Julia Nordlander

Sundsvalls OK

 

17

20

15

15

1

   

68

5

Kajsa Lindqvist

Selånger SOK

 

12

17

         

29

6

Lina Pontén

Selånger SOK

14

14

           

28

7

Elin Unander

Sundsvalls OK

 

11

15

 

1

     

27

 

H16
Notera att i Eventor så har Axel och Hannes samma placering men att Axel vinner på bättre resultat i åttonde deltävlingen

Plac

Namn

Klubb

20/5

21/5

10/6

11/8

13/8

26/8

3/9

29/9

Totalt

1

Axel Lundgren

Sundsvalls OK

20

20

20

20

17

(15)

(17)

(17)

97

2

Hannes Lindahl

Sundsvalls OK

(14)

17

(17)

(17)

20

20

20

20

97

3

Albin Kårén

Sundsvalls OK

17

15

(1)

15

 

17

15

(1)

79

4

Robin Edlund

Sundsvalls OK

12

12

14

(1)

 

(11)

14

14

66

5

Jonne Liukkonen

Sundsvalls OK

15

 

15

 

15

14

1

 

60

6

Lukas Johansson

Sundsvalls OK

13

13

 

1

(1)

13

 

15

55

7

Anton Söderberg

Sundsvalls OK

1

14

 

1

14

12

   

42

 

 

 

Hannes Lindahl

Sundsvalls OK

(14)

17

(17)

(17)

20

20

20

20

97

Uppdaterad: 09 MAJ 2018 05:49 Skribent: Thomas Engberg
Till svenskorientering.se
Partners
bagheera_eventor_paketpris_ol_mars21.gif
 Våra partners
Länkar




Svensk orienterings Instagram:

Postadress:
Medelpads Orienteringsförbund
Nordichallen, Box 890
851 24 Sundsvall

Kontakt:
Tel: 0706865610
E-post: medelpad@orientering...

Annons