In English
Hoppa till sidans innehåll

Skånska framgångar i SM

18 SEP 2022 18:57
Framgångar för skånska orienterare vid senaste helgernas SM-tävlingar
  • Uppdaterad: 18 SEP 2022 18:57

Stafett

2:a plats i H20 – en mycket stark prestation av FK Göingarna som hade segern inom räckhåll. I laget sprang Wilmer Selin, Albin Weiden och Svante Selin.

5:e plats i D20 – en meriterande placering i Sverigetoppen av OK Pan-Kristianstad. Laget bestod av Elin Nilsson, Moa Wallenborg och Alva Björk.

7:e plats i H21 – riktigt bra sprunget av Hugo Mattsson, Ola Martner och Gernot Ymsén i OK Pan-Kristianstads lag.

16:e plats i D21 – fin placering för OK Pan-Kristianstad med Olivia Nilsson, Nicole Ljungdahl och Jannie Hagård i laget.

 

Flera topp-10 placeringar i medeldistans:

D18 Final
2: Alva Björk         OK Pan-Kristianstad                   27:49                 +0:37
9: Tuva Selin         FK Göingarna                            31:56                 +4:44

H18 Final
10: Svante Selin     FK Göingarna                            34:47                 +4:02

H20 final
10: Loke Hedberg  OK Pan-Kristianstad                     35:26                +1:31

Topp-10 placeringar i föregående helgs långdistans:

H21 Final
8: Gernot Ymsén OK Pan-Kristianstad                   1:56:40             +12:34

H18 Final
2: Wilmer Selin    FK Göingarna                           1:02:51              +1:56

 

Även Veteranerna har skördat många framgångar i SM. Här topp-5 placeringar i Sprint:

D40                    1: Marlene Bjärehed      Malmö OK            13:53

H40                    1: Patrik Johansson       Helsingborgs SOK 13:55

H45                    2: Conny Rask               Hjärnarps OL       12:23         +0:38

D55                    3: Kristina Spångberg    Lunds OK             13:26         +0:57

H55                    4: Niklas Nilsson            Härlövs IF            14:27         +0:59

D60                    1: Sara Snogerup-Linse  Lunds OK             11:39

D65                    1: Lotta Linsefors           Lunds OK             11:05

                          2: Ina Lindeberg            Skåneslättens OL  11:07         +0:02

                          3: Eva Tykesson             Rävetofta OK        11:49         +0:44

H85                    1: Peo Bengtsson           OK Pan-Kristianstad  15:19

Veteran, medel:

D40                    2: Marlene Bjärehed      Malmö OK            27:25         +0:34

H40                    5: Patrik Johansson       Helsingborgs SOK  32:08        +3:33

H45                    4: Håkan Gunnarsson    FK Göingarna        31:19        +3:38

D60                    2: Sara Snogerup-Linse  Lunds OK             27:56        +2:21

D65                    1: Ina Lindeberg            Skåneslättens OL  25:54         

                          4: Lotta Linsefors           Lunds OK             27:32        +1:38

D80                    4: Ann-Charlotte Jensen  Hässleholms OK   33:20        +6:34

H80                    3: Åke Ekstrand              Härlövs IF            25:32       +1:36

Veteran, lång:

H45                    5: Håkan Gunnarsson    FK Göingarna        52:22        +9:24

D60                    2: Sara Snogerup-Linse  Lunds OK             44:22        +3:48

D75                    5: Britt Forsell Pirozzi     Skåneslättens OL  54:32        +7:18

D80                    1: Ann-Charlotte Jensen  Hässleholms OK   42:08       

Stort grattis till alla framgångar!

Skribent: Roger Klotz
E-post: This is a mailto link
.
World Orienteering Day
.
Partners
Banner_bagheera_22.jpg
 Våra partners
Länkar


Postadress:
Skånes Orienteringsförbund
Roger Klotz, Kamrersvägen 35
237 34 Bjärred

Kontakt:
Tel: 0704537026
E-post: This is a mailto link

Se all info