In English
Hoppa till sidans innehåll

Enkät- och juryklubb


Vid varje tävling finns en enkätklubb som har ett extra stort ansvar att efter tävlingen fylla i Eventors deltagarenkät. Vid nationella tävlingar är enkätklubben dessutom juryklubb i händelse av att det lämnas in protest mot ett av tävlingsledningen fattat beslut.

Om juryn måste sammankallas ska tävlingsledningen i första hand leta upp utsedd representant från SKOF* som agerar juryordförande. Ordförande kontaktar sedan tjänstgörande juryklubb**. Juryn ska bestå av minst tre personer och från minst två icke arrangerande klubbar. Juryn ska ta del av kapitel 8 och 18 i tävlingsreglerna och tävlingsanvisningarna innan protesten behandlas.

*SKOFs representant utses normalt av tävlingskommittén veckan före tävlingen efter att anmälningstiden gått ut. Skulle det helt och hållet saknas representant från SKOF på tävlingen får tävlingsledningen tillfråga annan person.

**Om representanter från juryklubb ej är närvarande ska juryklubb för nästföljande tävling tjänstgöra.

Tävlingar 2020

Datum Tävling Arrangör Enkät- och juryklubb
20-02-28 Sverigepremiären, natt OK Pan-Kristianstad Skåneslättens OL
20-02-29 Sverigepremiären, medel OK Pan-Kristianstad Skåneslättens OL
20-03-01 Sverigepremiären, lång OK Pan-Kristianstad Härlövs IF
20-03-21 Vildmarksfejden FK Göingarna OK Pan-Kristianstad
20-03-22 Göingefejden FK Göingarna Härlövs IF
20-04-04 Klövadubbeln, medel OK Kompassen FK Boken
20-04-05 Klövadubbeln, lång OK Kompassen FK Boken
20-04-09 DM, natt, Skåne Andrarums IF OK Pan-Kristianstad
20-04-11 Tormestorpsträffen Tormestorps IF Hässleholms OK
20-04-12 Romeleträffen, medel Lunds OK Malmö OK
20-04-13 Romeleträffen, lång Lunds OK Malmö OK
20-04-19 Frosta OK Frosta OK Eslövs FK
20-04-25 Hästveda OK Hästveda OK OK Gynge
20-04-26 Våryran FK Boken Hjärnarps OL
20-05-08 Markarydssprinten Markaryds FK, Tockarps IK Smålands OF
20-05-09 Gränsfejden/Vättefejden Markaryds FK, Tockarps IK Smålands OF
20-05-10 Palmsprinten OK Kontinent Lunds OK
20-05-17 Lundasprinten Lunds OK Malmö OK
20-05-24 Svedalasprinten Malmö OK Lunds OK
20-06-14 DM, sprint, Skåne OK Silva, Rävetofta OK Andrarums IF
20-06-14 DM, sprintstafett, Skåne OK Silva, Rävetofta OK Andrarums IF

20-06-26

Tre skåningar och en dansk Helsingborgs SOK Örkelljunga FK

20-06-27

Tre skåningar och en dansk Helsingborgs SOK Örkelljunga FK
20-06-28 Tre skåningar och en dansk Helsingborgs SOK Örkelljunga FK
20-07-13 Österlens 3-kvällars Andrarums IF Helsingborgs SOK
20-07-14 Österlens 3-kvällars Andrarums IF Helsingborgs SOK
20-07-15 Österlens 3-kvällars Andrarums IF Helsingborgs SOK
20-08-23 Tyringerundan OK Tyringe Lunds OK
20-08-30 FK Åsen FK Åsen OK Pan-Kristianstad
20-09-05 DM, medel, Skåne Härlövs IF Skåneslättens OL
20-09-06 DM, stafett, Skåne Härlövs IF Hjärnarps OL
20-09-13 DM, lång, Skåne Ringsjö OK Frosta OK
20-09-20 Fyrklubbs Örkelljunga FK OK Tyringe
20-09-27 Göingeträffen, medel Hässleholms OK Hästveda OK
20-10-03 Älgot cup, final Helsingborgs SOK, IS Kullen FK Göingarna
20-10-04

Ungdomsstafetten, Kullamannens kamp

Helsingborgs SOK, IS Kullen FK Göingarna
20-10-16 Revinge by night Lunds OK, Malmö OK OK Kontinent
20-10-18 Revingeträffen Lunds OK OK Kontinent
20-11-15 Strandskogsmedeln Hjärnarps OL OK Kompassen
Uppdaterad: 28 JAN 2020 22:39 Skribent: Anna Ljungqvist
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Skånes Orienteringsförbund
Granquist, Falkviksvägen 8
294 35 Sölvesborg

Kontakt:
Tel: 045619240, 0705130750
Fax: 045619240
E-post: This is a mailto link

Se all info

Annons