In English
Hoppa till sidans innehåll

SM-segrare i Småland


Lång (f.d. klassisk)
Klass   År Segrare Klubb
H 21   1947 Sven Davidsson I 11 GoIF, Växjö
    1990 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    1998 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    2000 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    2001 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
         
H 19-20   1951 Per Larsson Ankarsrums OK
    1962 Göran Öhlund IK Hakarpspojkarna
    1966 Jerker Axelsson Bottnaryds IF
    1975 Jan-Olof Eriksson Bredaryds SOK
    1995 Emil Wingstedt Växjö OK
         
         
H 17-18   1966 Ingemar Gustavsson Bottnaryds IF
    1988 Klas Karlsson Gårdsby IK
    1995 Håkan Petersson Nybro OK
    2006 Erik Liljequist OK Älme
    2020 Axel Elmblad Bredaryds SOK
         
D 21   1996 Anette Granstedt IK Hakarpspojkarna
    2020 Sanna Fasth Eksjö SOK
         
D 19-20   1975 Lillemor Eliasson Sommen-Bygdens SK
    1977 Karin Gunnarsson Alvesta SOK
    1978 Karin Gunnarsson Alvesta SOK
    1981 Monica Kollberg Tranås AIF
    1992 Hanna Larsson IK Hakarpspojkarna
    2017  Linnéa Golsäter  Eksjö SOK 
    2019 Isa Envall  IKHP 
         
D 17-18   1976 Karin Gunnarsson Alvesta SOK
    1979 Monica Kollberg Tranås AIF
    1996 Lena Gummesson Nybro OK
    2015  Linnéa Golsäter  Eksjö SOK 
    2017  Isa Envall  IK Hakarpspojkarna 
    2018 Isa Envall IK Hakarpspojkarna
         
Medel (f.d. kort)  
H 21   1996 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    1999 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    2001 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    2003 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    2007 Emil Wingstedt Växjö OK
    2017 Johan Runesson OK Vivill
         
H 19-20   1994 Emil Wingstedt Växjö OK
    2002 Isak Bergman Bredaryds SOK
    2020 Emil Auselius Bredaryds SOK
    2021 Axel Elmblad Bredaryds SOK
         
H 17-18   1993 Emil Wingstedt Växjö OK
    1995 Håkan Petersson Nybro OK
    2001 Henrik Carlsson SOK Viljan
    2017  Emil Auselius Bredaryds SOK 
    2019  Axel Elmblad Bredaryds SOK 
    2020 Axel Elmblad Bredaryds SOK
         
D 19-20   2018 Sanna Fasth Eksjö SOK
         
D 17-18   1998 Anna Persson Växjö OK
    2002 Marie Andersson Jönköpings OK
    2015  Linna Golsäter  Eksjö SOK 
    2017  Isa Envall  IK Hakarpspojkarna 
    2018 Isa Envall  IK Hakarpspojkarna 
         
Sprint        
H 21   2007 David Andersson IK Hakarpspojkarna
    2008 Emil Wingstedt Växjö OK
         
D 19-20   2017 Linnéa Golsäter Eksjö SOK
         
H 17-18   2005 Patrik Karlsson Växjö OK
    2015 Oscar Lind Eksjö SOK
    2018  Gustav Runefors Växjö OK 
         
H 19-20   2019 Gustav Runefors Växjö OK
    2020 Gustav Runefors  Växjö OK 
         
D 17-18   2015 Linna Golsäter Eksjö SOK
    2021 Boglarka Zcarko Eksjö SOK
         
Natt        
H 21   1978 Kjell Lauri IK Hakarpspojkarna
    1988 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    1991 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    1994 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    1995 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    1998 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    2002 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
         
H 19-20   1973 Bo Håkansson OK Bävern
    2001 Isak Bergman Bredaryds SOK
    2002 Jonas Palm OK Älme
    2014 Ludwig Ljungqvist IK Hakarpspojkarna
         
H 17-18   1993 Johan Larsson OK Njudung
    2018 Emil Auselius  Bredaryds SOK 
         
D 21   1985 Anne Josephson IK Hakarpspojkarna
    1997 Anette Granstedt IK Hakarpspojkarna
         
D 19-20    2014 Josefine Klintberg  Eksjö SOK 
    2017 Linnea Golsäter Eksjö SOK
    2019 Isa Envall IKHP
         
D 17-18   1989 Hanna Larsson OK Njudung
    2018  Isa Envall IK Hakarpspojkarna 
         
Ultralång (f.d. långdistans)  
H 21   1966 Göran Öhlund IK Hakarpspojkarna
    1968 Göran Öhlund IK Hakarpspojkarna
    1979 Kjell Lauri Växjö OK
    1990 Thomas Asp OK Stigen
    1992 Andreas Rangert IK Hakarpspojkarna
    1994 Thomas Asp OK Stigen
    1995 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    1996 Johan Ivarsson IK Hakarpspojkarna
    1998 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
    1999 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
    2002 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
         
D 21   1999 Karin Hellman IK Hakarpspojkarna
         
D 19-20   2016 Gabriella Gustafsson  IK Hakarpspojkarna
    2017  Linnéa Golsäter  Eksjö SOK 
         
H 19-20   2016 Lucas Sundblad Eksjö SOK
         
H 17-18   2013 Gustav Sparrevik IK Hakarpspojkarna
         
D 17-18    2016  Sofia Björnlinger Ik hakarpspojkarna 
         
Stafett (f.d. budkavle)
H 21   1966 IK Hakarpspojkarna Mats Hagvall
        Stig Karlsmo
        Göran Öhlund
    1968 IK Hakarpspojkarna Anders Sellgren
        Stefan Green
        Göran Öhlund
    1970 IK Hakarpspojkarna Göran Öhlund
        Gunnar Öhlund
        Stefan Green
    1971 IK Hakarpspojkarna Anders Sellgren
        Gunnar Öhlund
        Göran Öhlund
        Stefan Green
    2006 IK Hakarpspojkarna Håkan Öhlund
        Andreas Jansson
        Mattias Karlsson
        David Andersson
         
H 17-20   1963 IK Hakarpspojkarna Stefan Green
        Gunnar Öhlund
        Anders Sellgren
    1967 Bottnaryds IF Hans-Åke Arnesson
        Verner Ivarsson
        Ingemar Gustavsson
    1986 OK Stigen Thomas Asp
        Krister Persson
        Tommy Söderström
    1987 OK Stigen Håkan Johansson
        Tommy Söderström
        Hans Samuelsson
    1988 Gårdsby IK Mikael Ekelöf
        Mikael Johansson
        Klas Karlsson
    2015  IK Hakarpspojkarna  Anton Hansson 
        Arvid Nord
        Albin Axelsson
    2019  Bredaryds SOK  Filip Trofast 
        Axel Elmblad
        Emil Auselius
         
D 21   2002 IK Hakarpspojkarna Hanna Palm
        Anette Granstedt
        Karin Hellman
         
D 17-20   2006 IK Hakarpspojkarna Anna-Karin Klaesson
        Martina Karlsson
        Johanna Jonsson
    2010 Eksjö SOK Beatrice Gustavsson
        Anna Segersson
        Therese Klintberg
    2012 Eksjö SOK Lisa Holer
        Olivia Kollberg
        Josefine Klintberg
    2018  Eksjö SOK  Klara Axelsson 
        Gabriella S Bergander
        Sanna Fasth
    2019 IKHP Emma Ling
        Hilda H Johansson
        Isa Envall
         
         
SM Grand Slam
Klass   År Segrare Klubb
H 21   2001 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna
    2002 Mattias Karlsson IK Hakarpspojkarna

Uppdaterad: 23 MAR 2022 09:44 Skribent: Kurt Svensson
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Smålands Orienteringsförbund
Box 485
551 16 Jönköping

Besöksadress:
S:t Göransvägen 31
554 54 Jönköping

Kontakt:
Tel: 036345486
E-post: This is a mailto link

Se all info