In English
Hoppa till sidans innehåll

Sörmlandsframgångar på Natt-SM!

13 APR 2014 20:27
Sörmland firade stora framgångar i fredags kväll när årets Natt-SM avgjordes i Sigtuna. Karl Walheim, Ärla IF, vann herrarnas huvudklass, och Jeanette Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn Orientering, tog hem segern i D18. Stort grattis!
  • Skapad: 13 APR 2014 20:27

Här är vinnarna och resultat för alla sörmlänningar:

2014-04-11 SM Natt
D21 Elit, 9 630 m (69): 1) Anna Forsberg, Göteborg-Majorna OK, 1.08.19, 10) Johanna Engström, OK Hällen, +6.48, 24) Johanna Öberg, do, +12.06, 28) Lisa Andersson, Ärla IF, +13.52, 28) Linnea Gustafsson, OK Hällen, +13.52, 35) Sofia Grawé, Ärla IF, +15.32, 38) Kristin Hylander, Nyköpings OK, +15.54, 54) Terese Wängdahl, OK Hällen, +26.18, 55) Lovisa Onsbring Gustafson, Eskilstuna OL, +27.52, 61) Kajsa Hammarström, OK Hällen, +32.36.
H21 Elit, 14 080 m (120): 1) Karl Walheim, Ärla IF, 1.23.33, 7) Erik Liljequist, Södertälje-Nykvarn Orientering, +4.04, 20) Emil Andersson, Ärla IF, +7.07, 21) Kent Ohlsson, Södertälje-Nykvarn Orientering, +7.16, 24) Ivar Lundanes, do, +8.11, 30) Eric Börjeskog, do, +10.04, 49) Pål Skogtjärn, do, +14.14, 57) Robbin Kantarp, Ärla IF, +16.46, 62) Marcus Berggren, Nyköpings OK, +17.25, 68) Viktor Silvemark, Ärla IF, +17.52, 78) Jonas Engström, OK Hällen, +19.42, 79) Simon Hedlund, Ärla IF, +20.37, 80) Patrik Lind, do, +21.06, 102) Hampus Möller, OK Hällen, +34.26.
D20 Elit, 7 180 m (47): 1) Josefine Klintberg, Eksjö SOK, 57.39, 9) Frida Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn Orientering, +6.29, 14) Rebecka Hylander, Nyköpings OK, +9.29.
H20 Elit, 10 600 m (63): 1) Ludwig Ljungqvist, IK Hakarpspojkarna, 1.05.39, 7) Rudolfs Zernis, Ärla IF, +4.06, 13) Johan Ek-Larsson, Södertälje-Nykvarn Orientering, +6.26, 37) Andreas Zeijlon, OK Hällen, +28.44, 40) Håkan Palm, OK Klemmingen, +29.38, 48) Daniel Nilsson, Nyköpings OK, +38.34.
D18 Elit, 5 660 m (56): 1) Jeanette Jönsson Hellstadius, Södertälje-Nykvarn Orientering, 42.18, 13) Anna Kindlundh, do, +7.31, 37) Jonna Fors, OK Grip, +17.43.

H18 Elit, 8 170 m (77): 1) Simon Hector, Snättringe SK, 50.41, 13) Jesper Sjöblom, Södertälje-Nykvarn Orientering, +9.40, 19) Gustaf Sundbüe, OK Hällen, +11.10, 53) Oskar Engman, Nyköpings OK, +22.32, 65) Johan Ryding, Södertälje-Nykvarn Orientering, +34.29.

Partners
 Våra partners
Länkar
Ut i det fria
full koll

Postadress:
Södermanlands Orienteringsförbund
Mona Lundin, Fors säteri, Väster flygel
641 97 Katrineholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info

 

Manage Preferences

Annons