In English
Hoppa till sidans innehåll

Västgötatoppen avgjord

13 SEP 2021 12:00
Vid lång DM i Ulricehamn den 12/9 korades inte mindre än 29 klassegrare i Västgötatoppen 2021 och därtill förärades ytterligare flertalet löpare med pris för sina insatser. När Västgötatoppen Klubb räknats ihop står OK Skogshjortarna som segrare.
  • Uppdaterad: 13 SEP 2021 11:32

Årets Västgötatoppen har varit minst sagt intensiv och komprimerad. Totalt har åtta deltävlingar genomförts på tre helger om än med poängen räknat lite olika i de olika serierna, Klubb, Ungdom och Mästare. För Klubb och Ungdom har det varit möjligt att prioritera och avstå någon deltävling medan det för Mästare har varit samtliga de individuella DM-tälvingarna som räknats in.
Allt kring regler, poäng och förutsättningar finns på Västgötatoppensidan.

Utöver de individuella serierna Mästare och Ungdom, där 29 segrare korats och där topplista för respektive klass redovisas nedan, har nu även Västgötatoppen Klubb räknats samman.
Återigen är det OK Skogshjortarna som visat sig starkast och tar ganska ohotat hem segern. Närmast efter placerade sig Ulricehamns OK och tredjeplatsen tog OK Tranan hand om. Dessa tre föreningar är pristagarna i årets Västgötatoppen Klubb.

Slutlig totalställning i serierna
Västgötatoppen Klubb
Västgötatoppen Ungdom (DH14-DH16)
Västgötatoppen Mästare (DH18-DH80)

Resultat Västgötatoppen Klubb, topp 5

1 OK Skogshjortarna 1614
2 Ulricehamns OK 908
3 OK Tranan 857
4 Vänersborgs SK 772
5 Hestra IF 485

 

Resultat individuellt Västgötatoppen Ungdom och Mästare

TOPP 6 VÄSTGÖTATOPPEN UNGDOM DH14-DH16

D14 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Andrea Enbom Vänersborgs SK 92
  2 Linn Enbom Vänersborgs SK 87
  3 Elvina Bergdahl OK Orinto 83
  4 Ida Andersson Vänersborgs SK 76
  5 Wilma Palmqvist OK Tranan 61
  6 Emilia Mellegård Lidköpings VSK 60
         
         
H14 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Hjalmar Ingelsbo OK Tranan 95
  2 Viktor Hedström OK Skogshjortarna 92
  3 Vilgot Åhlund Vänersborgs SK 78
  4 Olof Tholén OK Skogshjortarna 64
  5 Gabriel Hogedal Vänersborgs SK 64
  6 Jacob Holmberg Ulricehamns OK 63
         
         
D16 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Stina Thern OK Skogshjortarna 97
  2 Elsa Södervall IK Gandvik 80
  3 Alice Wahlberg Falköpings AIK OK 74
  4 Lisa Östensson OK Tranan 58
  5 Klara Eberlén OK Skogshjortarna 54
  6 Alva Björk Trollhättans SOK 50
         
         
H16 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Liam Hogedal Vänersborgs SK 90
  2 Albin Sundström Hestra IF 72
  3 Isak Skoglund Ulricehamns OK 67
  4 Edvin Lennartson Ulricehamns OK 66
  5 Johan Eriksson Trollhättans SOK 56
  6 Simon Westh Ulricehamns OK 51

 

TOPP 3 VÄSTGÖTATOPPEN MÄSTARE DH18-DH21

D18 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Lisa Åkesson Markbygdens OK 97
  2 Erika Åkesson Markbygdens OK 89
  3 Linnea Solvang Stagg Trollhättans SOK 76
         
         
H18 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Anton Uller IF Hagen 68
  2 Carl Stadig IK Gandvik 57
  3 Ludvig Hedström OK Skogshjortarna 52
         
         
H20 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Olle Bergstedt Markbygdens OK 25
  2 Hugo Ström Ulricehamns OK 22
  3 Marcus Ragnarsson Markbygdens OK 20
         
         
D21 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Elin Classon OK Orinto 93
  2 Emma Kindbom IF Hagen 64
  3 Lisa Johansson OK Tranan 44
         
         
H21 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Albin Andersson Markbygdens OK 50
  2 Daniel Wernersson OK Skogshjortarna 44
  3 Pontus Karlsson Markbygdens OK 38

 

TOPP 3 VÄSTGÖTATOPPEN MÄSTARE DH35-DH80

D35 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Cecilia Junfors OK Skogshjortarna 43
  2 Rocío Balagué Falköpings AIK OK 42
  3 Camilla Bohman IF Hagen 25
         
         
H35 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Henrik Balagué Falköpings AIK OK 69
  2 Kristjan Laas OK Skogshjortarna 50
  3 Fredrik Johansson OK Skogsstjärnan 42
         
         
D40 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Emelie Svalin Vänersborgs SK 86
  2 Therése Ivarsson OK Skogshjortarna 50
  3 Maria Sahlén IF Hagen 42
         
         
H40 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Marcus Kvarndal Ulricehamns OK 75
  2 Martin Schagerlind Trollhättans SOK 64
  3 Per Junfors OK Skogshjortarna 52
         
         
D45 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Åsa Hedström OK Skogshjortarna 56
  2 Nina Ahlén IF Hagen 50
  3 Annika Johansson OK Tranan 47
         
         
H45 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Robert Enbom Vänersborgs SK 80
  2 Mattis Wärn OK Skogshjortarna 67
  3 Martin Ivarsson OK Skogshjortarna 50
         
         
D50 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Marina Axelsson Markbygdens OK 92
  2 Jenny Nyman Vänersborgs SK 64
  3 Kristina Höök Patriksson OK Klyftamo 61
         
         
H50 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Mikael Bergstedt Markbygdens OK 65
  2 Patrik Svantesson Trollhättans SOK 64
  3 Magnus Homann OK Orinto 62
         
         
D55 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Suzy Larsson OK Skogshjortarna 88
  2 Maria Widmark IF Hagen 70
  3 Eva Hägnander Lidköpings VSK 70
         
         
H55 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Björn Öberg Ryda SK 75
  2 Bertil Åkesson Markbygdens OK 69
  3 Stefan Aroneng Hestra IF 44
         
         
D60 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Anita Bodin Gällstadbygdens SOK 57
  2 Annette Falck Larsson Vänersborgs SK 54
  3 Jane Johansson Istrums SK 45
         
         
H60 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Jerker Netz Trollhättans SOK 64
  2 Andres Laas OK Skogshjortarna 57
  3 Torbjörn Löfving Mullsjö SOK 56
         
         
D65 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Inger Westerberg IF Hagen 50
  2 Gunilla Hogedal Vänersborgs SK 43
  3 Monica Martinsson OK Tranan 40
         
         
H65 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Ulf Palmér Ulricehamns OK 66
  2 Bill Andersson Hestra IF 46
  3 Thomas Lundgren Trollhättans SOK 43
         
         
D70 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Kristina Larsson OK Klyftamo 50
  2 Kajsa Toftén Hjobygdens OK 36
  3 Inger Holmstrand Herrljunga SK Skid o OL 25
         
         
H70 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Carl-Henry Andersson OK Orinto 95
  2 Hans-Gösta Bernhard Mariestads FK 54
  3 Lars Hogedal Vänersborgs SK 52
         
         
D75 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Britt Rangert IK Ymer 87
  2 Birgitta Stenström Vänersborgs SK 63
  3 Gunnel Svensson IK Ymer 61
         
         
H75 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Ingemar Lindblom OK Orinto 69
  2 Christer Ottosson OK P4 62
  3 Dag Lorén OK Frisene 57
         
         
D80 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Vivi-Anne Bylund Rydboholms SK 41
  2 Margareta Johansson Trollhättans SOK 40
  3 Mariann Kjellberg Bredareds IF 25
         
         
H80 Plac Namn Klubb Totalt
  1 Lars Johansson OK Skogshjortarna 95
  2 Gunnar Bryst Hjobygdens OK 52
  3 Ivan Ernvid Ulricehamns OK 44
Skribent: Magnus Sundmark
E-post: Adressen Gömd

Vill du annonsera här? 

Våra samarbetspartner

Direktlänkar

 

Eventor

Postadress:
Västergötlands Orienteringsförbund
Box 418
541 28 Skövde

Besöksadress:
Gustav Adolfs gata 49
541 45 Skövde

Kontakt:
Tel: 0725447736
E-post: magnus.vof@vgidrott....

Se all info

Annons