In English
Hoppa till sidans innehåll

Deltagarinformation


Nedan följer deltagarinformation gällande utbildningshelgen i Vara 31/1-1/2 2015.
Plats Vara folkhögskola, Vara. Se karta.
Deltagarlista anmälningslista klubbsorterad med kursvalKurser markerade med rött är inställda. Tillkommer gör ett 15-tal deltagare från andra idrotter än orientering.
Mat Samtliga måltider serveras i matsalen i huvudbyggnaden. OBS! Samtliga deltagare erbjuds lunch, även på halvdagsutbildningar! Viktigt att hålla mattiderna!
Logi O-Campare bor i 5-bäddsrum, men behöver ta med sig eget sänglinne. De som är med på Aktivspåret och övriga som beställt logi bor i 2-bäddsrum där sänglinne ingår.Rumsfördelningen hittar du här.

Utbildningar, plats, tid, mattider och utbildare.

Lördag 31/1

 9.00-17.00 Banläggning steg I
Lokal: Skånings 1 (Whiteboard, projektor, trådlöst internet)
Magnus Södervall + 19 deltagare
Mattider: Fika 10.00, Lunch 11.45, Fika 14.45

 9.00-17.00 Banläggning steg II
Lokal: Skånings 2 (Whiteboard, projektor, trådlöst internet)
Bertil Åkesson + 19 deltagare
Mattider: Fika 10.00, Lunch 11.45, Fika 14.45

9.00-17.00 Idrottsskador
Kursen har utgått på grund av för få anmälda, men ett nytt tillfälle kommer 28 mars i Skövde. https://www.sisuidrottsutbildarna.se/Distrikt/SISUIUVastergotland/Sokvarautbildningar/Sokvarautbildningar/?eventid=536014&sisuorgid=28565

 9.00-17.00 Tävlingsadministration i OLA ,Eventor och bevakning(ROC)
Lokal: Viste 1 (Whiteboard, projektor, trådlöst internet, OH-projektor)
Peter Brämersson + 8 deltagare
Mattider: Fika 10.00, Lunch 11.45, Fika 14.45

 9.00-12.30 Information och kommunikation i praktiken
Lokal: Viste 2 (Whiteboard, projektor, trådlöst internet)
John Kumlin + 4 deltagare
Mattider: Fika 10.15, Lunch 12.15

 9.00-12.30 Kartritning del 1- Kartritningsverktygen i OCAD 11
Lokal: Bjärke Sal (Whiteboard, projektor, trådlöst och trådburet internet)
PO Derebrandt + 11 deltagare
Mattider: Fika 10.15, Lunch 12.15

 9.00-12.30 IdrottOnline Administration Grund
Lokal: Viste Datasal (Whiteboard, projektor, datorer med trådburet internet)
Alexandra Cander 14 deltagare
Mattider: Fika 10:15, Lunch 12.15

13.30-17.00 Inspiration för föreningsutveckling
Kursen har utgått på grund av för få anmälda

13.30-17.00 Kartritning del 2- georeferering och laserdata
Lokal: Bjärke Sal (Whiteboard, projektor, trådlöst och trådburet internet)
PO Derebrandt + 14 deltagare
Mattider: Lunch 12.15, Fika 15.00

13.00-17.00 Bredare förening och breddaktiviteter
Kursen har utgått på grund av för få anmälda

13.00-17.00 Föreningsekonomi

13.00-17.00 IdrottOnline Hemsida grundkurs
Lokal Viste Datasal (Whiteboard, projektor, datorer med trådburet internet)
Mikael Turunen11 deltagare
Mattider: Lunch 12.15, Fika 15.00 

15.00-16.30 Press & Media
Kursen har utgått på grund av för få anmälda

Aktivspåret
9.00-10.30 Löpskolning, Harri Viinamäki + 26 deltagare
Fika 10.15
10.30-12.00 Fysiska färdigheter för orientering, Barne 4, Harri Viinamäki + 26 deltagare
Lunch 12.15
13.00-15.30 Individutveckling för orienteringsjuniorer (mentalt), Barne 4, Annelie Östberg + 26 deltagare
Fika 14.45
16.00-17.00 Innefys, gymnastiksalen, Annelie Östberg + 26 deltagare,

Lördagskvällen 31/1
18.00 Middag
i Matsalen
 
19.00-21.00 Prisutdelningar, H1,Team Sportia Leauge, Skogskarlarnas pris, Skogsflickornas pris och årets västgötaorienterare.
Föreläsning med Annelie Östberg, "Nyckeln till framgång"

Boende till Lördag- Söndag
O-camp bor i Väne likt natten innan.
Utbildare/funktionärer samt Aktivspåraret som anmält boende bor i rum om 2-6 personer enligt särskild lista.

Söndag 1 februari

 9.00-16.30 Tävlingsledarutbildning
Lokal: Skånings 1 (Whiteboard, projektor, trådlöst internet)
Hans Carlstedt + 9 deltagare
Mattider: Fika 10.15, Lunch 11.45, Fika 14.45

9.00-16.30 Tejpning och bandagering
Kursen har utgått på grund av för få anmälda, men nya tillfällen kommer 11 april i Borås  https://www.sisuidrottsutbildarna.se/Distrikt/SISUIUVastergotland/Sokvarautbildningar/Sokvarautbildningar/?eventid=536077&sisuorgid=28565

 9.00-16.30 Ledarskap för barn- och ungdomsledare.
Lokal: H1, Gympasal (Whiteboard, projektor, trådlöst internet, OH-projektor)
Dagen avslutas med praktiskt pass i gympasalen. Medtag träningskläder.
Annelie Östberg/Karin Holm + 36 deltagare förmiddag och 35 eftermiddag
Mattider: Fika 10.15, Lunch 12.15, Fika 15.00

 9.00-12.00 Banläggning i OCAD CSLokal: Bjärke Sal (Whiteboard, projektor, trådlöst och trådburet internet)
Bertil Åkesson + 13 deltagare
Mattider: Fika 10.00, Lunch 11.45

 9.00-12.30 IdrottOnline, Hemsida fortsättning
Lokal: Viste Datasal (Whiteboard, projektor, datorer med trådburet internet)
Kjell Söderlund + 8 deltagare
Mattider: Fika 10.00, Lunch 12.15

 9.00-12.00 MEOS enkelt program för träning och mindre arrangemang
Lokal: Viste 2 (Whiteboard, projektor, trådlöst internet)
Bengt Mattsson/Torbjörn Wikström + 12 deltagare
Mattider: Fika 10.00,  Lunch 11,45

 9.00-12.00 Kom igång med hittaorientering.se
Kursen har utgått på grund av för få anmälda

13.00-16.30 hittaorientering.se - WORKSHOP
Kursen har utgått på grund av för få anmälda

13.00-17.00 IdrottOnline, administration fortsättning
Lokal: Viste Datasal (Whiteboard, projektor, datorer med trådburet internet)
Kjell Söderlund: 11 deltagare
Mattider: Lunch 12.15, Fika 15.00

13.00-16.30 Banläggning för stafetter & teknikövningar i OCAD 11 CS
Lokal: Bjärke Sal (Whiteboard, projektor, trådlöst och trådburet internet)
Bertil Åkesson + 12 deltagare
Mattider: Lunch 11.45, Fika 14.45

13.00-16.30 SportIdent för tävling och träning
Kursen har utgått på grund av för få anmälda

Aktivspåret
07.45 Frukost för övernattare
9.00-10.00 Träningsplanering och tester, Barne 4, Björn Mårtensson + 17 deltagare
Fika 10.00
10.30-12.00 OL-teknisk träning (GPS), Björn Mårtensson / Björn Öberg + 17 deltagare
Lunch 12.15
13.00-14.30 Helhet för orientering - individen i centrum, Barne 4, Annelie Östberg + 17 deltagare
Fika 14.45
15.00-16.00 Utvärdering GPS, Barne 4, Björn Mårtensson / Björn Öberg + 17 deltagare

Uppdaterad: 07 JUN 2016 16:37 Skribent: Magnus Sundmark

Kontaktinfo:

Bohuslän-Dals OF
This is a mailto link
svenskorientering.se/bohuslandal
Tfn.  0520-656190

Göteborgs OF
This is a mailto link
svenskorientering.se/goteborg
Tfn. 031-256020

Västergötlands OF
This is a mailto link
svenskorientering.se/vastergotland
Tfn. 0725-447736

Annonsyta

Postadress:
Västergötlands Orienteringsförbund
Box 418
541 28 Skövde

Besöksadress:
Gustav Adolfs gata 49
541 45 Skövde

Kontakt:
Tel: 0725447736
E-post: This is a mailto link

Annonseringsyta: