In English
Hoppa till sidans innehåll

Olsson och Lamov SM-vinnare på medeldistans

06 FEB 2022 15:50
Magdalena Olsson och Andrey Lamov är årets svenska mästare på medeldistans. Det står klart sedan årets SM avgjordes i Mora.
  • Uppdaterad: 06 FEB 2022 15:50

På lördagen var det dags för SM och USM i skidorientering. Tävlingarna har flyttats från Leksand till Mora.
 
Det blev hemmasegrar i båda klasserna. I D21 vann Magdalena Olsson masstarten över medeldistans minuten före Lisa Larsen. En skön återkomst för Olsson som åkte hem från EM i Bulgarien innan tävlingarna drog igång på grund av förkylningssymptom.
 
På herrsidan blev det seger till Andrey Lamov som var två minuter före I19:s Rasmus Wickbom.
 
På juniorsidan gick gulden till Lovisa Moqvist, Lerum; Erik Brandt, Domnarvet; och dessutom två guld till Luleåklubben Renen, detta genom Ella Turesson och Tim Lundberg.
 
Tajtast var det utan tvekan i H20 där Erik Brandt var sekunden före Landehofs Albin Nyqvist.
 
Det delades även ut USM-medaljer, detta på långdistans; här var guldvinnarna Ludvig Eggöy Markhester, Snättringe; Minna Turesson, Renen; Maja Lundholm, Umeå samt Andrei Kuzmin, Sundsvall.
 
I morgon fortsätter tävlandet i Dalarna med stafett för seniorerna samt sprint för ungdomarna.
 
SM
 
Damer, 8 490 m: 1) Magdalena Olsson, IFK Mora OK, 39.56, 2) Lisa Larsen, Alfta-Ösa OK, +1.10, 3) Frida Sandberg, Säterbygdens OK, +1.29, 4) Linda Lindkvist, IK Jarl Rättvik, +1.47, 5) Sarah Persson, Åtvidabergs IF, +4.48.
 
Herrar, 9 120 m: 1) Andrey Lamov, IFK Mora OK, 35.41, 2) Rasmus Wickbom, I 19 IF, +1.54, 3) Gustav Johnsson, IFK Mora OK, +4.55, 4) Oskar Sandberg, Säterbygdens OK, +5.58, 5) Ondra Hlavac, same, +6.43.
 
D20, 5 990 m: 1) Lovisa Moqvist, Lerums SOK, 31.27, 2) Lilian Palm, HJS-Vansbro OK, +2.27, 3) Elsa Hermansson, IFK Mora OK, +2.47, 4) Julia Bosell, OK Kåre, +6.36, 5) Emma Johansson, I 19 IF, +12.59.
 
H20, 6 620 m: 1) Erik Brandt, Domnarvets GOIF, 29.43, 2) Albin Nyqvist, OK Landehof, +0.01, 3) Albin Gezelius, IFK Mora OK, +0.12, 4) Isak Lundholm, Umeå OK, +1.02, 5) Kalle Åkerman Sjöström, Västerås SOK, +6.15.
 
D18, 5 990 m: 1) Ella Turesson, OK Renen, 29.36, 2) Sofie Karlsson Holmer, IFK Mora OK, +6.27, 3) Elsa Kaipe, OK Kåre, +6.41, 4) Matilda Aasa, OK Renen, +6.57, 5) Alicia Bergkvist, Ludvika OK, +7.01.
 
H18, 6 620 m: 1) Tim Lundberg, OK Renen, 30.06, 2) Elias Nyqvist, OK Landehof, +1.44, 3) Otto Timby, Umeå OK, +2.24, 4) Niklas Erlandsson, OK Södertörn, +3.43, 5) Leo Alvolin, OK Kåre, +5.38.
 
USM
 
D15, 6 140 m: 1) Minna Turesson, OK Renen, 36.47, 2) Tilde Sveder, Domnarvets GOIF, +6.47, 3) Elin Axelsson, Lerums SOK, +16.52, 4) Alma Jöhnemark, Stora Tuna OK, +23.58.
 
H15, 7 630 m: 1) Ludvig Eggöy Markhester, Snättringe SK, 37.58, 2) Ted Lagerström, Attunda OK, +3.45, 3) Axel Samuelsson, Umeå OK, +6.40, 4) Frode Montelius Risberg, OK Kåre, +7.49, 5) Walter Söderqvist, do, +12.47.
 
D16, 7 630 m: 1) Maja Lundholm, Umeå OK, 45.00, 2) Elin Gezelius, IFK Mora OK, +2.12, 3) Saga Rydberg, Umeå OK, +17.33.
 
H16, 8 750 m: 1) Andrei Kuzmin, Sundsvalls OK, 43.21, 2) Max Österberg, Gustavsbergs OK, +5.35, 3) Melvin Löfgren, OK Kåre, +6.45, 4) Karl-Axel Utterström, OK Renen, +11.53, 5) Anton Jonsson, OK Tyr, +17.50.
Skribent: Mårten Lång
E-post: This is a mailto link
Till svenskorientering.se
.
World Orienteering Day
.
Partners
Banner_bagheera_22.jpg
 Våra partners
Länkar


Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765363
E-post: This is a mailto link