In English
Hoppa till sidans innehåll

Äntligen cupstart för juniorerna

17 JAN 2022 17:17
Kåres Melker Nordgren och Renens Ella Turesson vann samtliga tre distanser när Svenska Juniorcupen i skidorientering drog igång i Mora i helgen.
  • Skapad: 17 JAN 2022 17:17

7-9 januari skulle årets nationella skidorienteringssäsong dragit igång på allvar med Svenska Cupen för både seniorer och juniorer i Jokkmokk. Men sträng kyla gjorde att samtliga tre tävlingar ställdes in.
Men i helgen blev det Svenska Cupen-tävlingar för juniorerna. Detta i Mora. Och det var en intensiv tävlingshelg med sprint med efterföljande jaktstart på lördagen samt medeldistans på söndagen.
Här är resultaten de tre tävlingarna.
För seniorerna (som åker till EM i Bulgarien i veckan) inleds Svenska Cupen helgen 5-6 februari då Leksand arrangerar SM i såväl medeldistans som stafett.

Sprint
D20 Elit, 2 660 m: 1) Lilian Palm, HJS-Vansbro OK, 14.51, 2) Anna Aasa, OK Renen, +0.47, 3) Julia Bosell, OK Kåre, +4.16, 4) Emma Ling, IKHP Huskvarna, +6.13, 5) Vendela Söderqvist, OK Kåre, +7.53.
H20 Elit, 3 520 m: 1) Melker Nordgren, OK Kåre, 14.49, 2) Isak Lundholm, Umeå OK, +0.45, 3) Erik Brandt, Domnarvets GOIF, +1.46, 4) Kalle Åkerman Sjöström, Västerås SOK, +3.38, 5) David Melin, OK Rodhen, +6.10.
D18 Elit, 2 660 m: 1) Ella Turesson, OK Renen, 13.24, 2) Elsa Brandt, Domnarvets GOIF, +1.50, 3) Matilda Aasa, OK Renen, +2.41, 4) Alicia Bergkvist, Ludvika OK, +3.06, 5) Sofie Karlsson Holmer, IFK Mora OK, +4.30.
H18 Elit, 3 520 m: 1) Jakob Carlsson, Stora Tuna OK, 16.17, 2) Tim Lundberg, OK Renen, +0.15, 3) Helmer Jöhnemark, Stora Tuna OK, +0.52, 4) Niklas Erlandsson, OK Södertörn, +1.00, 5) Elias Nyqvist, OK Landehof, +1.19.

Jaktstart
D20 Elit: 1) Lilian Palm, HJS-Vansbro OK, 30.05, 2) Anna Aasa, OK Renen, 30.15, 3) Julia Bosell, OK Kåre, 36.31, 4) Vendela Söderqvist, Kåre, 40.05, 5) Emma Ling, IKHP, 41.22.
H20 Elit: 1) Melker Nordgren, OK Kåre, 29.19, 2) Isak Lundholm, Umeå OK, 30.51, 3) Erik Brandt, Domnarvets GOIF, 31.24, 4) David Melin, OK Rodhen, 38.38, 5) Kalle Åkerman Sjöström, Västerås SOK, 39.38.
D18 Elit: 1) Ella Turesson, OK Renen, 27.34, 2) Elsa Brandt, Domnarvets GOIF, 30.10, 3) Matilda Aasa, OK Renen, 31.38, 4) Alicia Bergkvist, Ludvika OK, 34.55, 5) Sofie Karlsson Holmer, IFK Mora OK, 35.02.
H18 Elit: 1) Tim Lundberg, OK Renen, 32.52, 2) Jakob Carlsson, Stora Tuna OK, 33.44, 3) Niklas Erlandsson, OK Södertörn, 34.01, 4) Elias Nyqvist, OK Landehof, 34.06, 5) Måns Bergqvist, Garphyttans IF, 34.36.

Medeldistans
D20 Elit, 4 460 m: 1) Anna Aasa, OK Renen, 23.50, 2) Lovisa Moqvist, Lerums SOK, +0.14, 3) Lilian Palm, HJS-Vansbro OK, +0.33, 4) Elsa Forsgren, Västerbergslagens OL, +11.42.
H20 Elit, 5 190 m: 1) Melker Nordgren, OK Kåre, 22.04, 2) Isak Lundholm, Umeå OK, +0.44, 3) Petter Erlandsson, Sundsvalls OK, +0.51, 4) Erik Brandt, Domnarvets GOIF, +1.36, 5) Kalle Åkerman Sjöström, Västerås SOK, +3.36.
D18 Elit, 4 460 m: 1) Ella Turesson, OK Renen, 22.31, 2) Elsa Brandt, Domnarvets GOIF, +1.45, 3) Matilda Aasa, OK Renen, +3.52, 4) Nelly Mårtensson, Garphyttans IF, +5.03, 5) Sofie Karlsson Holmer, IFK Mora OK, +5.27.
H18 Elit, 5 190 m: 1) Tim Lundberg, OK Renen, 22.49, 2) Helmer Jöhnemark, Stora Tuna OK, +1.20, 3) Hugo Persson, Åtvidabergs IF, +1.48, 4) Mattias Larsson, Sundsvalls OK, +3.03, 5) Esbjörn Montelius Risberg, OK Kåre, +3.11.


E-post: Adressen Gömd
.
World Orienteering Day
.
Partners
Banner_bagheera_22.jpg
 Våra partners
Länkar


Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765363
E-post: This is a mailto link