In English
Hoppa till sidans innehåll

Här är den svenska EM-truppen

12 JAN 2022 11:33
De tävlingsmässiga förberedelserna har varit i princip obefintliga.Men nu har förbundskaptenen Martin Hammarberg tagit ut sin första mästerskapstrupp, detta till EM i Bulgarien.
  • Uppdaterad: 12 JAN 2022 11:33

Den gångna helgen skulle den svenska tävlingssäsongen i skidorientering dragit igång på allvar med tre tävlingar i Jokkmokk. Men sträng kyla omöjliggjorde tävlande, vilket innebar att den nye förbundskaptenen Martin Hammarberg fick ett minst sagt delikat uttagningsarbete till den EM-trupp som nu tagits ut:
- Det är klart att det är speciellt att ta ut en trupp när det inte finns några tävlingar från säsongen att "gå på". Men situationen är som den är även om det givetvis inte är optimalt, säger Hammarberg.
Den 16 åkare starka EM-truppen åker till Bulgarien på onsdag, och tävlingarna drar igång lördagen den 22:a (se hela truppen och programmet här nedanför).
Nytt för den här säsongen är att det finns två extraplatser på både dam- och herrsidan för U23-åkare. På damsidan tas en av dessa av junioren Ella Turesson, och den andra av andraårssenioren Elin Schagerström.
På herrsidan är fem av de åtta uttagna i truppen "U23-åkare".
- Vi har en stark trupp, och på damsidan tog tre av åkarna individuella medaljer på förra årets VM. Jag tycker att vi kan spänna bågen och sikta på att ta medaljer alla fem tävlingsdagar, säger Hammarberg.
Tävlingarna avgörs på 1 600 meter över havet i Chepelare, som ligger i södra Bulgarien bara några mil från den grekiska gränsen.
Och precis som i alla andra arrangemang finns det ett gediget coronaprotokoll, med tester såväl innan, som under och efter mästerskapet.
I mitten av mars väntar ytterligare ett skidorienteringsmästerskap; då är det dags för VM i Finland.

Damer:
Magdalena Olsson, Mora
Lisa Larsen, Alfta-Ösa
Evelina Wickbom, I19
Linda Lindqvist, Jarl
Klara Yngvesson, Umeå
Frida Sandberg, Säterbygden

Damer U23:
Elin Schagerström, Garphyttan
Ella Turesson, Renen

Herrar:
Linus Rapp, Mora
Erik Blomgren, Umeå
Rasmus Wickbom, I19
Gustaf Johnsson, Mora
Jonatan Ståhl, Mora
Edvin Nordström, Täby

Herrar U23:
Gabriel Larsson, Gammelstad
Truls Lindholm, Sundsvall

Programmet
22 januari Sprint
23 januari Sprintstafett
24 januari Medeldistans
26 januari Långdistans (masstart)
27 januari Stafett

På bilden syns Ella Turessson från Svenska cupen i Sundsvall 6-7 februari 2021.

Skribent: Mårten Lång
E-post: Adressen Gömd
.
World Orienteering Day
.
Partners
Banner_bagheera_22.jpg
 Våra partners
Länkar


Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765363
E-post: This is a mailto link