Nu är programmet för Silva League 2015 klart. Arrangörsklubbarna hittar vi i Dalsland, Dalarna och Västerbotten. "Vi får en fin geografisk spridning och har samtidigt hittat arrangörer som presenterat bra terrängområden", säger Tommy Eriksson på Svenska Orienteringsförbundet.
-
-
Skapad: 22 OKT 2013 13:48
Silva League 2015 startar i april med två deltävlingar i Dalsland, fortsätter i mitten av maj med tre lopp i Dalarna och avslutas en vecka senare med två delmoment i Västerbotten.
Här är programmet i sin helhet:
25 april |
Åmåls OK/Stigsökarna, Dalsland |
Lång |
26 april |
Åmåls OK/Stigsökarna, Dalsland |
Medel |
14 maj |
Säterbygdens OK, Dalarna |
Lång |
16 maj |
Säterbygdens OK, Dalarna |
Sprint |
17 maj |
Bjursås OK, Dalarna |
Lång |
24 maj |
IFK Umeå, Västerbotten |
Medel |
25 maj |
IFK Umeå, Västerbotten |
Lång, jaktstart |
- Det som till mycket påverkar vårt program framöver är naturligtvis VM 2016 i Bohuslän. I den planeringen har Silva League en framträdande roll och för att ytterligare stegra intresset kommer vi under 2015 även att genomföra världscupstävlingar i Bohuslän, säger Tommy Eriksson, som jobbar med arrangemangsfrågor på Svenska Orienteringsförbundet.
Eriksson pekar på en rad faktorer som påverkar valet av arrangörer. Bland annat vill man:
- hitta ett program som är bra ur löparperspektiv, vilket innebär att det ska passa både toppelit och löpare som befinner sig på olika stadier i sin karriär. Löparna ska ha möjlighet att planera sitt deltagande efter egen satsning, vilket också kan styras av antalet tävlingar som räknas i totalen.
- ta hänsyn till det internationella programmet, där viktiga delar är WOC och WC-tävlingar på seniorsidan och JWOC på juniorsidan, samt de förberedelser som landslaget behöver inför nämnda tävlingar.
- förlägga arrangemang till intresserade och ambitiösa klubbar, men samtidigt hitta ett upplägg som innebär varierande terräng och geografisk spridning i landet.
- hitta ett program där det finns goda möjligheter att lyfta tävlingarna massmedialt och marknadsmässigt, både lokalt och nationellt.
Arrangörsklubbar som sökt, men inte fått tilldelat någon tävling, uppmanas att söka igen. Sista ansökningsdag för Silva League 2016 är redan den 15 maj 2014.