In English
Hoppa till sidans innehåll

Stipendiater 2004


Gynnarnas stipendiater 2004

Guldkotten

OCAD

Bertil Nordenfelt-priset

Svenska Orienteringsförbundet

Jörgen Mårtenssons internationella orienteringsfond

Audun Bjerkreim Nielsen, Norge, Martin Johansson, IFK Mora OK, Allison O´Neill, England och Silja Tarvonen, Finland

Silva Junior Cup

Anna Persson, FK Göingarna, segrade i D18-klassen, Helena Jansson, IF Hagen, vann D20 och Fredrik Johansson, OK Kullingshof, tog hem förstaplatsen i H18 samt i H20 Anders Holmberg från Järla IF OK

Silverkotten

IFK Mora OK, Dalarna som även får 20 000 kr. Ytterligare tre stipendier på vardera 10 000 kr till: Örkelljunga FK, Skellefteå OK och Säterbygdens OK.

Yngre ledare

Anna Ekström och Ann-Sofi Hofling, Dalaportens OL, Karl Gustavsson och Roger Ivarsson, Fjärås AIK, Sebastian Edlund, IK Ymer samt Stefan Månsson, OK Löftan

Unga aktiva

Utdelas till Anna Forsberg från OK Kolmården i D14, Olle Boström, Järla IF OK, i H14, Karin Persson, Hagaby GoIF i D16 samt Johan Aronsson, OK Tisaren för sina framgångar i H16-klassen.

Årets kartritare

Roger Åsberg, OK Hedströmmen

Årets banläggare

Eva Ode, Magnus Hellberg, Mats Thulin, Toivo Hoffrén, och Åke Mjöberg, Västerås SOK

Årets tränare

Marita Skogum, Svenska Orienteringsförbundet

Årets insats

Karolina A Höijsgaard, Domnarvets GoIF

Nya idéer

Peter Asp från IFK Göteborg samt Ulf Bergqvist, Linköpings OK

Silva-JK-fonden

Mora Skidgymnasium, Anton Lif, Orienteringsgymnasiet Sandviken, Erica Karlsson, Hagaby GoIF samt Pernilla Nilsson, Stina Banck, Anna Runesson och Helena Jansson från Orienteringsgymnasiet Eksjö.
Dessutom uppmuntringspris till Morgan Svensson, OK Tisaren och Lina Strand, Göteborg-Majornas OK.

Uppdaterad: 11 NOV 2013 22:30
Till svenskorientering.se
Partners
bagheera_eventor_paketpris_ol_mars21.gif
 Våra partners
Länkar



Svensk orienterings Instagram:

Postadress:
Svenska Orienteringsförbundet
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Kontakt:
Tel: 0104765360
E-post: This is a mailto link

Annons